Autor : Ewa Kurzyńska
2023-09-27 18:03
Jako pierwsi informujemy, że prof. Marek Gierlotka z Opola stanie na czele PTK w kadencji 2025-2027. Do tego czasu, przez najbliższe dwa lata, będzie pełnił stanowisko prezesa-elekta.
PTK to jedno z największych towarzystw naukowych w naszym kraju. W jego skład wchodzi 17 oddziałów regionalnych, 10 komisji oraz 18 sekcji. Towarzystwo liczy ponad 5,5 tys. członków. Przez ostatnie dwa lata ster rządów PTK dzierżył prof. Przemysław Mitkowski z Poznania, którego na tym stanowisku zastąpi w kadencji 2023-2025 prof. Robert Gil z Warszawy. Natomiast wybory prezesa-elekta, którego kadencja przypadnie na lata 2025-2027, odbyły się w pierwszym dniu XXVII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który ma miejsce w Poznaniu.
W szranki stanęło trzech kandydatów. Rywalami prof. Gierlotki byli: prof. Piotr Jankowski z Warszawy oraz prof. Jarosław Kaźmierczak ze Szczecina. W drugiej turze wyborów prof. Gierlotka zmierzył się z prof. Jankowskim, z którym wygrał stosunkiem głosów 54 do 47.
-Polskie Towarzystwo Kardiologiczne to edukacja i promocja zdrowia, wspieranie nauki oraz usprawnianie organizacji służby zdrowia w naszym kraju. Wszystkie te działania są tak samo ważne dla naszego środowiska i wszystkie wymagają wizji rozwoju, pomysłów, ciężkiej pracy i determinacji. Jako lekarze, kardiolodzy, jesteśmy przede wszystkim dla pacjentów, dlatego PTK powinno być przestrzenią do dyskusji z pacjentami i na rzecz pacjentów. Powinniśmy wychodzić z konkretnymi rozwiązaniami organizacyjnymi, które ułatwią korzystanie ze świadczeń i poprawią opiekę nad chorym. Musimy też jeszcze skuteczniej działać w zakresie pełnego wdrażana nowych technologii medycznych do systemu ochrony zdrowia. Nauka, edukacja i promocja zdrowia to również nasze priorytety - w tym konteście szczególnie ważne jest nasze zaangażowanie i wspólne działania z Europejskim Towarzystwem Kardiologicznym – powiedział prof. Marek Gierlotka, prezes-elekt PTK.
Podczas Walnego Zgromadzenia wybrano także Zarząd Główny PTK na kadnecję 2023-2025, w skład którego weszli:
prof. Robert J. Gil (prezes PTK), prof. Marek Gierlotka (prezes-elekt), prof. Przemysław Mitkowski (były prezes), prof. Marcin Grabowski, prof. Tomasz Pawłowski, prof. Agnieszka Tycińska, prof. Przemysław Leszek, prof. Izabella Uchmanowicz, dr hab. n. med. Mateusz Tajstra.
Członkowie Zarządu wybrani w II trybie wyborczym: prof. Katarzyna Mizia-Stec, prof. Marcin Kurzyna, prof. Marek Grygier, prof. Maciej Kempa. Dr hab med. Tomasz Pawłowski będzie pełnił funkcję sekretarza Zarzadu Głównego PTK.
Prof. Marek Gierlotka jest członkiem PTK od 2007 roku. Prowadzi aktywne działania organizacyjne, naukowe i edukacyjne w ramach struktur Towarzystwa: Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej oraz Zarządu Głównego PTK. Jest ponadto członkiem Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych, Asocjacji Niewydolności Serca oraz Sekcji Prewencji i Epidemiologii. Za swoje największe osiągnięcia w ramach działalności w PTK uważa wkład w rozwój Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej oraz stworzenie Platformy Naukowej PTK.
Jest jednym z współtwórców i przez wiele lat byłe koordynatorem Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych PL-ACS oraz Narodowej Bazy Danych Zawałów Serca AMI-PL, obecnie zainicjował i koordynuje Opolską Bazę Chorób Cywilizacyjnych.
W ramach aktywności w Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym (ESC) w latach 2006-2008 był członkiem Zespołu Ekspertów ESC, który odpowiadał za zaprojektowanie i realizację Euro Heart Survey on Acute Coronary Syndromes Registry. W 2018 r. został wybrany na Członka Zarządu Acute Cardiovascular Care Association ACVC ESC i współprzewodniczącego Research and Science Section. Był również przedstawicielem Zarządu ACVC przy EURObservational Research Programme EORP, a następnie członkiem EORP Executive Committee (kadencja 2020-2022).
Prof. Marek Gierlotka jest specjalistą chorób wewnętrznych, kardiologii oraz intensywnej terapii, jak również doświadczonym kardiologiem interwencyjnym. Od 2018 r. pełni funkcję kierownika Kliniki i Oddziału Kardiologii USK w Opolu, a od 2020 r. również Dyrektora Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego. W latach 2014-2018 był konsultantem wojewódzkim w dziedzinie kardiologii dla województwa śląskiego, a obecnie dla województwa opolskiego.
Tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu otrzymał w 2021 r. Dorobek naukowy nowo wybranego prezesa-elekta PTK obejmuje ponad 260 publikacji z łącznym współczynnikiem impact factor powyżej 580 oraz indeksem Hirsha 24.
Dziennikarka z 20-letnim stażem. Zdobywczyni nagród i wyróżnień w konkursach: „Zdrowe Pióro”, „Kryształowe Pióro”, "Dziennikarz Medyczny Roku". Podejmuje tematy dot. chorób cywilizacyjnych, specjalizuje się w tekstach o kardiologii, alergologii, neurologii. Publikowała m.in. w Pulsie Biznesu, Pro-Zdrowiu, Pulsie Medycyny, gdzie pełniła funkcję zastępczyni redaktor naczelnej.
//