Autor : Anna Gumułka
2023-06-07 15:29
Działające w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych i Dzieci praz Klinika Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki zostały – decyzją Senatu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – połączone w jedną jednostkę. To Klinika Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki.
Odziały szpitalne byłych klinik wraz z całą infrastrukturą pozostają w tych samych miejscach, a chorymi zajmuje się ten sam zespół specjalistów, pracujących dotąd w obu jednostkach. Nie zmienia się także liczba łóżek i sal operacyjnych. U podstaw decyzji o połączeniu klinik urazowo-ortopedycznych leżą doświadczenia renomowanych ośrodków na świecie, z których wynika, że lepsze efekty leczenia uzyskuje się w większych jednostkach niż w małych, o wąskiej specjalizacji.
– Chodzi przede wszystkim o kompleksową opiekę, którą zapewnić mogą jedynie interdyscyplinarne zespoły – tłumaczy prof. Paweł Reichert, kierujący Kliniką Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki. – Podział na dwie kliniki w USK był pozostałością historycznych uwarunkowań, każda z nich wywodziła się z innego szpitala sprzed konsolidacji USK. Nadszedł czas na optymalizację opieki nad pacjentami, według sprawdzonych wzorów z najlepszych światowych ośrodków. Pacjentów nam przybywa, m.in. w związku ze starzeniem się społeczeństwa, musimy ich nie tylko dobrze leczyć, ale i lepiej to leczenie organizować - dodał.
Ruszył pilotaż projektu e-Konsylium – ilu pacjentów skorzysta?
– Połączyliśmy potencjał obu zespołów, co umożliwi lepszą organizację pracy, optymalne wykorzystanie sal operacyjnych i sprzętu, który siłą rzeczy w dwóch klinikach musiał się dublować – wskazał prof. Reichert. – Nie będzie też podziału na leczenie kończyn górnych czy dolnych, ale na obszary merytoryczne: ortopedię, traumatologię narządu ruchu oraz chirurgię ręki. Każdy z nich będzie miał osobny pododdział z własną salą operacyjną, więc łatwiej będzie zaplanować zabiegi. Spodziewamy się szybkich efektów tych zmian, m.in. skrócenia czasu oczekiwania na planową operację. Z punktu widzenia potrzeb pacjenta to dziś sprawa najważniejsza - podkreślił.
– Połączenie klinik w jedną jednostkę zapewni pacjentom kompleksową opiekę zespołu doświadczonych lekarzy, od rozpoznania po leczenie nowoczesnymi metodami chorób i urazów narządów ruchu – zapewnia z kolei dyrektor USK Marcin Drozd.
Zmiana struktury w obszarze narządu ruchu dotyczy nie tylko USK, ale i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który jest jego organem założycielskim. Od 1 lipca tego roku w strukturze uczelni zacznie działać jedna Katedra i Klinika Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki.
– To szczególnie istotne z punktu widzenia studentów, którzy teraz będą mieli zajęcia prowadzone w jednej klinice. Podział godzin między dwie jednostki niepotrzebnie komplikował sytuację – podkreślił rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.
Foto: USK
Samorząd lekarski sprawdzi warunki kształcenia na medycynie
Mistrzostwa w Szyciu Chirurgicznym - która uczelnia na podium?
Limity przyjęć na studia medyczne 2023/2024. Jest więcej miejsc
//