• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

UOKiK o przyszłości Betamed – jaka ma być?

Autor : Anna Rokicińska

2021-09-07 12:38

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencki i Konsumenta Tomasz Chróstny wydał warunkową zgodę na przejęcie spółki Betamed przez Air Liquide. Betamed to największa firma medyczna w Polsce świadcząca usługi opieki długoterminowej i wentylacji mechanicznej, zarówno w domu pacjenta, jak i w placówce stacjonarnej. Air Liquide to producent i dystrybutor gazów technicznych, spożywczych, specjalnych i medycznych oraz powiązanych usług, urządzeń i technologii. Świadczy podobne usługi na podobnym terenie.

Obaj przedsiębiorcy działają m.in. na rynkach świadczeń medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak zapewnia UOKiK, dzięki nałożonemu warunkowi nie dojdzie do ograniczenia konkurencji, a tym samym nie pogorszy się sytuacja pacjentów.

Jakie warunki w sprawie przejęcie Betamed nałożył UOKiK?

Po pierwsze Air Liquide ma prowadzić działalność wynikającą z obowiązujących Betamed kontraktów z NFZ. Chodzi o długoterminową opiekę domową dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w  województwie dolnośląskim i  małopolskim, które obowiązują do 30 czerwca 2022 r.

Drugi warunek dotyczy firmy Betamed. Ma ona wziąć udział w postępowaniach konkursowych NFZ na świadczenie tych usług po 30 czerwca 2022 r. Ma również złożyć ofertę w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie, w zakresie nie węższym niż oferowany we wcześniejszych latach. Jeśli NFZ wybierze tę ofertę, wówczas spółka zawrze umowę z Funduszem.

Trzecia sprawa - Air Liquide stworzy spółkę lub spółki, do której (których) przeniesie część mienia Betamed związaną ze świadczeniem usług wentylacji mechanicznej w warunkach domowych przez pacjentów w woj. dolnośląskim i małopolskim. Mienie to obejmie w szczególności kontrakty z NFZ, umowy z pracownikami, dokumentację księgową, techniczną i handlową, bazy pacjentów oraz urządzenia i środki trwałe niezbędne do realizacji kontraktu z NFZ. Te podmioty zostaną sprzedane niezależnemu inwestorowi, który nie jest powiązany z Air Liquide.

Czwarta sprawa dotyczy ewentualnego nabywcy. Będzie on musiał zostać zaakceptowany przez prezesa UOKiK.

Wydana decyzja jest ważne przez 2 lata. Obecnie nie jest jeszcze prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK podkreśla, że działalność obu firm pokrywa się na regionalnych rynkach usług wentylacji mechanicznej. Usługi przedsiębiorców polegają na regularnych wizytach lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów u pacjenta. Ponadto na dostarczaniu, obsłudze i serwisie sprzętu, a także przeprowadzeniu szkolenia pacjenta oraz jego bliskich. Świadczenia są realizowane także w ramach kontraktu z NFZ. Przedsiębiorcy konkurują ze sobą na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, w ramach postępowań konkursowych prowadzonych przez NFZ. Po drugie, jeśli na danym terenie jest kilka podmiotów z podpisanym kontraktem z Narodowym Funduszem, wówczas rywalizują o pacjentów jakością usług.

Prezes UOKiK stwierdził, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na regionalnych rynkach w woj. dolnośląskim i małopolskim. Chorzy z tych obszarów mogliby zostać pozbawieni wyboru podmiotu, z którego usług chcą korzystać. Jednocześnie możliwe było nałożenie na Air Liquide określonych warunków, których spełnienie wyeliminuje zagrożenia dla konkurencji i zdrowia pacjentów. - Nałożone warunki spowodują, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. To oznacza, że nie pogorszy się również sytuacja pacjentów, którzy nadal będą objęci specjalistyczną opieką wynikającą z dotychczasowych umów podpisanych przez Betamed z NFZ. Nie zmniejszy się również liczba podmiotów ubiegających się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Źródło: UOKiK

Polecamy także:

Odpłatne szczepienia przeciw COVID-19 już za miesiąc?

Samorząd farmaceutów popiera postulaty, ale nie będzie protestować

Bezpieczna szkoła w pandemii, czyli jaka?

Dane MZ: Mamy 406 nowych zakażeń. Zmarło 13 osób

#UOKiK #przejęcieBetamedprzezAir Liquide #warunki #wentylacjamechaniczna #pacjenci
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Prof. Marek Rudnicki otrzyma tytuł doktora honoris causa SUM
Czytaj więcej...
Zmiany personalne: nowi wojewódzcy konsultanci
Czytaj więcej...
Prof. Szuster-Ciesielska o wirusie ospy małpiej [WYWIAD]
Czytaj więcej...
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl