Autor : Anna Jackowska
2024-09-03 12:57
Jak wynika z przeglądu Reutersa, pierwsze w historii ceny leków na receptę wynegocjowane przez rząd USA są średnio ponad dwukrotnie, a w niektórych przypadkach pięciokrotnie wyższe od cen, na jakie zgodzili się producenci leków w czterech innych krajach o wysokich dochodach. Mało tego - gotowość Stanów Zjednoczonych do płacenia wiele za leki wręcz przyczynia się do ich niższych cen za granicą - wskazują eksperci.
Przypomnijmy - w ramach amerykańskiego programu zdrowotnego Medicare, obejmującego ponad 67 milionów osób, niedawno wynegocjowano - na mocy ustawy o redukcji inflacji administracji Bidena - nowe maksymalne ceny 10 drogich leków.
Więcej na ten temat:
Zakończyły się pierwsze negocjacje cen leków w USA - trwały rok
To pierwszy raz, kiedy Medicare ujawniło rzeczywiste ceny leków, które w dużej mierze są ukryte za skomplikowanym amerykańskim systemem rabatów i zniżek. - Niższe ceny przyniosą oszczędności w wysokości 6 miliardów dolarów w 2026 r. w pierwszym roku, w którym wejdą w życie - poinformowało Medicare.
Jednak z przeglądu agencji Reuters dotyczącego maksymalnych cen dostępnych publicznie, ustalonych przez inne bogate państwa (Australię, Japonię, Kanadę i Szwecję), wynika, że kraje te wynegocjowały znacznie niższe ceny za te same leki. Jak twierdzi Richard Frank, dyrektor Centrum Polityki Zdrowotnej Brookings Institution, gotowość Stanów Zjednoczonych do płacenia wiele za leki przyczynia się również do niższych cen za granicą. - Jeśli jeden z twoich nabywców jest skłonny pokryć twoje poniesione koszty i część bieżących wydtaków, sprzedaż większej ilości produktów innym osobom, nawet po niższych cenach, nadal może być opłacalna - wyjaśnił.
- Jesteśmy krajem, który przepłaca w porównaniu do reszty świata - powiedziała Stacie Dusetzina, profesor polityki zdrowotnej na Uniwersytecie Vanderbilt w Nashville. Rzecznik Medicare powiedział, że nowe prawo wymaga uwzględnienia takich czynników, jak dane od producenta i dostępność alternatywnych metod leczenia, ale Kongres nie uwzględnił w negocjacjach kwestii przeglądu cen międzynarodowych.
Jak wskazuje Reuters, badanie przeprowadzone przez organizację non-profit RAND Corp. dotyczące cen leków na receptę w 2022 r. wykazało, że amerykańskie programy zdrowotne płaciły ponad trzy razy więcej w przypadku markowych produktów farmaceutycznych nawet po uwzględnieniu szacunkowych rabatów.
W niektórych przypadkach tańsze wersje generyczne lub biopodobne oryginalnych leków markowych są już dostępne poza Stanami Zjednoczonymi. Przykładowo, generyczne wersje leku Januvia firmy Merck są dostępne na rynku kanadyjskim od końca 2022 r., a amerykańskie patenty na lek na cukrzycę obowiązują do 2026 r.
Gdy patenty na markowy lek wygasną, a na rynku pojawią się jego kopie, ceny gwałtownie spadają. Jednak producenci leków często są w stanie rozszerzyć zakres patentów USA, wprowadzając niewielkie zmiany w takich kwestiach, jak dawkowanie czy formuła.
Nadal nie ma amerykańskich konkurentów biopodobnych dla jednego z najdroższych leków objętych negocjacjami, Enbrel firmy Amgen, który został po raz pierwszy zatwierdzony w 1998 r. na reumatoidalne zapalenie stawów. Sądy amerykańskie podtrzymały patenty Amgen, blokując biopodobne leki do 2029 r.
Inne kraje mają już wiele opcji. Cena za 30-dniowy zapas biopodobnego leku Enbrel w Szwecji wynosi 709 dolarów, w porównaniu z nowo wynegocjowaną ceną Medicare wynoszącą 2355 dolarów.
Ponieważ większość producentów leków co roku podnosi ceny w USA, „im dłużej lek jest na rynku amerykańskim, tym więcej płacimy” - powiedziała Mariana Socal, adiunkt w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, zauważając, że w innych krajach ceny zazwyczaj z czasem spadają.
Analiza przeprowadzona przez Brookings Institution pokazała, że negocjacje Medicare przyniosły największe korzyści na lekach o małej konkurencji rynkowej. Stwierdzono, że trzy leki - Enbrel stosowany w leczeniu zapalenia stawów (Bristol Myers i Pfizer), lek przeciwzakrzepowy Eliquis (Johnson & Johnson) oraz Stelara stosowany w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna (Janssen-Cilag), będą stanowiły ponad połowę spodziewanych 6 miliardów dolarów oszczędności programu Medicare.
Najwięcej Medicare zgodziło się zapłacić firmie AstraZeneca za lek na cukrzycę - Forxiga kosztuje 179 dolarów za 30-dniowy zapas. Maksymalna cena standardowej dawki Forxigi w Szwecji za 30 dni wynosi 35 dolarów, a cena w Kanadzie wynosi około 60 dolarów.
Każdego roku coraz więcej leków będzie podlegać negocjacjom cenowym w ramach programu Medicare, na który przypada około jednej trzeciej wydatków na leki w USA.
Źródło: Reuters
Polecamy także:
Ministra zdrowia o szczepionkach na COVID-19 i krztusiec
Szczepionki przeciwko wirusowi RSV dla szerszej grupy pacjentów
Leki: składanie nowych ofert cenowych po uchwale Komisji Ekonomicznej
//