• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

WHO: Ukrainie grozi epidemia cholery. Przygotowujemy szczepionki

Autor : Jan Jałowczyk

2022-05-18 17:01

Dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę po wizycie w Ukrainie wyraził swój niepokój potencjalnym zagrożeniem epidemią cholery, spowodowanym dramatyczną sytuacją sanitarną na terenie okupowanego kraju.

Sytuacja w Ukrainie pozostaje dramatyczna, zwłaszcza na wschodnich terenach, nad którymi rosyjskie wojska z wyjątkowym zacięciem starają się przejąć kontrolę.

Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej WHO wymieniając problemy związane ze zdrowiem publicznym w Ukrainie, zwrócił uwagę na realne zagrożenie epidemią cholery:

- Niepokoi nas (…) możliwość wybuchu epidemii cholery na terenach okupowanych, gdzie infrastruktura wodno - kanalizacyjna jest uszkodzona lub zniszczona. Dlatego już wstępnie pozycjonujemy szczepionki przeciwko cholerze w naszym centrum w Dnieprze – napisał Hans Kluge. Natomiast szefowa Ukraińskiego WHO Dorit Nitzan dodaje, że WHO przygotowuje zestawy przeciw cholerze i szczepionki, a także współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, aby pomóc mieszkańcom okupowanych terytoriów.

Obawy te dotyczą głównie miast najbardziej dotkniętych rosyjską agresją, w szczególności Mariupola. Portowe miasto na wschodzie Ukrainy od wielu tygodni zasypywane jest rosyjskimi pociskami, spadającymi zarówno na struktury wojskowe jak i na obiekty cywilne, infrastrukturę miejską oraz instalacje komunalne.

- Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, ścieki i woda pitna są zmieszane – przekazała z kolei Dorit Nitzan.

 

Olbrzymie wyzwania w obszarze zdrowia

 

- Na dziś WHO potwierdziła 226 ataków na jednostki ochrony zdrowia na Ukrainie. To prawie 3 ataki dziennie od 24 lutego. Śmierć poniosło co najmniej 75 osób a 59 zostało rannych – podsumowuje bilans ofiar Hans Kluge.

Kolejnym wyzwaniem, z którymi aktualnie muszą mierzyć się obywatele Ukrainy. Jednym z głównych wyzwań jest zapewnienie dostępu do najpotrzebniejszych leków, w tym dla pacjentów z chorobami przewlekłymi. W kwestii dostarczania medykamentów Kluge stwierdził: - Dzięki naszym oddanym zespołom WHO współpracuje z władzami i partnerami krajowymi, odpowiadając na natychmiastowe i długoterminowe potrzeby zdrowotne narodu ukraińskiego -

Inną potrzebą, na którą wskazuje szef europejskiego WHO, jest zdecydowane rozszerzenie pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Zdaniem organizacji 1 na 5 osób na obszarze dotkniętym konfliktem może mieć poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, a ponad 16 tys. Ukraińców cierpiących na choroby psychiczne boryka się z niedoborem specjalistycznych leków.

Kolejnym, fatalnym w skutkach zagrożeniem jest według organizacji przemoc seksualna głównie wobec kobiet i dziewcząt. - Jestem głęboko zaniepokojony doniesieniami o wzroście przemocy i wyzysku seksualnego na Ukrainie, które rujnują życie i są niedopuszczalne. WHO jest zaangażowana w zaspokajanie potrzeb zdrowotnych osób, które przeżyły, jednocześnie robiąc wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiegać wykorzystywaniu i nadużyciom seksualnym, wspólnie z rządem i organizacjami pozarządowymi, z którymi właśnie się spotkałem – mówi Kluge w dokumencie.

Na terenie Ukrainy występują też problemy ze stałą dostawą prądu do obiektów medycznych. WHO stara się rozwiązać ten problem dostarczając generatory, jednocześnie planując w dłuższej perspektywie wsparcie rozwoju produkcji energii odnawialnej.

 

Hans Kluge do ukraińskich medyków: dokonaliście niemożliwego!

 

Przebywający z drugą wizytą od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, regionalny dyrektor WHO na Europę zwrócił się do wszystkich, którzy niosą pomoc i ratunek potrzebującym:

- Chciałbym zacząć od wyrażenia mojego ogromnego uznania i podziwu dla pracowników służby zdrowia tego kraju, którzy wykazali się ogromną odwagą i poświęceniem od początku wojny. Dokonaliście niemożliwego: stoicie niewzruszeni i ratujecie życie – możemy przeczytać w oświadczeniu zamieszczonym na stronie WHO.

W ocenie przedstawiciela Światowej Organizacji Zdrowia kwestia ochrony zdrowia powinna być jednym z filarów odbudowy Ukrainy. – Zdrowie to nie wszystko, ale bez zdrowia nie ma nic – stwierdził Kluge.

#epidemia cholery #cholera na Ukrainie #WHO
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Jan Jałowczyk

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Branża o nowelizacji ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
EDM w gabinecie szkolnej higienistki. Od kiedy obowiązkowa?
Czytaj więcej...
Nawet 40 proc. poradni POZ stoi przed ryzykiem zamknięcia
Czytaj więcej...
GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Szczepienia przeciwko grypie w aptekach: na jakich zasadach?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl