• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Szpital im. A. Mielęckiego odpiera zarzuty prokuratury

Autor : Anna Gumułka

2023-01-16 12:44

Kolejna odsłona sprawy prokuratorskich zarzutów wobec dwojga lekarzy Szpitala im. A. Mielęckiego w Katowicach w związku z przeszczepianiem szpiku chorym na stwardnienie rozsiane – placówka w oświadczeniu odpiera zarzuty. Jej dyrektor oświadczył, że nie osiągnął żadnych korzyści materialnych w związku z realizowanymi procedurami.

Szpital, na mocy decyzji Ministra Zdrowia z 2012 roku, miał pozwolenie na „pobieranie od dawców żywych komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej oraz ich autologiczne oraz allogeniczne przeszczepianie” – czytamy w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu.

9 stycznia była konsultant wojewódzka do spraw hematologii na Śląsku prof. Sławomira K. – K. usłyszała w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach zarzuty narażania życia i zdrowia pacjentów w związku z przeprowadzaniem na pacjentach niezgłoszonych i niezarejestrowanych eksperymentów medycznych. Prokuratura postawiła jej zarzuty narażania życia i zdrowia pacjentów. Profesor odpiera zarzuty. - To nieprawda - mówi.


„GW”: znana hematolog z zarzutami. Profesor: to nieprawda


Hematolog oraz dyrektorowi szpitala przy Francuskiej w Katowicach dr Włodzimierzowi D. prokuratura postawiła też zarzuty oszustwa oraz działania na szkodę szpitala poprzez bezpodstawne – zdaniem śledczych – rozdysponowanie blisko 19 mln zł tytułem tzw. premii przeszczepowych. W ocenie prokuratury mieli oni działać w celu osiągnięcia majątkowej. Prof. K. – K. zaprzecza również tym zarzutom.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu, opublikowanym na stronie internetowej szpitala przy Francuskiej czytamy także, że w sprawie przeszczepiania szpiku chorym na stwardnienie rozsiane placówka w 2014 r. wystąpiła o opinię w tej sprawie do konsultanta krajowego w dziedzinie hematologii prof. Wiesława Jędrzejczaka, a także do konsultanta krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. Lecha Cierpki. - Obie pozyskane przez szpital opinie jednoznacznie
wskazały, że tego typu leczenie autologiczne ma uzasadnienie naukowe, nie jest metodą doświadczalną i nie wymaga zgody Komisji Bioetycznej – wskazano w oświadczeniu.

Przywołano w nim również stanowisko Komisji Bioetycznej przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, która w 2018 r. uznała,
iż procedura zabiegów autologicznego przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych w chorobach autoimmunologicznych „nie jest eksperymentem medycznym i nie wymaga oceny Komisji Bioetycznej SUM”.

– Dyrektor szpitala dr n. med. Włodzimierz Dziubdziela nie osiągnął żadnych korzyści materialnych w związku z realizowanymi procedurami. Przez 13 lat sprawowania funkcji dyrektora, nigdy nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia za realizowane procedury medyczne. Każde wynagrodzenie za wykonane dodatkowe procedury medyczne wypłacane pracownikom szpitala jest zgodnie z funkcjonującym w placówce regulaminem wynagradzania - czytamy w oświadczeniu.

Zarówno dyrektor, jak i prof. Sławomira K. – K. zwracają uwagę, że sprawa była już przedmiotem postępowania Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej
w 2017 roku, która po otrzymaniu od szpitala i jego pracowników wszystkich niezbędnych wyjaśnień, umorzyła w całości śledztwo w tej sprawie.

 - Wznowienie postępowania poblisko 5 latach, przy braku jakichkolwiek nowych okoliczności, jest co najmniej niezrozumiałe – podkreślono w poniedziałkowym oświadczeniu.

Polecamy także:

Ustawa o badaniach klinicznych uchwalona przez Sejm

Blue Monday to pseudonauka. Ale depresja sezonowa istnieje

DGP: polski system ubezpieczeń zdrowotnych – zaorać i od nowa?

#szpitale #śledztwo #hematologia #stwardnienie rozsiane #transplantologia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl