Autor : Marta Markiewicz
2023-01-19 12:00
1,9 biliona dolarów na leki? Tyle według prognoz analitycznych firmy IQVIA mogą wynieść globalne wydatki na farmaceutyki w 2027 r. Szacunki wskazują, że dynamika rynku może w tym czasie osiągać od 3 do 6 proc. Główną siłą wzrostową będzie m.in. innowacyjne leki onkologiczne, na które wydatki do 2027 r. urosną do 370 mld dolarów i będą dwukrotnie wyższe niż obecne.
Wartość światowego rynku farmaceutycznego od zawsze budzi wiele emocji. To co jest znamienne to fakt, że branża farmaceutyczna zalicza się do tych, które są najbardziej odporne na sytuacje kryzysowe. Według analityków firmy IQVIA nie dziwi więc fakt, że pandemia COVID-19 nadal przekłada się na wyniki osiągane przez branże, choć jej wpływ w perspektywie kolejnych lat będzie słabnąć. Według szacunków skumulowana wartość rynku w latach 2020-2027 zwiększy się o blisko 500 mld dolarów.
Zdaniem analityków IQVIA wartość rynku leków (bez szczepień przeciwko COVID-19) osiągnie w 2027 roku 1,917 bln dolarów, a za 35 proc. wartości rynku odpowiadać będą leki biologiczne oraz biopodobne. Za kolejne 50 mld dolarów odpowiadać będą szczepienia przeciwko COVID-19.
Onkologia 2022 - podsumowanie roku. XIII Edycja
Analiza geograficzna rynku farmaceutycznego wskazuje, że największe wzrosty wartości obserwować będzie na rynkach Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, gdzie czynnikiem decydującym będzie rosnąca liczba mieszkańców. Na przeciwległym biegunie będą kraje Ameryki Północnej oraz Europy, gdzie dynamika rynku będzie zdecydowanie niższa. Z prognoz IQVIA wynika, że oczekiwany wzrost rynku farmaceutycznego w krajach Ameryki Łacińskie, Azji i Pacyfiku oraz Afryki i Bliskiego Wschodu przekroczy 10 proc. w ujęciu ilościowym, a wzrost wydatków wyniesie ponad 30 proc. Natomiast w przypadku samych Chin, które są drugim co do wielkości rynkiem farmaceutycznym na świecie, wolumen rynku wzrośnie około 8 proc. przy jednoczesnym wzroście wydatków na poziomie 19 proc.
Do 2027 roku królową wśród obszarów terapeutycznych będzie onkologia, gdzie wydatki na leki osiągną poziom 377 mld dolarów. Na drugim miejscu znajdzie się immunologia z wydatkami lekowymi na poziomie 177 mld złotych, a podium zamknie diabetologia, w której wydatki lekowe wyniosą 168 mld dolarów.
Polecamy także:
Dr M. Miszczak-Knecht o telemedycynie w kardiologii dziecięcej
A. Niedzielski: kolejna fala zakażeń powinna być mniejsza
Warszawa: najłatwiej o lekarza na Śródmieściu. Gdzie najtrudniej?
AstraZeneca wyda 1 mln USD na profilaktykę w Polsce. Ile na R&D?
//