Autor : Milena Kruszewska
2024-03-20 13:44
Naukowcy twierdzą, że skutecznie wyeliminowali wirusa HIV z zakażonych komórek, stosując nagrodzoną Nagrodą Nobla technologię edycji genów Crispr - donosi BBC. Crispr działa jak nożyczki, ale na poziomie molekularnym: przecina DNA, dzięki czemu można usunąć lub dezaktywować jego „złe” fragmenty. Istniejące leki na HIV mogą zatrzymać wirusa, ale nie mogą go wyeliminować.
Zespół Uniwersytetu w Amsterdamie podkreśla jednak, że ich praca pozostaje jedynie „weryfikacją koncepcji” i w najbliższym czasie nie stanie się lekiem na HIV. - Konieczne będzie znacznie więcej pracy, aby wykazać, że wyniki tych testów komórkowych mogą dotyczyć całego organizmu w przyszłej terapii, tak by miało to wpływ na osoby zakażone wirusem HIV - mówi dr James Dixon, profesor nadzwyczajny technologii komórek macierzystych i terapii genowej na Uniwersytecie w Nottingham.
Technologię Crispr przeciwko wirusowi HIV bada także Excision BioTherapeutics. Firma twierdzi, że po 48 tygodniach u trzech ochotników zakażonych wirusem HIV nie wystąpiły żadne poważne skutki uboczne. Jednak dr Jonathan Stoye, ekspert ds. wirusów w Francis Crick Institute w Londynie powiedział, że usunięcie wirusa HIV ze wszystkich komórek, w których może się on znajdować w organizmie, jest niezwykle trudne. - Niezamierzone skutki leczenia, z możliwymi długoterminowymi skutkami ubocznymi, pozostają problemem - stwierdził. Według niego upłynie wiele lat, nim jakakolwiek terapia oparta na Crispr stanie się rutyną.
W 2020 r. Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna zostały laureatkami nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Wyróżniono je za przełomowe odkrycie systemu CRISPR-Cas9 - szeroko wykorzystywanego jako narzędzie do genomowego edytowania, które zrewolucjonizowało medycynę. Po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego, Charpentier zaznaczyła, że sukces ten był możliwy dzięki m.in. dr. Krzysztofowi Chylińskiemu, współodkrywcy patentów opisujących użycie CRISPR/Cas9. - Badania te były tematem mojego doktoratu. Grupa Emmanuelle pracowała od pewnego czasu nad CRISPR i zostałem dołączony do projektu. Możliwość pracy nad zupełnie nowym mechanizmem to niesamowity przywilej - mówił dr Krzysztof Chyliński w wywiadzie dla Politechniki Łódzkiej.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku NFZ dokonał zmian w budżecie, by mieć pieniądze na leki dla pacjentów z HIV i WZW C - chodziło o 49 mln zł.
Krajowe Centrum ds. AIDS informowało, że do połowy listopada zeszłego roku w Polsce odnotowano ponad 2 tys. 590 nowych zakażeń wirusem HIV. To ponad 100 więcej, niż w całym 2022 r. Jedynie ok. 10 proc. dorosłych Polaków, którzy rozpoczęli życie seksualne, wykonało test w kierunku HIV. Dla ponad połowy rozmowa o HIV lub AIDS z partnerem to wciąż tabu.
Informacje na temat HIV/AIDS, wraz z adresami placówek, gdzie można wykonać test oraz internetową poradnią, można znaleźć na stronie AIDS.GOV.PL.
Polecamy także: Wirus HIV - nowe wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia
Krajowe Centrum ds. AIDS w roku 2023 zaingurowało kampanię pod hasłem: „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś”, skierowaną do środowiska medycznego, zwłaszcza do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do lekarzy ginekologów, pediatrów/neonatologów, lekarzy chorób wewnętrznych i zakaźnych oraz studentów medycyny, a poprzez te grupy zawodowe - do ogółu społeczeństwa. Skierowanie pacjenta na wykonanie testu w kierunku HIV powinno być standardowo inicjowane przez lekarzy w przypadku każdej choroby przebiegającej nietypowo, niepoddającej się leczeniu lub nawracającej, a także w wielu sytuacjach klinicznych wynikających ze specyfiki danej specjalizacji.
Aby przybliżyć lekarzom zasady skutecznej komunikacji z pacjentem na temat ryzyka zakażenia i wskazań do wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV, przygotowano m.in. dwie zainscenizowane rozmowy pacjenta z lekarzem chorób zakaźnych - dr. Bartoszem Szetelą - przed testem w kierunku HIV oraz po odebraniu pozytywnego wyniku testu. Wydano także ulotę „Diagnostyka HIV. Wskazania dla lekarzy”, zawierającą wykaz jednostek chorobowych, których podejrzenie lub rozpoznanie powinno skłonić lekarza do zlecenia pacjentowi testu w kierunku HIV.
HIV infekuje i atakuje komórki układu odpornościowego, wykorzystując własne mechanizmy do tworzenia swoich kopii. Większość osób zakażonych wirusem HIV wymaga terapii przeciwretrowirusowej przez całe życie. Jeśli przestaną brać te leki, uśpiony wirus może się ponownie obudzić i ponownie spowodować problemy.
Najczęstszymi powodami zakażenia są brak wiedzy na temat możliwych dróg zakażenia oraz ignorowanie ryzyka.
Do trzech głównych dróg zakażeń należą:
kontakty seksualne (waginalne, analne, oralne) z penetracją oraz kontaktem z materiałem potencjalnie zakaźnym - sperma, prejakulat i wydzielina z pochwy bez zastosowania zabezpieczenia (prezerwatywy);
gdy krew zakażonej osoby trafi do naszego krwiobiegu, np. przez używanie tych samych igieł i strzykawek;
zakażenia wertykalne - matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią.
Polecamy także:
Innowacyjne terapie: nowa lista TLI. Ile leków oceniano, ile odpadło?
Każdy zabieg związany z bólem musi być wykonywany ze znieczuleniem
//