• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Ustawa o najniższych wynagrodzeniach w zdrowiu uchwalona

Autor : Marta Markiewicz

2022-05-26 21:28

Niemal jednogłośnie posłowie opowiedzieli się za przyjęciem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Spośród 453 głosujących tylko jedna osoba zagłosowała przeciwko, a siedmioro parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Ustawa o sposobie ustalania minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia otrzymała zielone światło od Sejmu. Podczas wieczornego bloku głosowań 445 posłów opowiedziało się za przyjęciem projektu ustawy.

Tuż przed głosowaniem obecny w Sejmie minister zdrowia - Adam Niedzielski - zapewniał, że przyjęcie ustawy będzie milowym krokiem w naprawie polskiego systemu ochrony zdrowia. - Do tej pory wykonaliśmy kilka kroków, które dają gwarancje, że ten system będzie w najbliższych latach rozwijać się w spokojnej atmosferze zapewnienia finansowania, które będzie przeznaczone na zdrowie Polaków- podkreślił Niedzielski. Dodał również, że cieszy się ze spokojnej atmosfery, jaka panowała w trakcie prac nad ustawą.

Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu odbyło się podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Natomiast dziś (26.05) rano omawiano poprawki po drugim czytaniu projektu. Ostatecznie wypracowany dokument uzyskał ponadpartyjne poparcie, z czego zadowolenia nie krył szef resortu zdrowia.

- Projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach przyjęty praktycznie jednomyślnie przez Sejm! Dziękuje wszystkim, którzy wypracowali to rozwiązanie a posłom za jednoznaczne wsparcie- podkreślił Adam Niedzielski tuż po głosowaniu.

Technicy farmaceutyczni nie odpuszczą

Przypomnijmy, że w trakcie rozpatrywania poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania - większość z nich odrzucono. Wśród nich była również poprawka zgłoszona przez posłankę Elżbietę Gelert, która wnioskowała o zmianę zaszeregowania techników farmaceutycznych. Miało to na celu podwyższeniu współczynnika dla tej grupy zawodowej z 0,86 do poziomu 0,94. Ostatecznie jednak zmiana ta nie uzyskała poparcia, również samego resortu zdrowia. Piotr Bromber uczestniczący w posiedzeniu argumentował, że technicy elektroradiolodzy (których zaszeregowanie zmieniono podczas pierwszego czytania) kształcą się na trzech poziomach, a technicy farmaceutyczni wyłącznie na poziomie średnim.- Stąd zaszregowanie techników elektroradiologii wynika z tego, że te osoby pozyskują wykształcenie wyższe niż na poziomie szkół policealnych. To jest jednak istotna różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami - argumentował Piotr Bromber.

W rozmowie z redakcją Co w Zdrowiu Aneta Klimczak, przewodnicząca Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych Rzeczpospolitej Polskiej, zapowiedziała, że reprezentowana przez nią organizacja zamierza do końca walczyć o zmianę niekorzystnych jej zdaniem zapisów. Podkreśliła, że jest już po rozmowach z senatorami, a członkowie jej organizacji szykują się do protestu, który odbędzie się podczas kolejnego tygodnia sejmowego.

Polecamy również:

Ospa małpia: są już wytyczne sanepidu dla placówek medycznych

MZ chce, by ratownik medyczny wykonywał więcej czynności
Zmiany w przyjmowaniu do lekarza bez kolejki i w kodach dla SOR-ów

#płaca #wynagrodzenie #ochrona zdrowia #mininalne wynagrodzenie #Niedzielski #MZ #Sejm
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Klub "30" PTK poparł prof. Jankowskiego w wyborach na prezesa elekta
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (29.05-4.06)
Czytaj więcej...
28 maja: Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Czytaj więcej...
Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
Czytaj więcej...
26. Piknik Naukowy - kogo spotkacie w strefie zdrowia?
Czytaj więcej...
Resort zdrowia chce odchudzić Polaków? Planuje nowy pilotaż
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (22-26 maja)
Czytaj więcej...
Niedzielski o in vitro: jest w Polsce dostępne
Czytaj więcej...
Koniec z aptekami „na słupa”? Resort chce uszczelnić przepisy
Czytaj więcej...
Tadeusz Zielonka o tym, przeciwko czemu powinni szczepić się dorośli
Czytaj więcej...
W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciwko HPV
Czytaj więcej...
Będzie więcej świadczeń stomatologicznych na NFZ?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl