Autor : Anna Jackowska
2021-02-19 09:33
Producenci leków apelują o wsparcie ich produkcji w kraju. Firmy rafmaceutyczne zaznaczają, że pandemia jasno pokazała, że budowanie suwerenności lekowej jest równie ważne jak militarnej i energetycznej. Czy w planie "Nowy Ład" zostanie wykorzystany potencjał krajowego przemysłu farmaceutycznego?
Firmy produkujące leki w Polsce zrzeszone Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, Izbie Gospodarczej „Farmacja Polska” i Polskiej Izbie Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED wystosowały list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o uwzględnienie w przygotowywanym planie „Nowy Ład” strategii budowy bezpieczeństwa lekowego Polski w oparciu o potencjał krajowego przemysłu farmaceutycznego.
W liście firmy farmaceutyczne zwracają uwagę, że przerwanie globalnych łańcuchów dostaw, braki leków w Europie, problemy z dostępnością szczepionek na COVID-19 udowodniły, że w czasach kryzysu tylko lokalna produkcja gwarantuje dostęp do leków. Kryzys pandemiczny pokazał też, że każdy kraj UE w takiej sytuacji będzie realizował strategię zadbania o własnych obywateli w pierwszej kolejności, a dopiero potem - solidaryzowania się z pozostałymi państwami.
Dlatego wysiłek Rządu powinien koncentrować się na wykorzystaniu istniejących przewag w europejskim wyścigu o lokalizację wytwarzania substancji czynnych i leków. Polska z racji swojego doświadczenia i jeszcze istniejących kompetencji nadal może być hubem produkcyjnym dla Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Nie wolno nam przegapić tego kluczowego momentu odbudowy.
Potrzebne rządowe wsparcie
- Krajowy potencjał produkcji farmaceutycznej trzeba budować konsekwentnie realizowaną Rządową strategią wzmacniania bezpieczeństwa lekowego, która powinna uwzględniać możliwość wytwarzania substancji czynnych, różnych typów leków i szczepionek w wielu zakładach produkcyjnych. Branża wymaga jednak inteligentnego wsparcia na rzecz ekspansji międzynarodowej krajowych firm farmaceutycznych, a także rozwoju w Polsce sektora produkcji leków opartego zarówno na polskim, jak i międzynarodowym kapitale. Oczekujemy stworzenia warunków dla zwiększania produkcji leków w Polce - czytamy w liście.
Jak już pisaliśmy wcześniej w CwZ dla krajowych producentów leków role kluczową odgrywa realizacja rządowego projektu Refundacyjnego Trybu Rozwojowego, o którym dyskusje trwają już ponad pięć lat. Producenci nie kryją, że największym rozczarowaniem jest brak jakichkolwiek decyzji i efektów dotychczasowych rozmów. Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej z uwzględnionym wsparciem dla producentów leków wciąż nie jest gotowy.
Zobacz także:
Leki: jest już obwieszczenie refundacyjne na 1 marca 2021 r.