Autor : Daniel Zyśk
2024-08-05 13:15
Władze Szwecji jako pierwsze w Europie zezwoliły na sprzedaż bez recepty preparatu ratującego życie w przypadku przedawkowania opioidów. Spray do nosa zawierający nalokson od tego lata dostępny jest dla każdego w aptekach.
Według zalecenia Szwedzkiej Agencji Leków substancja skuteczna w przypadku zatrucia fentanylem, heroiną lub metadonem sprzedawana może być tylko w fizycznych punktach, nie zaś aptekach internetowych. Jak wytłumaczono, jest to związane z koniecznością wyjaśnienia przez farmaceutę prawidłowego rozpoznania przedawkowania oraz sposobu użycia aerozolu.
Przypominamy: Mniej pacjentów z receptami na fentanyl, ale więcej na oksykodon
W Szwecji wprowadzenie do sprzedaży naloksonu bez recepty poprzedziła debata. Organizacje pozarządowe zrzeszające osoby uzależnione od narkotyków przekonywały, że rozszerzenie dostępności naloksonu jest konieczne z powodu wysokiej śmiertelności wynikającej z przedawkowania. Zażycie opioidów może spowodować ustanie oddechu i zatrzymanie akcji serca.
Z ostatnich dostępnych danych opublikowanych przez szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego wynika, że w 2022 r. w wyniku zażywanie narkotyków przyczyniło się do śmierci 860 osób, z czego w 43 proc. przypadków przyczyną zgonu było przedawkowanie opioidów.
Zdaniem ekspertów nie wystarczy już możliwość otrzymania recepty przez osobę uzależnioną od lekarza lub pielęgniarki ani stosowanie sprayu przez przez pogotowie ratunkowe. Kluczowe może być posiadanie preparatu przez bliskich osób uzależnionych od narkotyków lub trzymanie środka w miejscach, gdzie może dojść do przedawkowania opioidów. - Swobodny dostęp do naloksonu może być rozstrzygający w chwili oczekiwania na przyjazd karetki - podkreśla szef Szwedzkiej Agencji Leków Björn Eriksson.
Przypominamy: O opioidach w Sejmie - polskie państwo jest bezbronne?
Początkowo urząd ten był przeciwny sprzedawaniu naloksonu bez recepty. Część opinii publicznej zwracała uwagę, że możliwość kupienia naloksonu w aptekach może zachęcać do przyjmowania narkotyków, gdy ryzyko śmiertelnego przedawkowania stanie się mniejsze. Krytycy podkreślają, że przyjęcie leku powinno być ostatecznością, a nie sposobem na uniknięcie kontaktu z opieką zdrowotną.
Nalokson w postaci aerozolu do nosa dostępny jest w cenie od 452 koron do 578 koron (167-214 zł) w zależności od sieci aptek.
Szwedzki Główny Zarząd Zdrowia i Opieki Społecznej w ramach kampanii społecznej rozpropagował plakaty z informacją, w jaki sposób udzielać pomocy osobom w przypadku przedawkowania narkotyków. Wersja angielska porady:
Polecamy także:
Samorząd lekarski o receptomatach: potrzeba systemowych rozwiązań
Paweł Grzesiowski: konieczne jest wzmocnienie nadzoru nad receptami
Leki psychotropowe: codziennie o godzinie 10 raport na biurku minister
//