Autor : Anna Gumułka
2024-07-04 08:34
Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza zmiany w wycenie diagnostyki i terapii chorób rzadkich w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Na stronie narodowego płatnika ukazała się nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Skutek finansowy tych zmian jest szacowany na 83 mln zł rocznie.
Co się zmienia w zarządzeniu prezesa z 30 marca 2023 r.? Wprowadza ono nowe produkty rozliczeniowe i modyfikuje jeden z nich.
Oto szczegóły:
1) dodano nowe produkty rozliczeniowe dla Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OECR):
a) 5.05.00.0000111 Kompleksowa ocena genetyczna w przypadku występowania rzadkiej choroby
genetycznej realizowana w OECR
b) 5.05.00.0000112 Kompleksowa ocena specjalistyczna u pacjenta z chorobą rzadką - konsultacja
realizowana w OECR
c) 5.05.00.0000113 Kontrolna ocena stanu zdrowia pacjenta z chorobą rzadką - konsultacja specjalistyczna
realizowana w OECR
- które będą realizowane przez poradnie specjalistyczne w Ośrodkach Eksperckich Chorób Rzadkich na rzecz pacjentów z chorobami rzadkimi (z wyłączeniem chorób onkologicznych w przypadku osób powyżej 18. roku życia.
2) zmodyfikowano produkt rozliczeniowy „5.05.00.0000087 - kompleksowa ocena genetyczna w przypadku występowania rzadkiego zespołu genetycznego”.
Przypominamy:
Plan dla chorób rzadkich jeszcze w tym miesiącu. Koszt: 99 mln zł
Jak informuje NFZ, wprowadzenie dodatkowego finansowania dla porad konsultacyjnych realizowanych przez Ośrodki Eksperckie Chorób Rzadkich wynika z prac Rady ds. Chorób Rzadkich. Radę powołał Minister Zdrowia na podstawie uchwały Rady Ministrów z 24 sierpnia 2021 r. w sprawie przyjęcia dokumentu Plan dla Chorób Rzadkich.
Opis i zakres nowych świadczeń opracowano z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i członków Rady ds. Chorób Rzadkich. Świadczenia zostały wycenione przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Zarządzenie modyfikuje ponadto opis i zakres dotychczasowego świadczenia rozliczanego w zakresie genetyki „kompleksowa ocena genetyczna w przypadku występowania rzadkiego zespołu genetycznego” doprecyzowując, że konsultacja może być także rozliczana w przypadku podejrzenia choroby rzadkiej. Z uwagi na zmianę nazwy świadczenia, w celu zachowania spójności statystyczno-sprawozdawczej zmieniono w zarządzeniu także kod świadczenia.
Szacowany roczny skutek finansowy po stronie płatnika publicznego dla wprowadzonych zmian jest szacowany na ok. 83 mln zł, przy czym z powodu braku szczegółowych danych o liczbie świadczeń udzielanych osobom z chorobami rzadkimi, wartość ta może być wyższa. Zarządzenie weszło w życie 3 lipca i ma zastosowanie do świadczeń udzielanych od 1 lipca 2024 r.
Choroby rzadkie to te o niskiej częstości występowania. Mówi się, że choroby rzadkie wcale nie są rzadkie, bo choć nie występują często, to jest ich bardzo wiele. Obecnie zidentyfikowanych jest nawet 7-8 tys. chorób rzadkich. Szacuje się, że jest nimi dotknięte około 2-3 mln Polaków.
Co roku około 6-8 proc. ludzi ma stawianą diagnozę choroby rzadkiej, czyli takiej, która dotyka mniej niż pięć na 10 tys. osób.
Charakteryzuje się ona ciężkim i postępującym przebiegiem, które czasem mogą zagrażać życiu lub powodować przewlekłą niepełnosprawność. Choroby rzadkie najczęściej - bo aż w ok. 80 proc. - są uwarunkowane genetycznie.
Polecamy także:
Zmiany w szpitalnym ryczałcie – będzie więcej pieniędzy?
OnkoFitka Lidka zbiera podpisy. Czego oczekują pacjenci?
//