Autor : Anna Gumułka
2024-04-02 14:43
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzająca prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej i EFTA na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju, potrzebna podczas zagranicznych podróży, staje się łatwiej dostępna – wniosek o kartę można złożyć w aplikacji mojeIKP. Tą samą drogą można wnioskować o elektroniczny certyfikat zastępujący EKUZ.
- W czasach tak wysoko rozwiniętej technologii powinniśmy z niej korzystać, aby ułatwiać sobie życie. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom z kolejnym projektem. Od teraz w aplikacji mojeIKP będziemy mogli wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - mówi minister zdrowia Izabela Leszczyna, cytowana we wtorkowym komunikacie kierowanego przez nią resortu.
- Coraz więcej Polek i Polaków chce korzystać z rozwiązań e-zdrowia, dlatego systematycznie rozszerzamy zakres funkcji dostępnych w IKP i mojeIKP. Wsłuchujemy się w głos użytkowników i staramy się spełniać ich potrzeby. Dostęp do EKUZ w aplikacji mobilnej to jedno z bardziej oczekiwanych rozwiązań - zaznacza Tomasz Jeruzalski, dyrektor Centrum e-Zdrowia.
Uwaga na fałszywe bony lekowe. NFZ nie wydaje kart podarunkowych!
Jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, możliwość uzyskania certyfikatu zastępującego EKUZ w aplikacji mojeIKP to znaczne ułatwienie dla osób przebywających za granicą, które nagle potrzebują leczenia, a z różnych przyczyn nie mają przy sobie karty. Certyfikat daje prawo do leczenia za granicą na takich samych zasadach jak EKUZ. Działa też wstecz. Za pośrednictwem aplikacji mojeIKP można zawnioskować o certyfikat i otrzymać go na telefon, a potem przesłać placówce, która udzieliła pomocy medycznej.
- Certyfikat zastępujący kartę EKUZ zawsze pod ręką? Teraz to już możliwe. Zastąpiliśmy kolejny dokument papierowy, który musiał mieć podpis i pieczątkę pracownika NFZ, wygodną wersją cyfrową z elektronicznym podpisem. W efekcie, jeśli zapomnieliśmy o EKUZ, eCertyfikat otrzymamy znacznie szybciej, wprost na mojeIKP - podkreśla Filip Nowak, prezes NFZ.
Kolejną nowością w mojeIKP jest możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ i sprawdzania następnie, na jakim etapie realizacji jest ten wniosek, a także kiedy otrzymamy kartę. Można tam również sprawdzić, do kiedy jest ważna już posiadana karta.
To nie wszystkie zmiany na IKP. Teraz pacjenci mają również dostęp do szczegółowych informacji na temat realizacji e-zleceń na wyroby medyczne i ich naprawy. Wszystkie zlecenia, wraz z informacją o etapie realizacji, szczegółach dotyczących przepisanych wyrobów, ich zakupie oraz kosztach refundacji, znajdują się na IKP w zakładce "Apteczka".
Polecamy także:
Koniec limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej
Naukowcy SUM opracowali nowy oksygenator. Czy to następca ECMO?
//