• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Szpitale – taryfy w górę to współczynnik korygujący w dół?

Autor : Anna Rokicińska

2022-01-10 15:59

Sieć szpitali czekają duże zmiany w rozliczeniach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie projekt noweli rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Czy więc ma obowiązywać zasada: taryfy w górę, to współczynnik korygujący w dół?

Projekt został skierowany do konsultacji publicznych. Resort dał na nie tylko 7 dni, a nowela wprowadza dość zasadnicze zmiany.

Co ma się zmienić w rozliczeniach ze szpitalami?

Po pierwsze dotyczy on wspomnianej wcześniej zasady. MZ mówi o „doprecyzowaniu” § 16 ust. 4f pkt 1 i 5 rozporządzenia. O co dokładnie chodzi? „Taryfy, które były ustalone przed dniem 1 lipca 2021 r., przygotowywane były bez uwzględnienia zmian dotyczących współczynników korygujących oraz przed wejściem w życie regulacji obligujących do obniżania tych współczynników. Taryfy ustalone przed dniem 1 lipca 2021 r. nie uwzględniają zatem mechanizmu obniżania współczynników korygujących. Wzrost kwoty zobowiązania spowodowany zaimplementowaniem wskazanych taryf nie powinien więc prowadzić do obniżenia współczynników korygujących” - czytamy w uzasadnieniu.

W przypadku drugiej zmiany także mówi się o „korekcie” mechanizmu obniżania współczynników korygujących. Ma to być zrobione w taki sposób, aby w przypadku świadczeniodawców zakwalifikowanych do sieci szpitali (PSZ), kwoty współczynników były pomniejszane proporcjonalnie do udziału danego rodzaju świadczeń lub ryczałtu w kwocie zobowiązania dla całej umowy. „Obecnie, zmniejszenie współczynników korygujących w PSZ, szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć odnosi się do wskaźników korygujących całości umowy, co powoduje, że kwoty wynikające z podniesienia wyceny świadczeń są często w całości równoważone zmniejszeniem kwoty współczynnika korygującego umowy. Taka sytuacja nie powstaje w umowach „pozasieciowych”. Proponowane rozwiązanie spowoduje zrównanie sytuacji świadczeniodawców w tym zakresie” - uzasadnia resort.

Trzecia sprawa to ustalenie jednolitego postępowania w przypadku zmiany przez prezesa Funduszu w trakcie realizacji umowy przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy lub zmiany warunków umowy wynikającej z zarządzenia Prezesa Funduszu określającego przedmiot oraz szczegółowe warunki zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, poprzez wskazanie, że w takiej sytuacji nowe warunki obowiązują od dnia wejścia tego zarządzenia w życie. „Świadczeniodawca, który nie zgadza się na nowe warunki będzie mógł rozwiązać umowę z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia, pod warunkiem, że złoży oświadczenie o wypowiedzeniu w terminie tygodnia od dnia wejścia zarządzenia w życie. Zgodnie z treścią §2 ust. 2 projektowanego rozporządzenia zasada ta będzie mieć zastosowanie także do zarządzeń, których zmiany miały miejsce przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia. W przypadku złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu po tej dacie. będzie obowiązywał termin wypowiedzenia wskazany w danej umowie. Zmiany warunków umowy w innych niż ww. przypadkach będą uzgadniane indywidualnie” - czytamy w uzasadnieniu.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 7 dni od jego ogłoszenia.

Jak informuje MZ, zmiany zawarte w projekcie rozporządzenia nie będą wymagać dodatkowych nakładów finansowych. Nie rodzą skutków finansowych dla budżetu państwa, ani samorządów.

Całość projektu tutaj: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Polecamy także:

I Wielkopolska Konferencja Prawa Pacjenta

MZ o zamówionych lekach na COVID-19 i ich dystrybucji

Czy Instytut Ekspertyz Medycznych jest powielaniem bytów?

Zarobki lekarzy - zaskakujące dane Polski na tle krajów OECD

#siećszpitali #MZ #projektrozporządzenia #rozliczenia #taryfy #świadczenia #współczynnikkorygujący
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fizjoterapia: kto został prezesem KRF? T. Dybek czy M. Krawczyk?
Czytaj więcej...
Ospa małpia: są już wytyczne sanepidu dla placówek medycznych
Czytaj więcej...
Dobre zmiany w diagnostyce na poziomie POZ. MZ zmienia przepisy
Czytaj więcej...
Minister Zdrowia powołał Radę do spraw Chorób Rzadkich
Czytaj więcej...
Przepisy ws. małpiej ospy ekspresowo podpisane. Będzie też instrukcja
Czytaj więcej...
Firmy medyczne na liście najlepszych miejsc do pracy Które?
Czytaj więcej...
NIK: niedofinansowana transplantologia i kolejki do przeszczepów
Czytaj więcej...
Profilaktyka "Zdrowe Życie" z patronatem Pary Prezydenckiej
Czytaj więcej...
Uwagi do projektu zmieniającego ustawę o refundacji
Czytaj więcej...
M. Osińska-Kurzywilk: schizofrenia u dzieci jest trudna do diagnozy
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: MZ zainterweniuje ws. papierowych zleceń
Czytaj więcej...
OZZL komentuje zapowiedź ministra Niedzielskiego w sprawie pediatrii
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl