Autor : Aleksandra Kurowska
2024-07-29 22:58
Zamiast inwazyjnego badania, wirtualny test wykorzystujący AI? Polska spółka jest blisko sfinalizowania certyfikacji CE dla VCAST (Wirtualnego Testu Obciążeniowego Serca). Gdy już to nastąpi, chce rozwiązanie to sprzedawać w państwach, gdzie może liczyć na wysoką refundację. Które kraje wymienia? Jak nowy sposób badania ma wchodzić w miejsce koronarografii?
Kilkanaście lat temu jedną z "gorących" informacji na rynku polskich spółek było to, że autorski system monitoringu pracy serca PocketECG podbija rynek telemedycyny w USA. Chodziło o monitorowanie EKG w trybie online. Pomysłodawcą i twórcą technologii jest polska firma Medicalgorithmics, która potem urządzenie modyfikowała i wprowadzała na kolejne rynki. Ma w zanadrzu też inne technologie - przygotowuje się do komercjalizacji kolejnej technologii AI w kardiologii. Ale i tu na dostęp do technologii w publicznym systemie będzie trzeba zaczekać. Chyba, że zostanie się pacjentem szpitala, który bierze udział w jego testach.
VCAST (Wirtualny Test Obciążeniowy Serca) to - jak podaje spółka - oprogramowanie chmurowe wykorzystujące autorskie algorytmy sztucznej inteligencji. Odpowiadają one za konwersję danych tomografii komputerowej serca na trójwymiarowe modele naczyń wieńcowych. Dodatkowo VCAST wykonuje analizę modeli 3D, by wskazać naczynia ze zwężeniami spowodowanymi odkładającą się blaszką miażdżycową.
Lekarz ma dzięki temu dostać informację o lokalizacji blaszki miażdżycowej oraz wynik parametru FFRsten, który mówi o tym jak bardzo zmniejszony jest przepływ krwi w tętnicy.
- Produkt VCAST to alternatywa dla obecnego standardu opieki, inwazyjnej procedury koronarografii, w ramach której za pomocą sondy wprowadzonej do tętnic serca jest wykonywana analiza przepływu krwi oraz lekarz ma możliwość analizy obecnej w naczyniach wieńcowych blaszki miażdżycowej - informuje Przemysław Tadla, czyli dyrektor ds. technologii Medicalgorithmics oraz szef Kardiolytics, spółki zależnej od Medicalgorithmics, która bezpośrednio prowadzi projekt VCAST.
Dodaje, że w USA, Europie i Japonii funkcjonują nowe wytyczne dopuszczające stosowanie nieinwazyjnych metod diagnostycznych choroby wieńcowej. - Za tym poszli ubezpieczyciele państwowi oraz prywatni, którzy rozpoczęli refundowanie takich procedur. Zmiany regulacyjne stworzyły dla nas ogromną szansę – komentuje przedstawiciel firmy.
Nad tymi rozwiązaniami pracowali i pracują też inni przedsiębiorcy. Ale ma to zalety. - Firmy, które wprowadzały na amerykański rynek podobne rozwiązania, wypracowały u ubezpieczycieli kody refundacyjne – dodaje Jarosław Jerzakowski, COO Medicalgorithmics.
Koronarografia to zabieg diagnostyczny wykorzystywany w kardiologii, który pozwala ocenić tętnice wieńcowe serca. Jest to badanie inwazyjne, podczas którego podaje się do tętnic tzw. kontrast i wykonuje obrazowanie rentgenowskie (badanie RTG). Na monitorze specjalnego aparatu obserwuje się, jak naczynie krwionośne wypełnia się środkiem kontrastowym.
Badanie to odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Do ujścia prawej i lewej tętnicy wieńcowej kolejno wprowadza się cewniki. Najczęściej do zabiegu wykorzystywana jest tętnica udowa, rzadziej ramienna lub promieniowa. Badanie odbywa się w sali zabiegowej, w tzw. pracowni hemodynamicznej lub angiograficznej. Środek kontrastowy podaje się kilkukrotnie do każdej z tętnic wieńcowych. Więcej na temat etapów koronarografii, przygotowania pacjenta, potrzebnych wcześniej badań np. krwi, tego czy można jeść i pić przed zabiegiem, można przeczytać tutaj
Jak to przy inwazyjnych procedurach - przynosi ona pacjentowi korzyści, umożliwiając szczegółową diagnostykę, ale niesie też ryzyka.
Nad wypracowaniem nowej technologii mogącej zastąpić koronarografię, prace trwały od lat.
Amerykański HearthFlow to pierwsza firma, która umożliwiła nieinwazyjne analizy przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i uzyskała zgodę na wprowadzenie do obrotu od FDA, czyli amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration). Firma pozyskała ponad 600 mln USD na jej rozwój oraz wprowadzenie produktu na kolejne rynki. Firma jest wyceniana na 1,5 mld USD.
Cleary, drugi amerykański medtech obecny na rynku, pozyskał od inwestorów blisko 300 mln USD, przy wycenie dochodzącej do 1 mld USD. Firma oferuje oprogramowanie do nieinwazyjnej analizy naczyń wieńcowych, do analizy blaszki miażdżycowej.
Opracowywany przez polską spółkę VCAST teraz oferuje analizę przepływu krwi w naczyniach wieńcowych, a w przyszłym roku ma umożliwiać identyfikację i analizę blaszki miażdżycowej. Dzięki sztucznej inteligencji i rozwiązaniom chmurowym ma mniejsze wymagania sprzętowe, działa szybciej i - jak twierdzi firma - będzie oferować m.in. więcej parametrów diagnostycznych.
Proces certyfikacji CE Wirtualnego Testu Obciążeniowego Serca jest na ostatnim etapie, spółka podpisała pierwszą umowę na wykorzystanie VCAST w projekcie badawczym i prowadzi rozmowy z kolejnymi ośrodki medycznymi.
Pierwszą umowę zawarła ze Wielospecjalistycznym Szpitalem SPZOZ w Nowej Soli na wykorzystanie technologii VCAST w badaniu 200 pacjentów. Szpital dostanie technologię na 5 lat z opcją wydłużenia. Firma dostanie dane potrzebne m.in. do oceny skuteczności nowego rozwiązania.
- Finalizacja certyfikacja CE oraz późniejsze uzyskanie FDA dla technologii VCAST, to kamienie milowe uruchamiające komercjalizację produktu - mówi Maciej Gamrot. I spółka, jako podmiot odpowiedzialny m.in. przed inwestorami, nie ukrywa, że produkt będzie w pierwszej kolejności wprowadzać tam, gdzie stawki refundacyjne są najwyższe, ale i jest wielu pacjentów. Czyli gdzie? Gamrot wymienia rynki m.in. w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Kanady i Australii, ale też Japonię i kraje Azji Południowo-Wschodniej.
Polecamy także:
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//