• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciwko HPV

Autor : Agata Szczepańska

2023-05-26 12:44

Jutro rano ruszą zapisy na szczepienia przeciwko HPV. Będzie można wybrać zarówno placówkę, jak i szczepionkę, która ma być podana dziecku. Rząd podał szczegóły programu, który rozpocząć się ma 1 czerwca, a eksperci przekonywali, że warto zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi HPV.

W piątek (26 maja), w Dniu Matki, w Ministerstwie Zdrowia zorganizowano piknik dla dzieci, podczas którego m.in. premier oraz ministrowie zdrowia i rodziny zachęcali do udziału w nowym programie szczepień.

Na szczepienie będzie można zarejestrować się online, a także przez infolinię 989 oraz na miejscu w przychodni. Zapisy ruszą w sobotę, 27 maja, o godz. 7. Elektroniczna rejestracja wyglądała będzie podobnie jak w przypadku szczepień przeciwko COVID-19. Będzie można wybrać i placówkę, i rodzaj szczepionki. W programie dostępne będą dwuwalentna i dziewięciowalentna. Podawane będą dwie dawki.

Można zaszczepić dziecko w każdej wybranej placówce podstawowej opieki zdrowotnej, co oznacza, że można to zrobić na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu.


Szczepienie HPV: Kwalifikacja, przeciwwskazania, inne szczepienia


- Chcemy żeby wszystkie dziewczynki i chłopcy, oczywiście na zasadzie dobrowolności ale bezpłatnie, mogli skorzystać ze szczepionki - mówił premier Mateusz Morawiecki. Przypomnijmy, refundowane szczepienia będą dostępne dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Liczyć się będzie rocznik, nie dzień urodzin.

- Dzisiaj dołączamy do grupy państw, które już prowadzą powszechne szczepienia przeciw HPV i skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory. Liczę, że i my dynamicznie obniżymy to zagrożenie - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

W piątek wystartowała kampania zachęcająca do szczepień. Spoty można już zobaczyć m.in. w internecie oraz w telewizji.

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci 👫12 i 13-letnie. Umów wizytę:
✅w przychodni #POZ
✅przez e-rejestrację
✅przez infolinię: 989
HPV odpowiada za wiele typów nowotworów u kobiet i mężczyzn.
Szczegóły: 👇https://t.co/PfoFGTSGrX pic.twitter.com/nOHEj3jSpt

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 26, 2023

Eksperci: warto szczepić

Prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii przekonywał, że szczepienia przeciw HPV to jedna z najbardziej skutecznych form profilaktyki pierwotnej, jaka została odkryta w onkologii. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 90 proc. Jak mówił, szczepione są nastolatki, bo osoby w tym najlepiej odpowiadają na szczepienia i jego skuteczność jest najwyższa kiedy przeprowadzane są one w wieku nastoletnim. To jest wiek, w którym zwykle nie było jeszcze kontaktu z wirusem.

Dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego podkreślała, że szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i należą do bardzo dobrze przebadanych, funkcjonują od 15 lat. W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek. Mówiła, że niepożądane odczyny występują po nich bardzo rzadko, a jeśli już to zwykle w lekkiej postaci i szybko mijają.

Polecamy także:
Szczepienia dzieci przeciw HPV – jest zarządzenie prezesa NFZ

Na co idą pieniądze z Funduszu Medycznego?

#szczepienia #HPV #MZ #KPRM
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Agata Szczepańska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl