Autor : Anna Gumułka
2024-04-02 11:12
Z początkiem kwietnia zniesiono limity w opiece paliatywnej i hospicyjnej. To oznacza, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który jest objęty publiczną opieką paliatywną i hospicyjną - zarówno w oddziałach i poradniach medycyny paliatywnej, jak i w hospicjach domowych.
- Zniesienie limitów to kolejna ważna zmiana w tym obszarze. Wcześniej wzrosła cena punktu i finansowanie wizyt wyjazdowych w poradni medycyny paliatywnej - przypomina NFZ we wtorkowym komunikacie. Informuje też, że płatnik w 2023 r. przeznaczył na opiekę paliatywną i hospicyjną ponad 1,6 mld zł. Szacuje się, że w tym roku ta kwota na pewno będzie wyższa.
- Traktuję zniesienie limitów jako wstęp do dalszych działań, które pozwolą nam w końcu normalnie funkcjonować i doprowadzić do sytuacji, że nasza praca będzie we właściwy sposób wyceniana. Może dojdzie do tego przy następnej kontraktacji, w tym roku, jak słyszę, mają być tylko podpisywane aneksy – powiedziała we wtorek CowZdrowiu.pl Jolanta Markowska, prezeska Hospicjum Cordis w Mysłowicach, założycielka i dyrektorka pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla dorosłych oraz pierwszego w Polsce domowego hospicjum dla dzieci.
- Obecny system niejako zmusza do nadużyć, bo z jednej strony hospicja mają pacjentów, przy których siedzi się po kilkanaście godzin dziennie, jak umierające dzieci, z drugiej – wciąga się do systemu pacjentów, którzy nie musieliby się w nim jeszcze znaleźć, ale hospicja robią to świadomie, żeby utrzymać się na powierzchni. Jest przerost biurokracji, wiele utrudnień, niezrozumienia. Tymczasem opieka hospicyjno-paliatywna rozwija się w Polsce od 1981 r., jest z czego czerpać. Może wreszcie ktoś się pochyli nad dobrym zorganizowaniem tego systemu tak, żebyśmy mogli spokojnie pracować, nie martwiąc się o każdą złotówkę – dodała.
NFZ rzeczywiście zapewnia, że obecnie - obok zniesienia limitów - trwają prace nad projektem nowej taryfy świadczeń gwarantowanych w opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz aktualizacją koszyka świadczeń gwarantowanych.
Bez limitów w hospicjum. Jest projekt zarządzenia NFZ
Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia prezesa NFZ w tej sprawie, rozliczanie świadczeń wykonanych ponad kwotę umowy nastąpi na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym nastąpiło to przekroczenie. Akt doprecyzował też przepisy poprzez wskazanie, że pierwsza porada lekarska musi się odbyć w dniu objęcia pacjenta opieką przez hospicjum domowe. Dotychczasowe brzmienie przepisu stanowi wymóg wykonania wizyty lub porady w pierwszym dniu i nie wskazuje bezpośrednio realizatora tego świadczenia. Zmiana przepisu spowoduje, że pierwszego dnia objęcia opieką przez hospicjum domowe, lub hospicjum domowe dla dzieci pacjent będzie miał zagwarantowaną poradę lekarską,
Nowe świadczenia gwarantowane w leczeniu szpitalnym
Zmienione przepisy dopuszczają też jednoczasowego rozliczania świadczeń radioterapii paliatywnej (teleradioterapii i brachyterapii paliatywnej) i paliatywnego leczenia systemowego (chemioterapii, immunoterapii, leczenia ukierunkowanego molekularnie i hormonoterapii) w trybie ambulatoryjnym lub hospitalizacji jednodniowej i świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej.
- Zniesienie koincydencji świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej i świadczeń realizowanych w ramach hospitalizacji jednodniowych we wskazanych zakresach spowoduje możliwość finansowania osobodnia w przypadku, kiedy pacjent po zakończonym zabiegu wróci do
domu pod opiekę hospicjum domowego lub hospicjum domowego dla dzieci lub do hospicjum stacjonarnego
lub oddziału medycyny paliatywnej - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia prezesa NFZ.
Podkreślono tam również, że zapewnienie finansowania świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej w ramach hospicjum domowego albo hospicjum stacjonarnego lub oddziału medycyny paliatywnej w miejscu pobytu pacjenta, częściowo ograniczy pobyty pacjentów w szpitalu, związane z koniecznością prowadzenia leczenia objawowego.
Polecamy także:
Niemcy: pierwszy dzień z legalną rekreacyjną marihuaną
Rekordowo niska liczba urodzeń we Włoszech. A jak jest w Polsce?
Pigułka „dzień po”: minister Leszczyna rozczarowana decyzją prezydenta
//