Autor : Agata Szczepańska
2024-02-09 14:40
Udział w konferencjach, zjazdach, warsztatach szkoleniowych organizowanych przez towarzystwa naukowe, stowarzyszenia zawodowe lub pracodawców; opublikowanie monografii naukowej lub artykułu naukowego, uzyskanie tytułu naukowego – resort zdrowia określa, w jaki sposób przedstawiciele zawodów medycznych uregulowanych nową ustawą, mają pogłębiać i uaktualniać wiedzę.
Do konsultacji skierowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne. Na zgłaszanie uwag jest 21 dni.
Rozporządzenie ma wejść w życie 26 marca br. – w tym samym dniu co ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, na podstawie której jest wydawane. Przypomnijmy, 5 października br. prezydent Andrzej Duda w trybie kontroli następczej skierował do TK wniosek o zbadanie zgodności tej ustawy z Konstytucją - w zakresie dotyczącym ujawniania informacji o przyczynie utraty przez osobę wykonującą zawód medyczny uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Nie powstrzymuje to jednak jej wejścia w życie.
Przypominamy: Ustawa o zawodach medycznych: RPO przystąpił do postępowania przed TK
Ustawa zobowiązała przedstawicieli uregulowanych w niej zawodów do doskonalenia zawodowego realizowanego w formach kursów doskonalących oraz samokształcenia.
Projekt ma na celu określenie:
form samokształcenia,
liczby punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego wraz z dokumentami potwierdzającymi ich realizację oraz liczby punktów niezbędnych do zaliczenia obowiązku doskonalenia zawodowego;
wzoru karty rozwoju zawodowego osoby wykonującej zawód medyczny.
W projektowanym rozporządzeniu wskazano formy samokształcenia, umożliwiające osobie wykonującej zawód medyczny pogłębienie i uaktualnienie wiedzy niezbędnej do wykonywania czynności zawodowych. Wśród nich przewidziano m.in. udział w konferencjach, zjazdach, warsztatach szkoleniowych organizowanych przez towarzystwa naukowe, stowarzyszenia zawodowe, czy pracodawców.
Samokształcenie może być również realizowane przez opublikowanie monografii naukowej lub artykułu naukowego, uzyskanie tytułu naukowego lub stopnia naukowego, czy wykonywanie czynności zawodowych w formie wolontariatu.
Za zrealizowanie każdej z form ustawicznego rozwoju zawodowego przysługują punkty edukacyjne. Liczba punktów za poszczególne jego formy oraz dokumenty potwierdzające jego realizację zostały określone w załączniku do rozporządzenia.
W celu dopełnienia przez osobę wykonującą dany zawód medyczny obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego przewidziano obowiązek uzyskania w okresie edukacyjnym co najmniej 200 punktów, w tym 120 za udział w kursie doskonalącym. Uzyskanie w danym okresie edukacyjnym liczby punktów wyższej niż 200, nie spowoduje, że ich „nadmiar” będzie zaliczony na poczet następnego okresu edukacyjnego.
Przypominamy: Elektroradiolodzy: związek zmienia nazwę. O co będzie teraz zabiegał?
Ponadto osobom posiadającym wykształcenie lub kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu elektroradiologa, które uzyskały uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej, a także osobom zobowiązanym do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta, umożliwiono, aby uzyskanie tych uprawnień lub realizacja tego obowiązku było równoważne z dopełnieniem obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego.
W załączniku do rozporządzenia został określony wzór karty rozwoju zawodowego, w której wojewoda będzie potwierdzał dopełnienie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego osobie wykonującej zawód medyczny.
Celem ustawy o niektórych zawodach medycznych jest uregulowanie zasad i warunków wykonywania następujących zawodów medycznych:
asystentka stomatologiczna
elektroradiolog
higienistka stomatologiczna
instruktor terapii uzależnień
opiekun medyczny
optometrysta
ortoptystka
podiatra
profilaktyk
protetyk słuchu
technik farmaceutyczny
technik masażysta
technik ortopeda
technik sterylizacji medycznej
terapeuta zajęciowy
Część jej przepisów stosuje się także do osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych. Opisano w niej też niektóre zasady wykonywania zawodu psychoterapeuty.
W ustawie uregulowano m.in. kwalifikacje wymagane w tych zawodach, zasady ustawicznego rozwoju zawodowego oraz zasady odpowiedzialności zawodowej. Ustawa określa, w jakich przypadkach można stracić uprawnienia do wykonywania zawodu, a także tworzy Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.
Przypominamy: Dietetycy na tarczy, psychoterapeuci z tarczą po głosowaniu komisji
Ustawa wywoływała spore kontrowersje, ponieważ część uregulowanych w niej zawodów nie chciała być nią objęta, część nieobjętych - chciała być do niej włączona. Choć co do zasady większość zawodów medycznych chciałaby mieć "własne" ustawy i podlegać odrębnym przepisom. Niemal do ostatnich chwil w parlamencie trwały targi, kto do ustawy wejdzie, a kto nie.
Polecamy także:
Psychoterapeuci: naszego zawodu nie da się opisać dwoma artykułami
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//