Autor : Aleksandra Kurowska
2024-09-10 19:17
27 osób na miejsce na kierunku lekarskim miał w tym roku Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kierunek ten prowadzi już od kilku lat, a w tym roku otwiera studia podyplomowe dotyczące ochrony zdrowia oraz szykuje MBA.
Rozmowa z prof. ucz. dr hab. Sebastianem Sikorskim, prorektorem ds. promocji i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego uruchamia studia podyplomowe dla kadry menadżerskiej w ochronie zdrowia. Do kogo są skierowane?
UKSW realizuje projekt - który jest finansowany przez Agencję Badań Medycznych - pt. "Innowacje biomedyczne – studia MBA i studia podyplomowe dla wzmocnienia polskiego rynku ochrony zdrowia – UKSW”. Jest to element rozbudowy zakresu realizacji kształcenia ustawicznego w naszym Uniwersytecie.
Na studia podyplomowe Nowoczesna farmacja i farmakologia kliniczna z elementami zintegrowanej opieki farmaceutycznej oraz Studia podyplomowe Zdrowie publiczne i zdrowie międzynarodowe – nadal prowadzimy rekrutację, natomiast studia MBA w ochronie zdrowia zostaną uruchomione już wkrótce. Co jest ważne podkreślenia wskazane studia – zarówno MBA jak i podyplomowe - są dla uczestników bezpłatne pod warunkiem ich ukończenia.
A jak idzie kształcenie przyszłych lekarzy na UKSW?
Prowadzimy kierunek lekarski od kilku lat. Już w 2025 r., pierwszy rocznik lekarzy opuści mury naszego Uniwersytetu – jesteśmy z tego bardzo dumni! To zasługa wielu osób, rozwijających nasz uniwersytet na przestrzeni lat. Na kierunku lekarskim (studiach stacjonarnych) studiuje obecnie łącznie ponad 500 osób. Natomiast na studiach niestacjonarnych 220. Studia na kierunku pielęgniarstwo podjęło łącznie 156. Na wydział lekarski w bieżącym roku mieliśmy prawie 27 osób na jedno miejsce.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego to uczelnia z tradycjami i dużym zapleczem. Mamy trzy kampusy uniwersyteckie z nowoczesną infrastrukturą, gdzie kształcimy studentów na ponad 100 kierunkach od nauk humanistycznych i społecznych, po ścisłe, przyrodnicze oraz medyczne.
Jak wygląda rekrutacja na studia podyplomowe z zakresu ochrony zdrowia
To oczywiście zależy od kierunku, każdy z nich jest dedykowany konkretnej grupie odbiorców, jednak łączy je jeden główny aspekt tj. są dedykowane dla osób pracujących w sektorze medycznym. Biorąc na przykład kierunek Nowoczesna farmacja i farmakologia kliniczna z elementami zintegrowanej opieki farmaceutycznej, to jest on przeznaczony dla osób jednocześnie spełniających dwa kluczowe kryteria tj. posiadanie tytułu magistra farmacji i wykonując zawód medyczny, lub farmaceuty oraz zatrudnienie w sektorze biomedycznym. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji są dostępne na naszej stronie rekrutacji.
Ile trwają studia? Ile edycji jest planowanych
Projekt realizowany jest dzięki finansowaniu ze środków budżetu państwa przez Agencję Badań Medycznych. Bardzo się cieszymy, że możemy być w gronie uczelni, które realizują ten program. Co do studiów na kierunkach nowoczesna farmacja i zdrowie publiczne, to zakładamy trzy edycje. Każda edycja zaplanowana jest na 2 semestry. Natomiast studia MBA realizowane będą w dwóch edycjach.
Naszym celem jest usystematyzowanie oraz rozszerzenie wiedzy studentów, rozwój umiejętności i kompetencji społecznych wymaganych do prowadzenia opartych na dowodach zadań z zakresu zdrowia publicznego, poszerzenie kompetencji farmaceutów klinicznych oraz zatrudnionych w ogólnodostępnych aptekach, którzy planują realizować opiekę farmaceutyczną.
Obserwujemy trendy i zmiany społeczne. Jako Uniwersytet musimy i chcemy działać na rzecz społeczeństwa, stąd szeroka oferta studiów i kursów. Serdecznie Państwa zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą. Jestem przekonany, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Polecamy także:
Rezydenci: negatywnie ocenione kierunki lekarskie należy zamknąć
Limity na studia lekarskie: kolejne uczelnie będą mogły rekrutować
Uczelnie: prof. Maciej Banach prorektorem ds. badań na KUL
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//