• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Zjazd fizjoterapeutów odwołany - nie milkną komentarze

Autor : Anna Rokicińska

2021-07-27 10:01

Krajowa Rada Fizjoterapeutów przełożyła II Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów, choć część fizjoterapeutów twierdzi, że odwołała. Powód: pandemia i to, że fizjoterapeuci tylko w 60 proc. są zaszczepieni. Nie rozumiemy tej decyzji, bo nawet Sejm obraduje mimo pandemii - stwierdza przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, Tomasz Dybek. Ten zjazd mógłby się odbyć w innej formie niż fizyczna obecność delegatów, przepisy to dopuszczają - mówi Rafał Trąbka, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Wszystko zaczęło się 20 lipca, kiedy to Krajowa Rada Fizjoterapii podjęła uchwałę o odwołaniu II Krajowego Zjazdu Fizjoterapeutów. W mediach społecznościowych zawrzało, bo nie od dziś wiadomo, że OZZPF stoi w opozycji do działań KRF. A Zjazd miał wybrać nowe władze KRF, w dodatku w głosowaniach w poszczególnych okręgach Dybek przeforsował swoich delegatów na Zjazd. To z kolei oznacza, że niepewne są szanse obecnych władz KRF na reelekcję. Nie dziwi więc fakt, że część fizjoterapeutów odwołaniem Zjazdu jest zbulwersowana, bo dopatruje się taktyki na opóźnienie zmiany władz w samorządzie fizjoterapeutów. Z drugiej strony inna część tego środowiska mówi wprost o tym, że Tomasz Dybek będzie kandydował na szefa KRF, stąd ta ofensywa Związku. Zjazd miał się odbyć 3, 4 i 5 września.

Jak odwołanie Zjazdu argumentuje KIF?

- Zorganizowanie dużego zjazdu ludzi byłoby nieodpowiedzialne. Jeżeli choć jedna osoby by się zakaziła, to byłby to wyraz głupoty. Pamiętajmy, że za ewentualne zakażenia odpowiedzialność w każdym wymiarze ponoszą obecne władze. Innym łatwiej jest krzyczeć, bo nie ponoszą żadnych konsekwencji. Pamiętajmy: jesteśmy medycznym zawodem zaufania publicznego. Wszyscy potem rozjechaliby się do pacjentów, studentów, domów. A nikt dziś już nie mówi o tym, że pandemii nie ma, a pewne jest to, że 4 fala przyjdzie. Pytanie tylko, kiedy - tłumaczy Dominika Kowalczyk rzeczniczka Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Zjazd delegatów to obecność około 400 osób w jednym miejscu plus osoby z obsługi. - Wszystkie inne zawody medyczne zrobiły to samo, co my - dodaje rzeczniczka. - My jesteśmy dość młodym zawodem medycznym i o ile w przypadku innych samorządów medycznych te decyzje nie wzbudziły tak wielkich kontrowersji, o tyle u nas tak - stwierdza Kowalczyk. Podkreśla, że zaszczepienie wśród tej grupy zawodowej nie jest zbyt wielkie. - Wskaźniki wyszczepialności naszego zawodu są najniższe wśród zawodów medycznych i sięgają tylko 60 proc. To wskazuje, że w Zjeździe mogłyby brać udział osoby niezaszczepione - argumentuje rzeczniczka. Chciałabym podkreślić, że przeprowadzenie wyborów na delegatów nie wymaga żadnych dużych zgromadzeń i dlatego mogły się odbyć. Raz wybrani delegaci pozostaną nimi. Tu nic się nie zmieni. 

W tym kontekście pojawia się też inne pytanie, czy nie można było zorganizować Zjazdu zdalnie? - Nie mamy takich możliwości prawnych, żeby w tym terminie zorganizować zjazd online - wyjaśnia Kowalczyk.

Jak do odwołania Zjazdu podchodzą związkowcy?

Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii przypomina, że kadencja obecnych władz KRF skończyła się pod koniec grudnia 2020 r. - Wtedy sami napisaliśmy pismo, żeby tych wyborów nie było, bo tak ocenialiśmy zagrożenie. Krajowa Rada rozpisała wybory delegatów i dziwne było dla nas to, że odbywały w turach, a nie w całym kraju jednocześnie. To delegaci wybierają Radę Izby - tłumaczy Dybek. - Pojawiło się pytanie, co się stało, że nie można było odbyć Zjazdu - pyta retorycznie Dybek i dodaje, że w jego ocenie jest to obawa, że obecne władze stracą stanowiska. - Ta uchwała, to przełożenie Zjazdu na wieki wieków amen - komentuje. W jego ocenie nie wiadomo, kiedy skończy się pandemia i może to trwać całymi latami. - Światowa Organizacja Zdrowia mówi, ze pandemia się skończy za następnych 5 czy 7 lat - stwierdza. Podkreśla, że obecnie większość obostrzeń jest zniesiona. - Moim zdaniem, stanowisko Rady zmieniło się po wyborze delegatów, bo wiadomo, że wybrani są ci, którzy chcą zmian w Radzie - stwierdza związkowiec. - Dziś wysłaliśmy pismo do Ministerstwa Zdrowia o zaskarżenie tej uchwały do Sądu Najwyższego - informuje Dybek. - Pan prezes KRF Maciej Krawczyk w okresie pandemii jeździł po Polsce i organizował spotkania. Dlaczego nie może wynająć sali na tysiąc osób i zorganizować Zjazdu w odpowiedniej odległości i reżimie. To jest dla mnie niepojęte - ocenia Dybek.

Co na to Polskie Towarzystwo Fizjoterapii?

- Dla mnie jest to sytuacja trudna do zaakceptowania - przyznaje Prezes Polskiego Towarzystwa fizjoterapii, Rafał Trąbka. Powiedział nam, że Zjazd powinien się odbyć. - Wybrano delegatów na II KZF. Powinno się to uszanować i pozwolić fizjoterapeutom zdecydować o nowy kształcie KRF. Na tym etapie epidemii można zorganizować zjazd w warunkach rygoru sanitarnego lub też zdalnie. Ustawa covidowa takie rozwiązanie dopuszcza. Można zwołać ten Zjazd zdalnie lub hybrydowo. Mówię o art. 14 hb. Działania innych samorządów zawodowych skończyły się na tej podstawie sukcesem - stwierdził i dodał, że Krajowa Rada także w ten sposób zdalnie podejmowała decyzje. Jego zdaniem, oddolne działanie fizjoterapeutów w kwestii wyborów takich, a nie innych delegatów powinno zostać uszanowane.

Polecamy także:

Polmed o projekcie ustawy refundacyjnej: są kwestie nieakceptowalne

Od dziś obowiązują premie dla POZ za szczepienia

Rada Medyczna: szczepienia dla medyków powinny być obowiązkowe

Limity przyjęć na medycynę 2021/2022 już opublikowane

#fizjoterapeuci #II Krajowy #Zjazd #Fizjoterapeutów #KRF #OZZPF #Tomasz #Dybek #PTF #Rafał #Trąbka #Dominika #Kowalczyk #wybory #władze #samorząd #zawodowy
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (27.03-2.04 2023)
Czytaj więcej...
27.03 Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT - porządek obrad
Czytaj więcej...
Zmiana czasu w szpitalach – koszmar kadrowych?
Czytaj więcej...
Oglądanie piłki nożnej niezdrowe dla serc kibiców
Czytaj więcej...
Małopolskie nie zrezygnuje z MISM, odpiera zarzuty NIK
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (20-24 marca)
Czytaj więcej...
Szpitale, które nie wykonały kontraktu, dostaną dodatek
Czytaj więcej...
XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Prof. Grzybowska-Chlebowczyk: long-COVID coraz częściej u dzieci
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl