Autor : Aleksandra Kurowska
2024-07-26 12:59
Czy doszło do korupcji przy przetargach na zakup aparatów RTG i tomografów? CBA zabezpieczyło dokumenty w pięciu placówkach z czterech miast.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego badają sprawę zakupu kosztownych wyrobów medycznych - podejrzewają zmowę pracowników placówek medycznych i dostawcy.
Zabezpieczono dokumentację przetargową w placówkach medycznych z Koszalina, Bydgoszczy, Konina oraz Pyrzyc. Przesłuchano 36 osób, w tym pracowników działów zamówień tych jednostek leczniczych. Funkcjonariusze podejrzewają, że podobnie mogło być w innych placówkach na terenie całego kraju.
Śledztwo nadzoruje Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.
Prowadzone postępowanie przygotowawcze ma na celu weryfikację, czy mogło dochodzić do porozumień pomiędzy dystrybutorami aparatury do diagnostyki obrazowej a pracownikami działów zamówień publicznych poszczególnych szpitali.
Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że opracowania specyfikacji warunków zamówień urządzeń RTG oraz tomografów mogły być przygotowane tak, że wymagane parametry pasowały pod wybranego dostawcę.
Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumentację przetargową, materiały elektroniczne oraz wysoko specjalistyczną drukarkę, która stanowiła korzyść majątkową dla pracownika działu zamówień publicznych.
Jak podaje CBA, to druga realizacja w tym śledztwie i planowane są kolejne czynności procesowe.
Od redakcji warto dodać, że do korupcję w tym obszarze ujawnia się systematycznie od dekad. Choć trudno przesądzać czy zawsze przy ustawieniu SIWZ pod daną firmę o korzyści finansowe chodzi - czy np. o brak kadr i wiedzy do zrobienia dobrej specyfikacji. O tym, jak unikać podobnych zagrożeń informują m.in. eksperci projektu MedKompas, o którym już kilka razy pisaliśmy.
Polecamy także:
Wyroby medyczne: po co compliance medykom i szefom placówek?
A. Różalska z projektu MedKompas mówi o systemach antykorupcyjnych
Firma farmaceutyczna i władze samorządowe z zarzutami korupcji
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl