• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów po remoncie

Autor : Maja Marklowska-Tomar

2020-10-25 15:12

Mimo trwającej pandemii, w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach udało się przeprowadzić remont i adaptację pomieszczeń dla Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów. Jutro (26 października) planowane jest jego oficjalne otwarcie, któremu będzie towarzyszyć sesja wykładowa online.

Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej powstał z połączenia Pracowni Diagnostyki Molekularnej i Genomiki Funkcjonalnej, która działała w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej, z Pracownią Diagnostyki Molekularnej funkcjonującą do tej pory w ramach Centrum Badan Translacyjnych. Nowa jednostka zlokalizowana jest na I piętrze starego budynku gliwickiego Instytutu.

Jak podkreśla dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska, kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej, pomieszczenia zostały wyremontowane systemem gospodarczym: pomalowano ściany i sufity, wymieniono lampy, wyszorowano porządnie podłogi (jedną z nich trzeba było wymienić). – Wszystkie prace zostały wykonane przez pracowników działu technicznego i działu czystości. Meble laboratoryjne, sprzęt i aparaty diagnostyczne znajdujące się w naszym zakładzie zostały przeniesione z Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Klinicznej. Pracownicy stolarni poskręcali nam meble, przycięli blaty i zawiesili szafki. Część mebli biurowych i wyposażenie pokoju socjalnego otrzymaliśmy w spadku po remontowanych klinikach. W trakcie remontu tak organizowaliśmy sobie pracę, aby przenosząc meble i sprzęt, nie przerywać diagnostyki – tłumaczy dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska.

Kierowany przez nią Zakład zajmuje się diagnostyką genetyczną dziedzicznych nowotworów (m.in. raka piersi, raka jelita grubego, raka rdzeniastego tarczycy) oraz diagnostyką molekularną konieczną w terapiach celowanych w onkologii (rak jajnika, rak płuca, rak jelita grubego, czerniak). W Zakładzie pracują diagności laboratoryjni ze specjalizacją lub w trakcie specjalizacji z laboratoryjnej genetyki medycznej, a także biolodzy molekularni. Zespół stale rozwija swoje umiejętności i kwalifikacje, a także wprowadza nowoczesne techniki, aby pacjenci Instytutu otrzymywali wyniki o wysokiej jakości w jak najszybszym czasie. Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej uczestniczy w zewnętrznej europejskiej kontroli jakości dla badań genetycznych i molekularnych w raku jelita grubego, raku płuc, raku piersi i jajnika, czerniaku oraz zespole MEN2 w schematach EMQN, GENQA i EQA.

- W najbliższych planach mamy uruchomienie nowoczesnej diagnostyki genetycznej dla pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi, obejmującej ocenę pełnej sekwencji genów, które najczęściej ulegają mutacji w dziedzicznej postaci tego nowotworu. Najbliższe plany dotyczą również wprowadzenia diagnostyki molekularnej opartej o technologię sekwencjonowania nowej generacji w materiale archiwalnym pobranym z guza od pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc. Pozwoli to na uzyskanie wyniku dla wielu genów jednocześnie – zdradza najbliższe plany dr hab. Oczko-Wojciechowska.

Uroczystemu otwarciu, które odbędzie się 26 października o godz. 12:00 w Auli im. J. Święckiego Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, towarzyszyć będzie sesja naukowa poświęcona diagnostyce genetycznej i molekularnej w personalizowanej onkologii. Wykłady wygłoszą prof. dr n. med. Iwona Ługowska, kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie (temat wykładu: „Zastosowanie diagnostyki genetycznej i molekularnej w praktyce klinicznej”) i prof. dr hab. n. med. Rafał Dziadziuszko, kierownik Pracowni Teleterapii Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (temat wykładu: „Perspektywy badań molekularnych i genomowych w personalizowaniu leczenia onkologicznego”). Ze względu na sytuację epidemiologiczną, wydarzenie będzie transmitowane poprzez platformę YouTube.

 

#onkologia #NIO w Gliwicach #diagnostyka genetyczna #diagnostyka molekularna
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Maja Marklowska-Tomar

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Prof. Marek Rudnicki otrzyma tytuł doktora honoris causa SUM
Czytaj więcej...
Zmiany personalne: nowi wojewódzcy konsultanci
Czytaj więcej...
Prof. Szuster-Ciesielska o wirusie ospy małpiej [WYWIAD]
Czytaj więcej...
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl