Autor : Agata Szczepańska
2023-05-24 16:29
Znamy termin I czytania poselskiego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. To okrojona wersja rządowej regulacji, która została odrzucona w kwietniu. Kiedy zajmie się nim sejmowa komisja zdrowia?
Projekty trafiły do Sejmu pod koniec zeszłego tygodnia.
Przypomnijmy, po odrzuceniu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, minister zdrowia zapowiedział, że wróci ona jako projekt poselski. Później doprecyzował, że zaproponuje trzy rozwiązania: ustawę przewidującą nowy system rekompensat, nową ustawę o jakości, od której - jako trzeci element - zostanie oddzielona kwestia no-fault, czyli odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne.
Ustawa o jakości bez no-fault. Minister Zdrowia przedstawił projekt
Nowa ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta ma obejmować m.in. kwestie dotyczące autoryzacji, wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, akredytacji oraz rejestrów medycznych.
Komisja zdrowia ma się nim zająć na posiedzeniu zaplanowanym w piątek, o godz. 9.30.
W ostatnich dniach mamy do czynienia ze swoistą ofensywą legislacyjną – do Sejmu trafia sporo wcześniej zapowiadanych projektów, w wielu pojawiają się poprawki niezwiązane z główną materią regulacji, inne są wyciągane z sejmowej zamrażarki. Jest to zrozumiałe, bowiem do końca kadencji zostały już tylko cztery posiedzenia Sejmu (nie licząc bieżącego; mogą oczywiście pojawić się dodatkowe posiedzenia w razie konieczności).
Wraz z projektem ustawy o jakości do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji o ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wprowadzenie pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych, bez orzekania o winie, obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta - w miejsce obecnych wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych - oraz powołanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Ten projekt skierowano we wtorek (23 maja) do I czytania na posiedzeniu Sejmu, ale nie wyznaczono jeszcze terminu.
Do I czytania w komisji zdrowia skierowano również poselski projekt ustawy o zdrowiu publicznym, wprowadzający całkowity zakaz sprzedaży napojów energetyzujących dzieciom. Tu również nie ma jeszcze terminu.
Na I czytanie na posiedzeniu Sejmu czeka także rządowy projekt ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie, który zawiera poprawki dotyczące ochrony zdrowia. Zmienia on przepisy: ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawy o działalności leczniczej, ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz ustawy o Funduszu Medycznym.
Zmiany w ustawie o świadczeniach dotyczą skierowań do psychologów. Poprawka dodaje do listy poradni, do których nie jest wymagane skierowanie, poradnie psychologiczne dla dorosłych. Obecnie nie jest ono potrzebne do poradni dla dzieci; dla dorosłych wymóg posiadania skierowania zniesiono na czas pandemii. Projektowana zmiana ma go znieść już na stałe.
Poprawki do ustawy o działalności leczniczej również wprowadzają na stałe rozwiązanie covidowe, czyli utrzymują dodatki dla ratowników medycznych za pracę zmianową. Z kolei te do ustawy refundacyjnej dotyczą zleceń na wyroby medyczne (ich postaci papierowej i elektronicznej). Z kolei zmiana w ustawie o Funduszu Medycznym umożliwia korzystanie z dofinansowania ze środków subfunduszu infrastruktury strategicznej w formie dotacji celowej przez placówki realizujące stacjonarne i całodobowe świadczenie w zakresie opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.
Na rozpatrzenie czeka również poselski projekt nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. On z kolei zmienia wymogi dla uczelni chcących otwierać kierunki lekarskie.
Polecamy także:
50 gr marży od paczki leku? Hurtownie proszą premiera by uchwalić DNUR
Poselskie ustawy o jakości i prawach pacjenta skierowane do I czytania
Dietetycy również znikną z ustawy o niektórych zawodach medycznych?