Autor : Aleksandra Kurowska
2024-03-19 19:36
Na inwestycje w podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma trafić ponad 1,25 mld zł. Minister Izabela Leszczyna zapowiedziała to dziś w przy okazji wizyty na Międzynarodowych Targach Sprzętu i Wyposażenia SALMED (Międzynarodowych Targach Poznańskich). Podczas konferencji prasowej ogłosiła podpisanie umowy o nazwie „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej”.
Na program przeznaczono 1,25 mld zł, z czego prawie 80 proc. dofinansowania pochodzi z Funduszu Europejskiego na infrastrukturę, klimat, środowisko (FEnIKS) na lata 2021-2027. Pozostała część dofinansowania pochodzi z budżetu państwa.
Z programu będzie mogło skorzystać przynajmniej 2 tys. POZ. - Po środki będzie mógł sięgnąć każdy podmiot leczniczy POZ, który ma podpisaną umowę z NFZ. Do wsparcia kwalifikują się także ci, którzy chcą założyć POZ. Muszą zawrzeć umowę z Funduszem najpóźniej w dniu podpisania umowy o udzielenie grantu - powiedziała Izabela Leszczyna, minister zdrowia.
Inwestycje będą miały na celu poszerzenia oferty świadczeń: profilaktycznych, leczniczych, opieki domowej i środowiskowej oraz wzmocnienie funkcji diagnostycznych na poziomie POZ.
- Liczę, że dzięki temu wsparciu zachęcimy jeszcze więcej placówek do przystępowania do opieki koordynowanej w POZ - powiedziała minister zdrowia.
Przypominamy także:
Izabela Leszczyna o profilaktyce: będzie sukcesem za wiele lat
Program ma na celu przede wszystkim otwarcie nowych placówek POZ, zwłaszcza na terenach o mniejszej gęstości zaludnienia, co przyczyni się do zwiększenia dostępności i efektywności systemu opieki zdrowotnej. W każdej gminie powinien być zapewniony taki sam dostęp do lekarza. Obszary słabiej rozwinięte posiadają uboższy dostęp do komunikacji publicznej, więc często dotarcie do specjalisty i wykonanie badań jest utrudnione. Premiowane będą podmioty posiadające miejsce udzielania świadczeń na obszarach z ograniczeniem dostępu do POZ lub na terenach będących „białymi plamami”, zgodnie z Mapami Potrzeb Zdrowotnych.
Projekt będzie realizowany w formule grantowej. Kwota grantu uzależniona jest od rocznej liczby osób zapisanych do wskazanego miejsca udzielania świadczeń w POZ w oparciu o aktywną listą pacjentów.
Granty przeznaczone będą na zakup sprzętu medycznego, sprzętu IT oraz na roboty budowlane, tj.: adaptacje pomieszczeń związane z poszerzeniem zadań zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia na poziomie POZ.
Okres kwalifikowania wydatków w ramach projektu dla placówek POZ kończy się 30 czerwca 2028 r.
Wydarzenie poprzedził panel „(Za)inwestuj w koordynację, czyli nowe podejście do opieki zdrowotnej”, który odbył się podczas targów Salmed w Poznaniu. Udział w nim wzięli: minister zdrowia Izabela Leszczyna, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, Filip Nowak, prezes NFZ oraz dr Aleksander Biesiada, pełnomocnik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej ds. Innowacji i Rozwoju.
Izabela Leszczyna podkreślała istotną rolę opieki koordynowanej. - Podstawowa opieka zdrowotna jest najbliżej pacjentów. Lekarz rodzinny zna ich najlepiej. Dlatego musimy zadbać o dalszy kompleksowy rozwój opieki koordynowanej na poziomie POZ. Myślimy o dołączeniu onkologii do opieki koordynowanej w ramach POZ - mówiła.
Przypominamy także:
Blisko 40 proc. pacjentów w Polsce ma dostęp do opieki koordynowanej
Minister zdrowia argumentowała, że opieka koordynowana gwarantuje, że pacjent jest lepiej zaopiekowany w systemie ochrony zdrowia. Już teraz personel medyczny POZ ma dzięki opiece koordynowanej większe możliwości diagnostyki oraz możliwość konsultacji z lekarzem specjalistą (kardiologiem, pulmunologiem, endokrynologiem, diabetologiem, czy nefrologiem).
Wiele pracy włożonej przez @FederacjaPZ w przekonanie @RegioPoland i @MZ_GOV_PL do sensu zainwestowania w rozwój POZ dało efekt.
Te godziny spędzone nad dokumentami oraz na rozmowach i spotkaniach nie poszły na marne.
Obyśmy dobrze wykorzystali te środki!https://t.co/Rkzlt3n0l7 pic.twitter.com/0UeUqtajTJ
— Tomasz Zieliński (@tomziel1) March 19, 2024
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//