Autor : Agata Szczepańska
2023-06-30 09:56
300 recept dla 80 pacjentów w ciągu 10-godzinnego dnia pracy lekarza - takie ograniczenie planuje wprowadzić resort zdrowia. To reakcja na proceder hurtowego wystawania recept przez internet, bez badania pacjenta. Minister Adam Niedzielski skierował też doniesienie do prokuratury wobec 10 lekarzy rekordzistów, którzy wystawili ich najwiecej.
- Od dłuższego czasu bardzo uważnie przyglądamy się funkcjonowaniu rynku wystawiania e-recept, w sposób praktycznie automatyczny - mówimy tutaj o platformach internetowych, które dają możliwości wystawiania praktycznie bez konsultacji lekarskiej – mówił minister Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie (30 czerwca). Jak ocenił, skala problemu jest bardzo duża. We współpracy z Centrum e-Zdrowia zidentyfikowano 10 lekarzy, którzy wystawiali rocznie od 100 tys. do 400 tys. e-recept.
- To jest ogromna liczba, bo to oznacza że dziennie ci lekarze wystawiali od blisko 300 do ponad tysiąca recept – wskazał minister. Jak wyliczał, rekordzista, pracując 24 godziny na dobę, musiałby wypisywać 50 recept w ciągu godziny. - To fizycznie niemożliwe, co oznacza, że mamy do czynienia z biznesem, a nie działaniem motywowanym troską o pacjenta - podkreślił.
NRL: komercyjne wydawanie e-zwolnień i e-recept narusza kodeks etyki
Zaznaczył, że chcąc ukrócić tego rodzaju nadużycia, zaczął od dialogu z izbą lekarską. - Wysłałam pisma z danymi 29 lekarzy, którzy hurtowo wystawiają e-recepty, bez badania pacjentów. Pozwolenia wykonywania zawodu tych lekarzy znajdują się na tych receptach. Niestety te pisma nie spotkały się z żadną reakcją. Nie mam żadnej konkretnej informacji, żeby izba lekarska wyciągnęła konsekwencje wokół wobec tych osób - powiedział. Jednocześnie przypomniał, że Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej są organami, które mogą zawieszać prawo wykonywania zawodu i tym samym nie pozwalać na ten „biznes receptowy”.
Czekamy na odniesienie się Naczelnej Rady Lekarskiej do zarzutów ministra. Na godz. 13.30 samorząd zapowiedział briefing w tej sprawie.
Leki z receptomatu – NRL krytycznie o szczegółach rozporządzenia
- Ponieważ samo środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec, zdecydowałem się podjąć drastyczne działania - oświadczył Adam Niedzielski.
Te działania to wspomniane ograniczenia w liczbie dziennie wystawianych recept, które planuje wprowadzić resort, zawiadomienia do prokuratury oraz rozporządzenie dotyczące zdalnego przepisywania leków psychotropowych, nad którym prace już trwają.
Minister powiedział, że w piątek podpisał doniesienie do prokuratury, w którym wskazał na 10 lekarzy, który zdaniem ministerialnych prawników dopuścili się co najmniej pięciu przestępstw: fałszerstwa intelektualnego, poświadczenia nieprawdy, oszustwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę i ułatwienia dostępu do środków odurzających.
- Jednocześnie również zdecydowałem wprowadzić się pewne ograniczenia w systemie, żeby tak duże liczby recept nie były możliwe do wystawiania – poinformował minister.
Na razie, jak zaznaczył, ograniczenia te mają być na stosunkowo wysokim poziomie, nieodpowiadającym normalnemu funkcjonowaniu, ale uwzględniającym mogące wystąpić sytuacje nadzwyczajne. Przyjęto zatem, że na 10 godzin pracy lekarza można standardowo wystawić recepty 80 pacjentom, to oznacza że górnym, progiem będzie ok. 300 recept.
MZ ukróci zdalne wypisywanie recept. Jakich leków ma to dotyczyć?
Trzecim elementem uszczelnienia systemu jest rozporządzenie, które będzie ograniczało możliwość wystawiania leków psychotropowych przy pomocy właśnie internetowych platform. Recepty na te leki będą musiały być poprzedzone konsultacją. – Finalizujemy prace nad tym rozporządzeniem – powiedział minister.
- Ta sytuacja jest przez nas traktowana z bardzo dużą powagą. Uważam, że jest konieczne drastyczne działanie. Dlatego jest zawiadomienie do prokuratury, dlatego jest zmiana regulacji, dlatego są pewne ograniczenia. Ale ja jednocześnie też cały czas apeluję do izby lekarskiej o to, żeby podjęła działania wobec tych lekarzy, którzy zachowują się w sposób nieetyczny, którzy po prostu narażają zdrowie i życie pacjentów – podsumował Adam Niedzielski.
Polecamy także:
Recepty przez internet. Czy i jakie regulacje są niezbędne? RAPORT
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//