Autor : Agata Szczepańska
2023-11-20 14:29
Ukraińscy psychologowie stracili możliwość pracy w Polsce – ustawa, która miała wydłużyć ważność ich uprawnień, nie została bowiem uchwalona. W ich sprawie interweniował RPO. Otrzymał odpowiedź, że sprawa ta zostanie załatwiona przy kolejnej nowelizacji przepisów. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo.
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie u Pawła Szefernakera, wiceszefa MSWiA i pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.
- Ministerstwo Zdrowia dostrzega zasadność przedłużenia okresu funkcjonowania przepisów art. 64a ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Odpowiednie rozwiązania legislacyjne zostaną przygotowane przy ewentualnej nowelizacji tej ustawy - odpowiedział Paweł Szefernaker.
Polecamy: Szkoły zatrudniają jako psychologów osoby bez kwalifikacji? Dane OZZP
Artykuł ten stanowi, że obywatel Ukrainy przebywający w Polsce legalnie może świadczyć usługi psychologiczne współobywatelom, w tym udzielać świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, jeśli posiada uzyskany w Ukrainie dyplom ukończenia studiów na kierunku psychologia – zakończonych uzyskaniem tytułu zawodowego specjalisty albo magistra.
Psychologowie z Ukrainy – podobnie jak przedstawiciele innych zawodów regulowanych – po wybuchu wojny zyskali możliwość pracy w Polsce na uproszczonych zasadach. Było to jednak uprawnienie czasowe – na 18 miesięcy od 24 lutego 2022 r. Większość uprawnień, jakie przyznano obywatelom Ukrainy, którzy schronili się przed wojną w Polsce, została wydłużona do 25 miesięcy. Tak stało się również w przypadku uproszczonych zasad wykonywania zawodów lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Zwykle jednak miało to miejsce przy okazji nowelizowania innych ustaw. Jednak zapisy wydłużające możliwość podejmowania pracy w Polsce przez psychologów wpisano do ustawy, która przepadła.
Uprawnienia wynikające z ustawy wygasły jednak 24 sierpnia 2023 r.
Polecamy: Ukraińcy tracą uprawnienia do leczenia – RPO interweniuje
W swoim piśmie RPO zwracał uwagę, że ustawodawca dostrzegł potrzebę wydłużenia terminu obowiązywania tych uprawnień. Stosowna zmiana przewidziana była w ustawie o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Jednak uchwaloną przez Sejm ustawę Senat odrzucił 17 sierpnia 2023 r. Ta uchwała Senatu nie została jednak poddana pod obrady Sejmu. Oznacza to, że prawo do świadczenia usług psychologicznych wygasło.
Warto zwrócić uwagę, że usługi psychologiczne nie są do końca uregulowane w Polsce - nie tylko przypadku świadczenia ich przez cudzoziemców. Środowisko psychologów od lat upomina się o ustawę zawodową (ustawa o zawodzie psychologa co prawda jest, ale w praktyce nie działa - nie ma do niej aktów wykonawczych, nie został powołany samorząd zawodowy etc.), wprowadzenie rejestru osób wykonujących zawód i uregulowanie ich kompetencji. Są one określone pośrednio - np. w tzw. rozporządzeniach koszykowych (są tam wymogi konieczne do spełnienia przy realizowaniu określonych świadczeń). De facto pracując poza ochroną zdrowia lub edukacją usługi psychologa można świadczyć nawet bez dyplomu. Analogicznie jest w przypadku psychoterapeutów.
Polecamy także:
900 medyków z zagranicy przystąpi do egzaminu weryfikacyjnego
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl