• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Prawny przegląd tygodnia: projekty i etap prac nad nimi

Autor : Agata Szczepańska

2023-03-17 14:09

Senat pracuje nad ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, resort zdrowia zmienia rozporządzenia dotyczące psychiatrii dziecięcej, a w życie wchodzą regulacje dotyczące e-skierowań do uzdrowisk. Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie tygodnia.

SENAT RP

W tym tygodniu senacka komisja zdrowia rozpatrywała ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Senatorowie opowiedzieli się za jej odrzuceniem. Więcej na ten temat piszemy tutaj. Ustawa znalazła się w porządku najbliższego posiedzenia Senatu, które zaplanowane jest na 29 i 30 marca.

RZĄD

Resort zdrowia skierował w tym tygodniu do konsultacji:

  • Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, dotyczący kwalifikacji personelu uprawnionego do realizacji terapii środowiskowej, a także terminu realizacji obowiązku szkolnego oddziałach dziennych w Centrum Zdrowia Psychicznego. Opisywaliśmy je tutaj.

  • Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, który wprowadza zasadę, że będzie można zastosować współczynniki korygujące wartość ryczałtu ze względu na posiadanie certyfikatu akredytacyjnego, również w odniesieniu do tych szpitali, w których przypadku ważność certyfikatu wygasła i którym nie udało się uzyskać nowych certyfikatów. Pisaliśmy o nim tutaj.

  • Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, którzy rozszerza wykaz o możliwość embolizacji tętniaków wewnątrzczaszkowych i przewiduje złagodzenie wymogów dla ośrodków realizujących procedury elektrochemioterapii (ECT). Więcej o projekcie pisaliśmy tutaj.

W ekspresowym tempie przebiegły natomiast prace nad nowelą rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, wprowadzającą zmiany w zasadach realizacji świadczeń dla dzieci z autyzmem. Zostało upublicznione w tym tygodniu, na etapie komisji prawniczej, a dzień później już skierowane do publikacji, która powinna nastąpić do 17 marca. Pisaliśmy o nim tutaj.

W tym tygodniu resort podsumował też uwagi do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania. Wprowadzić ma ono do tego wykazu 12 nowych świadczeń. Opisywaliśmy ten projekt tutaj.

Nadal w konsultacjach jest projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (trwają 30 dni). O projekcie pisaliśmy tutaj.

Trwają również kolejne uzgodnienia w sprawie projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Ostatnio rozmawialiśmy na ten temat z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia skierował do konsultacji projekt zmiany zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie. Dostosowuje ono przepisy do z nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wprowadzającej  nowy zakres świadczeń kontraktowanych odrębnie „Nadzór telemetryczny nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie NFZ. Uwagi przyjmowane są do 27 marca.

WCHODZI W ŻYCIE

17 marca weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, wprowadzające elektroniczne skierowania do sanatoriów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

PROJEKTY OBYWATELSKIE

W tym tygodniu zapowiedziano także złożenie dwóch projektów obywatelskich.

Jeszcze w marcu trafić ma do Sejmu ustawa umożliwiająca finansowe wsparcie państwa dla par korzystających z procedury in vitro. Pod projektem zebrano już 300 tys. podpisów. Pisaliśmy o tym tutaj.

Natomiast zbiórka podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o płacach pracowników medycznych dopiero ruszyła. Poprawić obowiązujące przepisy postanowiły pielęgniarki. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przedstawił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, o czym pisaliśmy tutaj.

Polecamy także:

M. Miłkowski o "lekowych" ustawach oraz nowym wiceprezesie AOTMiT

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro – jeszcze w marcu w Sejmie?

Pielęgniarki chcą naprawić ustawę o płacach minimalnych

Beata Małecka-Libera: Nie wykluczamy odrzucenia ustawy o jakości

#legislacja #MZ #NFZ
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Agata Szczepańska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Gruźlica lubi klęski, wojny i nieszczęścia, a wojnę mamy za granicą
Czytaj więcej...
Obywatelski projekt ws. finansowania in vitro już w Sejmie
Czytaj więcej...
Pacjenci będą oceniać badania kliniczne - można się zgłaszać
Czytaj więcej...
Patient Design, MEDmeetsTECH już po raz 15 - zapowiedź
Czytaj więcej...
Spór ministerstw - jeden resort chce leczyć więźniów, drugi – niezbyt
Czytaj więcej...
I Ogólnopolska Konferencja Medycyny Ratunkowej - zapowiedź
Czytaj więcej...
Mama Ginekolog przeprasza i deklaruje, że zapłaci karę
Czytaj więcej...
DGP: Psychiatria na kredyt. Z wysokim oprocentowaniem
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl