• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Wrocław dołącza do grona ośrodków przeszczepiających serca

Autor : Marta Markiewicz

2021-02-15 22:47

Centrum Chorób Serca z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu będzie szósta placówką w kraju, w której przeprowadzane będą operacje transplantacji serca. O decyzji resortu zdrowia poinformował dziś (15 lutego) Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, któremu podlega placówka.

Aż dwa lata trwały starania władz placówki o dołączenie do grona ośrodków, w których przeprowadzane są procedury transplantacyjne serca. Jak informuje uczelnia specjaliści i zakwalifikowani do transplantacji pacjenci są już w pełnej gotowości, pozostaje im cierpliwie czekać na pierwszego dawcę. Procedury przeprowadzane będą przez lekarzy z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, któremu szefuje sam rektor - prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski.

- Uzyskanie zgody ministra zdrowia na przeprowadzanie transplantacji serca, a co za tym idzie realizację Programu mechanicznego wspomagania krążenia, jest długotrwałym procesem, ale udało nam się udowodnić, że jesteśmy wystarczająco dobrym oraz gotowym na to wielkie i bardzo ważne przedsięwzięcie, ośrodkiem - podkreślił prof. Piotr Ponikowski. Dodał, że uzyskana zgoda resortu zdrowia to placówki i jej kadry wielki przełom i jednocześnie ogromne wyzwanie. Szczególnie, że wymogi dla ośrodków wykonujących transplantacje są wyśrubowane i związane m.in. z liczbą i kwalifikacją pracującego w nich personelu.

Z Górnego na Dolny Śląsk

- W Centrum Chorób Serca mamy fantastycznych specjalistów, brakowało jednak osób, które mają już doświadczenie w transplantacji, dlatego zaprosiliśmy do współpracy doktora Romana Przybylskiego i profesora Michała Zaklińczyńskiego. Musieliśmy również wykazać, że mamy wymagane doświadczenie w przeprowadzaniu wysokospecjalistycznych procedur kardiochirurgicznych w obszarze kardiologii interwencyjnej, przy czym chodziło nie tylko o liczbę, ale także jakość wykonywanych zabiegów- wskazał prof. Piotr Ponikowski.

Wspomniani przez rektora - kardiochirurg dr Roman Przybylski i kardiolog-transplantolog prof. Michał Zakliczyński - to udany transfer kadrowy wprost ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Obaj specjaliści są wychowankami legend polskiej kardiologii i kardiochirurgii - profesorów Zbigniewa Religii i Mariana Zembali. - Na terenie Dolnego Śląska będzie to pierwszy przeszczep serca, ale przeprowadzi go bardzo doświadczony zespół, dla mnie to nie będzie pierwszy ale 301 taki zabieg - mówi dr Roman Przybylski, kardiochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. 

W oczekiwaniu na dawcę

Wrocławski ośrodek deklaruje jednocześnie pełną gotowość do przeprowadzenia pierwszej procedury, a ta uzależniona jest od pojawienia się dawcy, bowiem biorcy zakwalifikowani w placówce już na organ czekają.

- Obecnie mamy pod opieką kilkunastu pacjentów, zarówno stabilnych, którzy przebywają w domu, jak i pilnych, którzy nie są w stanie funkcjonować bez wspomagania farmakologicznego i mechanicznego, czyli pomp które wspomagają pracę komór serca - wyjaśnia prof. Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Chorób Serca USK.

Jak wskazał prof. Michał Zakliczyński we Wrocławiu tworzona jest już lista pacjentów oczekujących na organ, którzy różnią się zarówno płcią, wagą, jak i grupą krwi. Celem jest stworzenie optymalnej listy biorców, którym można będzie dobrać organ.

Pierwsze statystyki POLTRANSPLANTu w 2021 roku

Najnowsze dane Poltransplantu wskazują, że pod koniec stycznia w kolejce oczekujących na serce było 404 pacjentów, 9-ciu oczekiwało na serce i płuca, a jedna osoba na serce i wątrobę. Tylko w styczniu udało się dokonać 12 transplantacji serca.

Czytaj również:

Polska transplantologia: bolączki całego systemu hamulcem jej rozwoju

Polska transplantologia 2021: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Czy polska transplantologia potrzebuje mapy drogowej?

#Wrocław #USK #transplantacje #serce #kardiochirurgia #Ponikowski
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Prof. Marek Rudnicki otrzyma tytuł doktora honoris causa SUM
Czytaj więcej...
Zmiany personalne: nowi wojewódzcy konsultanci
Czytaj więcej...
Prof. Szuster-Ciesielska o wirusie ospy małpiej [WYWIAD]
Czytaj więcej...
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl