Autor : Marta Markiewicz
2023-01-13 10:00
Zgodnie z najnowszym pomysłem posłów Koalicji Obywatelskiej szpitale będą miały możliwość prowadzenia przyszpitalnej poradni nie tylko w sytuacji, kiedy będzie ona ulokowana w tej samej dzielnicy co szpital. Projekt zmian w tej sprawie złożyła dziś w Sejmie grupa posłów KO, którym przewodniczy Tomasz Głogowski.
Jak wyjaśniają pomysłodawcy obecnie funkcjonujący przepis umożliwia finansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia funkcjonowania poradni przyszpitalnych, jedynie jeśli znajdują się one w tej samej dzielnicy co szpital. Zdaniem pomysłodawców zmian tak sformułowany zapis może generować problemy w funkcjonowaniu przychodni przyszpitalnych - szczególnie gdy placówka jest zlokalizowana peryferyjnie i sąsiadujące z nią ulice leżą w innych dzielnicach.
Posłowie zwrócili uwagę również na liczne procesy restrukturyzacyjne, gdzie zdarzają się sytuację łączenia placówek, czy ograniczenia liczby budynków, w których funkcjonują szpitale oddziału. Zdaniem pomysłodawców zmian przy literalnym czytaniu obecnie obowiązującej ustawy takie działanie mogłoby wymusić konieczność przenoszenia przyszpitalnych poradni, które w wielu przypadkach funkcjonujących w danym miejscu od kilkudziesięciu lat.
- Wobec powyższego wydaje się zasadne zniesienie sztucznego wymogu ulokowania poradni przyszpitalnej w tej samej dzielnicy co szpital. Przedłożony projekt zmiany ustawy wykreśla z definicji „poradni przyszpitalnej” konieczność jej ulokowania w tej samej co szpital dzielnicy (w rozumieniu takim, jak została ona uregulowana w ustawie o samorządzie gminnym). Pozostawiony został zapis dotyczący dzielnicy w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy- czytamy w uzasadnieniu.
Coraz mniej oddziałów pediatrycznych i położniczych
Zaproponowana zmiana w legislacji to pokłosie sytuacji, jaka została nagłośniona w grudniu ubiegłego roku. Władze Tarnowskich Gór chcąc uniknąć konieczności przeniesienie poradni przyszpitalnych z centrum miasta do zlokalizowanego na peryferiach szpitala rozpoczęły konsultacje społeczne związane ze zmianą granic dzielnic. Według propozycji magistratu na terenie dzielnicy Śródmieście-Centrum miałaby zostać wytyczona część dzielnicy Stare Tarnowice, w której na obrzeżach zlokalizowany jest Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach. Jak wyjaśniała wówczas rzeczniczka ratusza - chcąc zachować przyszpitalne poradnie w centrum miasta zmiana granic dzielnic wydawała się łatwiejsza niż zmiana regulacji prawnych zawartych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej.
Ostatecznie radni Rady Miejskiej Tarnowskich Gór zdecydowali 21 grudnia o wydzieleniu dzielnicy Stare Tarnowice na terenie Śródmieściu. - Wygoda mieszkańców była argumentem najważniejszym: starszym, schorowanym, niepełnosprawnym mieszkańcom łatwiej dotrzeć do lekarzy specjalistów w Śródmieściu niż na obrzeżach- podkreślili włodarze miasta. Teraz ich decyzja ma trafić do Wojewody Śląskiego.
Leki: kiedy rząd zajmie się nowelizacją ustawy refundacyjnej?