• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Unijne Q&A dotyczące certyfikacji wyrobów medycznych

Autor : Aleksandra Kurowska

2023-03-29 14:00

- Publikacja unijnego Q&A dotyczącego wyrobów medycznych jest w wynikiem ostatniej zmiany Rozporządzenia 2017/745 (MDR) i 2017/746 (IVDR), która przedłuża okresy przejściowe dla wyrobów medycznych zgodnych z poprzednią ramą prawną. W mojej ocenie takie przedłużenie jest bardzo potrzebne całemu wewnątrzwspólnotowemu rynkowi wyrobów medycznych - wyjaśnia nam Marek Paluch, Senior Associate w kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka.

Unijny dokument "Pytania i odpowiedzi dotyczące praktycznych aspektów związanych z wdrożeniem Rozporządzenia (UE) 2023/607 - Przedłużenie okresu przejściowego MDR i zniesienie okresów wyprzedaży" można pobrać TUTAJ.


Przypominamy także: Wyroby medyczne: będzie więcej czasu na certyfikację


Marek Paluch, Senior Associate w kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka:

Samo wdrażanie MDR i IVDR w Polsce było odrobinę spóźnione – ustawa o wyrobach medycznych dostosowująca nasz system prawny do MDR i IVDR weszła w życie o rok później niż powinna. Oprócz problemów z krajowymi regulacjami, przedsiębiorcy muszą się zmagać również z faktem, że liczba jednostek notyfikowanych wciąż jest niewystarczająca i bardzo powoli się zwiększa. Obecnie w całej Europie dostępnych jest tylko około 38 jednostek notyfikowanych zdolnych do przeprowadzania certyfikacji na zasadach wynikających z MDR (dla porównania – w ramach poprzednich przepisów obowiązujących na tym rynku było takich jednostek ponad 50). Tylko dwie z nich mają siedzibę w Polsce. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w odniesieniu do IVDR, gdzie dostępnych jest na ten moment tylko 10 jednostek w Europie (w Polsce ta liczba to 0). Dodatkowo nie każda jednostka notyfikowana jest w stanie zweryfikować każdy wyrób – niektóre, bardziej innowacyjne lub o szczególnych właściwościach wymagają jeszcze większej selekcji, a więc krąg dostępnych jednostek zawęża się jeszcze bardziej.

Jeszcze przed wejściem w życie przedłużenia okresów przejściowych, jasne było, że większość firm nie zdąży dokonać certyfikacji na gruncie nowych przepisów. Ograniczona liczba jednostek przełożyła się na bardzo ograniczone możliwości certyfikowania wyrobów medycznych i tworzenie się swojego rodzaju kolejek do jednostek notyfikowanych. W efekcie, zgodnie z ogólnoeuropejskimi danymi, szacowano, że 85 proc. wyrobów medycznych objętych certyfikatami wydanymi na podstawie dyrektyw nie zostało jeszcze certyfikowanych. Oczywiście utrudniona dostępność najbardziej dotyka małych i średnich przedsiębiorców. Zmniejszona dostępność oznacza bowiem wyższe koszty certyfikacji dokonanej przez jednostkę notyfikowaną. Ponadto, choć przedsiębiorcy nie są zobligowani do korzystania z jednostek w Polsce, barierą jest często wyższa cena w krajach zachodniej Europy oraz bariery językowe. 

Przy aktualnej sytuacji takie przedłużenie zdawało się być nieuniknione. Inaczej ucierpieliby nie tylko przedsiębiorcy zmuszeni wycofać z rynku swoje wyroby, ucierpieliby na tym przede wszystkim pacjenci. W mojej ocenie istniało realne ryzyko, że cały sektor ochrony zdrowia mógłby z dnia na dzień stracić dostęp do niezbędnych artykułów takich jak opatrunki, ciśnieniomierze, urządzenia diagnostyczne czy narzędzia chirurgiczne.

Polecamy także:

MZ: ceny wyrobów medycznych reguluje rynek

A. Grądkowski: branża nie chce być zaskakiwana zmianami prawnymi

Prawnicy z DZP o zmianach dla rynku suplementów

#wyroby medyczne
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
Czytaj więcej...
26. Piknik Naukowy - kogo spotkacie w strefie zdrowia?
Czytaj więcej...
Resort zdrowia chce odchudzić Polaków? Planuje nowy pilotaż
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (22-26 maja)
Czytaj więcej...
Niedzielski o in vitro: jest w Polsce dostępne
Czytaj więcej...
Koniec z aptekami „na słupa”? Resort chce uszczelnić przepisy
Czytaj więcej...
28 maja: Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Czytaj więcej...
Tadeusz Zielonka o tym, przeciwko czemu powinni szczepić się dorośli
Czytaj więcej...
W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciwko HPV
Czytaj więcej...
Będzie więcej świadczeń stomatologicznych na NFZ?
Czytaj więcej...
Polski system ochrony zdrowia wśród liderów ... niedofinansowania?
Czytaj więcej...
Komisja zdrowia: I czytanie ustawy o jakości odłożone
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl