Autor : Aleksandra Kurowska
2023-09-15 11:18
Mazowiecki NFZ doczekał się nowoczesnej sali obsługi klienta. A dyrektor oddziału opowiedział nam o tym, jakie ma priorytety w zakupie świadczeń.
Zbigniew Terek od trzech lat kieruje mazowieckim oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przez kilka miesięcy wcześniej p.o. dyrektora był z-cą dyrektora ds. medycznych Michał Dzięgielewski (obecnie w MZ). A jego poprzednikiem był Filip Nowak (pełnił tę funkcję ponad 5 lat), który potem został wiceprezesem NFZ ds. operacyjnych, a obecnie jest prezesem Funduszu.
Na oficjalnym otwarciu sali obsługi klienta był wczoraj zarówno Terek jak i Nowak i obydwaj oprowadzali zebranych po odnowionym obiekcie. Jest w nim m.in. kiosk zdrowia, w którym np. zmierzymy ciśnienie, jest kącik dla dzieci, są dyżury organizacji pacjenckich oraz pracowników biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Sala obsługi klientów przy ul. Chałubińskiego to ok. 500 m kw., na których zlokalizowano 14 stanowisk doradcy klienta (do dwóch prowadzi ścieżka naprowadzająca, przystosowane są do obsługi osób z niepełnosprawnościami), pokój do rozmów z klientami o szczególnych wymaganiach, np. osobami ze spektrum autyzmu oraz stanowisko poświęcone profilaktyce i promocji zdrowia.
- Biorąc pod uwagę, że jako instytucja promujemy szeroko rozumiany zdrowy tryb życia, część przestrzeni przeznaczyliśmy właśnie na popularyzację profilaktyki. Warto przypomnieć, że w ramach akcji „Środa z profilaktyką” gościmy w naszej sali przedstawicieli różnych organizacji zajmujących się promocją zdrowia – wyjaśnia dyrektor Terek.
Tylko w minionych 12 miesiącach w stołecznej siedzibie NFZ wydano ponad 120 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), podpisano ponad 3 tys. umów o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne i potwierdzono niemal 12 tys. zleceń na wyroby medyczne. Kancelaria mazowieckiego NFZ – którą także odremontowano – zarejestrowała prawie 67 tys. pism.
Dyrektor Terek podkreśla, że sfinansował ją właściciel biurowca z ulicy Chałubińskiego, gdzie mieści się mazowiecki NFZ. Plany dostarczył Fundusz. Właściciel budynku w zamian ma przedłużoną na kolejne 7 lat umowę najmu, ale czynsz nie wzrósł - jak twierdzi szef oddziału - za metr Fundusz zgodnie z nową umową będzie płacić nawet mniej niż dotychczas.
Jak powiedział naszej redakcji dyrektor Zbigniew Terek, koncentruje się na zakontraktowaniu większej liczby placówek AOS.
- Pierwszym krokiem było zniesienie limitów liczby wizyt, ale by skuteczniej zmniejszać czas oczekiwania na świadczenia, ogłaszamy kolejne postępowania dla poradni specjalistycznych - wyjaśnia.
Polecamy także:
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (11-15 września)
Neurologia: coraz więcej chorych, coraz większe potrzeby
Rak piersi: leki Enhertu i Lynparza będą refundowane
Zasady tworzenia rocznego planu finansowego NFZ będą zmienione
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl