Autor : Agata Szczepańska
2023-03-29 15:41
Rząd przyjął projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, regulującej warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte przepisami ustawowymi. Dotyczy to m.in. logopedów, dietetyków, opiekunów medycznych, techników farmaceutycznych, optometrystów, higienistek stomatologicznych.
Projektowana ustawa ma m.in. uwzględnić zagadnienia dotyczące ustawicznego rozwoju zawodowego, rejestru zawodów medycznych oraz odpowiedzialności zawodowej.
Projekt zawiera regulacje odnoszące się do następujących zawodów:
asystentka stomatologiczna;
dietetyk;
elektroradiolog;
higienistka stomatologiczna;
logopeda;
opiekun medyczny;
optometrysta;
ortoptystka;
podiatra;
profilaktyk;
protetyk słuchu;
technik dentystyczny;
technik farmaceutyczny;
technik masażysta;
technik ortopeda;
technik sterylizacji medycznej;
terapeuta zajęciowy.
- Projektowane przepisy mają na celu wprowadzenie mechanizmu mającego zapewnić dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom w danym zawodzie, którzy posiadają właściwe kwalifikacje i kompetencje, nabywane w toku kształcenia w systemie oświaty lub systemie szkolnictwa wyższego i nauki – wskazują autorzy projektu. Kwalifikacje te zostały określone w załączniku do projektu ustawy, z uwzględnieniem dotychczasowych zmian w systemie kształcenia, by wszystkie osoby, które uzyskały kwalifikacje zawodowe przed dniem wejścia w życie projektowanych przepisów, mogły wykonywać swój zawód.
W projekcie ustawy określono czynności zawodowe, do których kwalifikacje posiadają osoby wykonujące poszczególne zawody. Nowa ustawa przewiduje też utworzenie Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, dzięki któremu będzie możliwa weryfikacja osób wykonujących zawody medyczne zarówno przez pracodawców, jak i pacjentów. Wpis do rejestru stanowić ma warunek niezbędny do wykonywania danego zawodu.
Za wniosek o wpis do rejestru trzeba będzie zapłacić 100 zł.
W projekcie przyjęto zasadę, że osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo i obowiązek do ustawicznego rozwoju zawodowego, w ramach kształcenia podyplomowego (szkolenie specjalizacyjne i kursy kwalifikacyjne) oraz doskonalenia zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Jednocześnie wprowadza on płatny urlop szkoleniowy w wymiarze do sześciu dni roboczych rocznie.
Projektowane przepisy wprowadzają także uregulowanie odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny. Przewidują również, że minister zdrowia powoła czterech rzeczników dyscyplinarnych oraz Komisję Odpowiedzialności Zawodowej, składającą się z 76 członków.
Penalizowane ma być m.in. posługiwanie się tytułem bez posiadania stosownych uprawnień, powierzanie wykonywania zawodu medycznego osobie, która takich uprawnień nie posiada. Osobę wykonującą uregulowany ustawą zawód medyczny będzie można pociągnąć do odpowiedzialności zawodowej np. w przypadku nierzetelnego przestrzegania obowiązków.
Podczas konsultacji projektu pojawiła się m.in. kwestia form poszczególnych zawodów – niektóre z nich bowiem występują w formie męskiej (logopeda, technik, opiekun medyczny), a inne w męskiej (asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna). Również Komisja Prawnicza rozpatrując projekt, zaproponowała rozważenie ujednolicenia nazewnictwa zawodów (zmianę na formę męską). Wnioskodawcy zdecydowali jednak o niewprowadzaniu zmian w tym zakresie.
Polecamy także:
Dietetycy chcą własnego samorządu zawodowego. Jest petycja
Higienistki stomatologiczne – co zmieni ustawa?
Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych przyjęty przez KSRM