• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Wyroby medyczne: MZ zainterweniuje ws. papierowych zleceń

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-05-27 08:32

Od 1 czerwca pacjenci, medycy, apteki i sklepy miały wrócić do papierowych zleceń, pieczątek i podpisów. Alarmowaliśmy o tym w tym tygodniu po komunikacie wydanym przez NFZ. Sprawa wzbudziła duże oburzenie i jak się okazuje, MZ deklaruje, że przedłuży działanie obecnych przepisów. Czyli... nagłaśnianie problemów i presja ma przynajmniej czasem sens.

- Wszystkich, którzy obawiają się obowiązku powrotu do papierowych zleceń na wyroby medyczne uspokajam. Po rozmowie z Ministerstwem Zdrowia mogę przekazać, że czas bez papieru zostanie wydłużony na kolejne miesiące a w tym czasie do Sejmu trafi ustawa wdrażająca system zleceń elektronicznych - poinformował Tomasz Zieliński. To lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, który bardzo angażuje się w e-zdrowie, punktując problemy systemu, błędy, opóźnienia, ale także chwali, gdy coś się uda lub podrzuca pomysły, co można usprawnić.

Powrót papieru ogłosił w środę NFZ powołując się na przepisy KPRM

Chodzi o komunikat NFZ, w którym Fundusz powołuje się na rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. I informuje, że w związku z tym aktem prawnym od 1 czerwca 2022 r. wymagany będzie znowu wydruk potwierdzonego za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Zniesienie przepisów dotyczących epidemii, bez interwencji MZ w zakresie zleceń na wyroby medyczne, powoduje konieczność powrotu do wydruku zleceń ze względu na konieczność uzyskania podpisu lekarza na zleceniu

- Realizacja zlecenia w sklepie medycznym lub aptece odbywa się na podstawie przedstawionego oryginału zlecenia. Natomiast w przypadku braku możliwości weryfikacji i potwierdzenia zlecenia do odwołania pozostaje możliwość przesłania zlecenia do dowolnie wybranego oddziału wojewódzkiego NFZ z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności drogą elektroniczną (np. skan/email/fax) - informował Fundusz.

Oznaczałoby to, że pacjenci, którzy mogli korzystać z e-zleceń np. na pieluchomajtki, cewniki i różne inne wyroby medyczne, znów musieliby nosić papierowe kwitki. NFZ ogłosił, że przestaje obowiązywać rozwiązanie, które ułatwiało życie chorym nie tylko w pandemii.

- Przez dwa lata pandemii wystarczył numer zlecenia. Dlaczego cofamy się do wersji papierowej? Nie rozumiem. I współczuję pacjentom powrotów z apteki po papier - alarmowała lekarz rodzinna Joanna Zabielska-Cieluch, która jest m.in. ekspertką Porozumienia Zielonogórskiego. Obecnie pacjent po wyroby mógł pójść lub wysłać kogoś po wyroby medyczne tak, jak po leki - z numerem zlecenia. Po zmianie znowu musiałby zbierać z różnych instytucji dokumenty, pieczątki, podpisy. A za kilka miesięcy zasady znów by się zmieniły wraz z zapowiadanym wejściem e-zwolnienia.

Wiadomość, że MZ chce zaradzić problemowi na pewno należy ocenić pozytywnie. Ale równocześnie - czy trzeba było straszyć pacjentów, lekarzy i sprzedawców wyrobów wypuszczając komunikat NFZ, że za kilka dni zasady się zmienią, skoro się nie zmienią? Czy nie można takich rzeczy ustalać wcześniej?

Czytaj także:

MZ chce, by ratownik medyczny wykonywał więcej czynności

OZZL komentuje zapowiedź ministra Niedzielskiego w sprawie pediatrii

Ustawa o najniższych wynagrodzeniach w zdrowiu uchwalona

#wyroby medyczne
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl