Autor : Anna Jackowska
2024-09-23 15:42
W publikacji wydanej przez WHO "Trendy w zdrowiu nastolatków: sukcesy i wyzwania od 2010 r. do chwili obecnej" - na podstawie przeglądu najważniejszych raportów opublikowanych od 2010 r. zidentyfikowano kluczowe kwestie wpływu na zdrowie i rozwój nastolatków w kilku obszarach (edukacja, możliwości ekonomiczne, zdrowie seksualne i reprodukcyjne, odżywianie i zdrowie psychiczne). Dzisiejsi nastolatkowie są nie tylko największą kohortą w społeczeństwie, ale także jedną z najbardziej zróżnicowanych grup, jaką kiedykolwiek widział świat.
Publikacja została zaprezenotwana podczas Szczytu Przyszłości Organizacji Narodów Zjednoczonych. Eksperci podkreślają, że pilnie potrzebne są zwiększone inwestycje, aby zająć się rozwijającymi się zagrożeniami dla zdrowia i zaspokoić potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego, seksualnego i reprodukcyjnego dla prawie 1,3 miliarda nastolatków w wieku 10-19 lat na całym świecie - co stanowi prawie jedną na sześć osób żyjących obecnie osób. Odsetek populacji złożony z nastolatków jest jeszcze większy w Afryce Subsaharyjskiej, Azji Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (od 18 do 23 proc.).
Analizując ponad dekadę danych dotyczących nastolatków w wieku 12-15 lat z 21 krajów o średnich i wysokich dochodach, oszacowano łączną częstość występowania nadwagi i otyłości na 27,7 proc., przy czym tendencje wzrostowe w okresie badania odnotowano w połowie krajów, a spadki stwierdzono tylko w dwóch. World Obesity Atlas z 2023 wskazał, że w 2020 r. szacunkowo 10 proc. chłopców w okresie dojrzewania (103 miliony) i 8 proc. dziewcząt (72 miliony) na całym świecie było otyłych. Raport wskazuje również, że bez znaczących inwestycji częstość występowania otyłości wśród nastolatków ma się podwoić do 2035 r. Podobnie World Obesity Atlas szacuje, że na całym świecie w 2020 r. koszty ekonomiczne nadwagi i otyłości wyniosły prawie dwa biliony dolarów, czyli 2,4 proc. światowego produktu krajowego brutto.
Przypominamy także:
Leki przyjmowane na odchudzanie: często są stosowane nieprawidłowo
Od 2010 r. postęp w kilku obszarach zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego był najbardziej uderzający, ze znaczącym globalnym spadkiem okaleczania żeńskich narządów płciowych, małżeństw dzieci i rodzenia dzieci przez nastolatki. Przez ostatnie 14 lat liczba nowych zakażeń wirusem HIV we wszystkich grupach wiekowych spadła o jedną trzecią, z około 2,2 miliona rocznie do szacowanych 1,5 miliona rocznie. W tym samym okresie spadki wśród osób poniżej 15 roku życia były szczególnie gwałtowne: z 310 tys. nowych zakażeń rocznie do 130 tys., co stanowi redukcję o prawie 60 proc.
Chociaż od 2010 r. odnotowano imponujące spadki zachorowań na HIV wśród młodzieży, nie dotyczy to większości innych chorób przenoszonych drogą płciową. Analizując dane dotyczące globalnego obciążenia chorobami dla pięciu chorób przenoszonych drogą płciową (kiła, chlamydia, rzeżączka, rzęsistkowica i opryszczka narządów płciowych), eksperci odnotowali znaczące roczne wzrosty w przypadku każdej z tych chorób, z wyjątkiem rzeżączki (która pozostała niezmieniona). Obecnie w Stanach Zjednoczonych około jedna czwarta aktywnych seksualnie nastolatek ma chorobę przenoszoną drogą płciową, przy czym najczęściej występują zakażenia chlamydią i wirusem brodawczaka ludzkiego.
Przypominamy także:
Nowy konsultant krajowy w dziedzinie seksuologii. Kto nim został?
Szacuje się, że około jeden na siedmiu nastolatków na świecie żyje z zaburzeniami zdrowia psychicznego, a wielu innych doświadcza znacznego stresu psychospołecznego, który nie osiąga poziomu diagnozy klinicznej. U nastolatków najbardziej rozpowszechnionymi z zaburzeń zdrowia psychicznego są lęk i depresja. Inne powszechne schorzenia obejmują nadużywanie narkotyków i alkoholu, zaburzenia zachowania, zaburzenia odżywiania i zachowania samobójcze.
Łącznie, spośród zaburzeń zdrowia psychicznego występujących w ciągu całego życia, około jedna trzecia ma swój początek przed ukończeniem 14 roku życia, połowa w wieku 18 lat, a trzy czwarte w wieku 24 lat.
Wzrost depresji jest dobrze udokumentowany wśród dziewcząt w okresie dojrzewania od lat 80., szczególnie w krajach o wysokich dochodach, takich jak Niemcy, Grecja, Islandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Chińska Republika Ludowa i Szwecja.
Pomimo wzrostu depresji, wskaźnik samobójstw wśród nastolatków na świecie spadł z rocznych wskaźników 8,5 na 100 tys. w latach 90. do 7,4 w 2014 r., chociaż istnieją kraje, w których odnotowano wzrost wskaźnika samobójstw wśród nastolatków: Japonia, Korea, Łotwa, Meksyk i Nowa Zelandia. Historycznie rzecz biorąc, dziewczęta w okresie dojrzewania miały wyższy wskaźnik myśli samobójczych (myśli i prób) niż chłopcy, ale niższą śmiertelność z powodu samobójstwa.
Przypominamy także:
Zdrowie psychiczne dzieci: według NIK system wsparcia wciąż niewydolny
Leczenie osób z traumą: ile zł NFZ zapłaci za poradę psychologa?
Podobnie jak w przypadku depresji, nastąpił drastyczny wzrost poczucia samotności, zwłaszcza wśród dziewcząt na całym świecie. Znaczący wzrost samotności nastąpił między 2012 a 2018 rokiem; do 2018 roku liczba nastolatków zgłaszających uczucie samotności była dwukrotnie większa niż w 2012 roku. Co godne uwagi, tendencje w zakresie samotności były stabilne lub nawet malały przed 2012 rokiem. Dane pochodzące głównie z krajów o wysokich dochodach, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, sugerują, że wzrost samotności jest równoległy ze wzrostem korzystania z Internetu i mediów społecznościowych przez nastolatków. Jednak nie jest jeszcze jasne, czy takie związki są przyczynowe czy asocjacyjne.
Pełna treść publikacji znajduje się TUTAJ.
Polecamy także:
//