• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Szpital w Czeladzi przygotował się na przyjęcie chorych na COVID

Autor : Maja Marklowska-Tomar

2020-11-09 13:05

Opaski życia dla pacjentów, nowoczesna komora dezynfekcyjna i możliwość wideorozmowy z rodziną – to udogodnienia, jakie dla chorych i personelu oddziału covidowego przygotował czeladzki szpital. Z 55 miejsc przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 45 jest już zajętych.

Część szpitala przeznaczoną dla zakażonych SARS-CoV-2 dyrekcja wydzieliła z oddziału chorób wewnętrznych, i to właśnie personel interny stanowi większość zespołu strefy covidowej. Nadzór nad salą intensywnego nadzoru, w której przebywają pacjenci wymagający wspomagania oddychania za pomocą respiratora, pełnią anestezjolodzy.

Nowe technologie w służbie chorym na COVID-19

W opiece nad chorymi mają pomóc także nowoczesne technologie, np. opaski życia, które przekazała szpitalowi Grupa PZU.

- Charakterystyczne dla przebiegu COVID-19 jest to, że stan pacjenta może się szybko zmienić. Stały monitoring parametrów życiowych, takich jak saturacja, puls i temperatura, pozwala na  bieżąco śledzić, co dzieje się z chorym - tłumaczy Ewa Wiązania-Gacek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej.

Zakładana na rękę opaska życia nie tylko dokonuje pomiarów, ale także alarmuje personel medyczny w przypadku, gdy parametry życiowe chorego spadną do krytycznych poziomów. - Świadomość społeczna dotycząca przebiegu choroby, jej skutków oraz objawów, wśród których dominuje duszność, powoduje, że strach i niepokój chorego jest ogromny. Dlatego oprócz adekwatnej farmakoterapii staramy się także zapewnić pacjentowi pomoc psychologiczną, zmaksymalizować poczucie bezpieczeństwa i umożliwić kontakt telefoniczny z bliskimi. A rodziny naszych pacjentów na bieżąco informować o postępach leczenia - dodaje.

Na oddziale uruchomiono dwa numery telefonów dla rodzin pacjentów - „covid lekarz” i „covid pielęgniarka”. Za ich pośrednictwem można zapytać o stan zdrowia chorego, ale także poprosić o wideorozmowę.

- Jeśli pacjent nie może się poruszać, rozmowa odbędzie się przy jego łóżku. Osoby, których stan na to pozwoli, będą mogły skorzystać z rozmowy wideo w osobnym  pokoju, w którym zainstalowaliśmy laptop. Drugi znajduje się w pomieszczeniu dla rodzin, jakie przygotowaliśmy w głównej części szpitala. Dzięki temu możliwość rozmowy online zyskają także bliscy, którzy nie poradziliby sobie sami z obsługą sprzętu - tłumaczy dr n. med. Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji.

Opaski dla personelu medycznego

Mimo wydzielenia części zakaźnej szpital nadal udziela pomocy pacjentom z innymi schorzeniami. Oddział covidowy posiada osobne wejście, a od części czystej oddzielają go dodatkowe śluzy. Przy wyjściu ze strefy covidowej zainstalowano nowoczesną komorę dezynfekcyjną. Pracownicy oddziału pracują w kombinezonach, co znacznie utrudnia identyfikację członków zespołu. Jak sobie z tym poradzono?

- Praca w zespole, gdzie każdy wygląda tak samo, jest trudna. Pacjent często nie rozpoznaje, kim jest osoba, która podchodzi do jego łóżka. Dlatego każdy z nas ma na ręku opaskę opisaną swoją grupą zawodową, tj. lekarz, pielęgniarka czy opiekun. Niektórzy dodatkowo dopisują imię na kombinezonie. To pomaga nawiązać kontakt i uspokaja pacjentów - wyjaśnia Ewa Wiązania-Gacek.

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, jako placówka II poziomu, jest wyznaczony do przyjmowania pacjentów z objawami takimi jak duszność, spadek saturacji czy zapalenie płuc, także wymagającymi użycia respiratora. Z sześciu łóżek respiratorowych pięć jest już zajętych.

#koronawirus #covid19 #Dariusz Jorg #Ewa Wiązania-Gacek #oddział covidowy
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Maja Marklowska-Tomar

Komentarze

OSTATNIE WPISY

GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Szczepienia przeciwko grypie w aptekach: na jakich zasadach?
Czytaj więcej...
Podwyżki: będą korekty finansowania. Jakie? Konferencja AOTMiT i NFZ
Czytaj więcej...
Płace. Pielęgniarki przestrzegają przed katastrofą na Podkarpaciu
Czytaj więcej...
Fundusz Medyczny w oczach pacjentów. Jak ocenia go Dorota Korycińska?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl