Autor : Agata Szczepańska
2024-09-09 15:25
Szpital Żywiec informuje, że zmuszony jest zawiesić pracę trzech oddziałów i dwóch poradni. Jak twierdzi, powodem są nierozliczone przez NFZ świadczenia, przez co placówka nie jest w stanie zapewnić ciągłości pracy. Jakie oddziały i na jak długo mają zostać zamknięte?
Spółka ICZ Healthcare sp. z o.o., zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu, złożyła do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej - od 7 października br. do 7 stycznia 2025 r. - w trzech oddziałach i dwóch poradniach. Chodzi o:
• Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I,
• Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II,
• Oddział Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii,
• Poradnię Położniczo-Ginekologiczną,
• Poradnię Urazowo-Ortopedyczną.
Przypominamy: Ile pieniędzy brakuje I. Leszczynie? 3 mld zł czy raczej 6-7 mld zł
Nie będzie również działała izba przyjęć w zakresie zawieszanych oddziałów.
- Przyczyną są problemy kadrowe spowodowane niemożnością terminowego regulowania wynagrodzeń dla personelu – informuje Szpital Żywiec w komunikacie. Od marca br. ze współpracy ze nim zrezygnowało łącznie 21 lekarzy. Pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz tego ośrodka.
Jednocześnie szpital podkreśla, że brak płynności finansowej wynika z nieuregulowania dotąd przez Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaty za świadczenia wykonane ponadlimitowo w bieżącym roku (na dziś około 38 mln zł) oraz zbyt niskich miesięcznych planów rzeczowo-finansowych.
Szpital Żywiec przyznaje, że odnotowuje wysoki wskaźnik nadwykonań. Jednak w ostatnich latach wszystkie zrealizowane przez ośrodek i sprawozdawane do NFZ procedury, w tym nadwykonania, po pierwsze nie były kwestionowane przez Fundusz jako niezasadne, po drugie były przez rozliczane w sposób umożliwiający zapewnienie ciągłości pracy.
Szpital Żywiec jest obecnie jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. mieszkańców.
W 2022 r. udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tys. pacjentów a w 2023 ponad 146 tys. pacjentów. Tylko w pierwszym półroczu br. liczba przyjęć do żywieckiego szpitala wyniosła ponad 65 tys.
Przypominamy: Luka finansowa w budżecie NFZ: może zabraknąć 159 mld zł
Szpital Żywiec to niejedyna placówka, która boryka się z problemami z powodu niezapłaconych nadwykonań. Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, mówił w niedawnej rozmowie z CowZdrowiu.pl, że mamy dwanaście województw, które nie mają zapłaconych nadwykonań za wykonanie świadczenia nielimitowane. - Należy też jasno powiedzieć, co ze świadczeniami limitowanymi, a przy tym mieć z tyłu głowy, że np. kardiochirurgia jest limitowana, programy lekowe są limitowane, nawet przeszczepy są limitowane, więc nie można mówić „nie zapłacimy”, tylko trzeba zapytać, „co my mamy dalej z tym zrobić?” – podkreślił.
W przypadku świadczeń nielimitowanych brak zapłaty dotyczy II kwartału. Świadczenia te są zapłacone tylko w czterech województwach za II kwartał. Z kolei nadwykonania w świadczeniach limitowanych są niezapłacone od początku roku.
- Niepłacenie nadwykonań nielimitowanych zachwiało płynnością finansową szpitali. Jeżeli świadczenia nielimitowane były płacone w terminie, to dyrektor brał to pod uwagę w zarządzaniu finansami. W sytuacji, w której nie ma środków terminowo, schemat zostaje zaburzony – tłumaczył Waldemar Malinowski.
Polecamy także:
Rząd przyjął budżet na przyszły rok: ponad 220 mld zł na zdrowie
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//