Autor : Adam Kosierczyk
2023-09-15 10:43
Zmiany w tworzeniu i prowadzeniu rocznego planu finansowego NFZ są konsekwencją nowelizacji ustaw: o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw a także ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zaproponowane w projekcie zmiany są konsekwencją rozwiązań zawartych w ustawach: o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw a także ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
Tworzy nowy państwowy fundusz celowy - Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, którego przychody pochodzą m.in. z odpisu z przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej „NFZ”. Jednocześnie zakłada, że środki stanowiące przedmiotowy odpis pomniejszają przychody NFZ.
Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej z podpisem prezydenta
Nakłada na NFZ nowe zadania, do których należą:
- finansowanie wykonywania przez apteki ogólnodostępne zadań, o których mowa w art. 94 ust. 13 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (pełnienie dyżurów aptecznych);
- zawieranie i rozliczanie umów z podmiotami prowadzącymi apteki na realizację zalecanych szczepień ochronnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z art. 19 ust. 2a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Prezydent podpisał dwie zdrowotne ustawy, w tym DNUR
W związku z przepisami wprowadzonymi wskazanymi wyżej ustawami projektowane rozporządzenie zmienia wzory załączników do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia, tj. wzór rocznego planu finansowego NFZ oraz rocznego sprawozdania z wykonania tego planu.
Zmiany - jak napisano w uzasadnieniu - są niezbędne w celu właściwego prezentowania danych dotyczących odpisu na Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych i kosztów nowych zadań w planie finansowym NFZ oraz sprawozdaniu z jego wykonania.
Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Ze względu na techniczny charakter projektowanych zmian, proponowany termin wejścia w życie rozporządzenia nie spowoduje naruszenia zasady demokratycznego państwa prawnego.