Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-09-21 10:01
Poczta Polska będzie dostarczać sprzęt specjalistyczny dla osób z niepełnosprawnościami z centralnej wypożyczalni technologii wspomagających, utworzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Spółka wygrała przetarg i podpisała umowę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.
W centralnej wypożyczalni technologii wspomagających jest obecnie 14 tys. różnego rodzaju sprzętów: wózki i skutery dla osób niepełnosprawnych ruchowo, urządzenia brajlowskie, narzędzia do komunikacji AAC, koncentratory tlenu, łóżka rehabilitacyjne, powiększalniki, aparaty słuchowe.
Z wypożyczalni może skorzystać każdy, kto spełni warunki formalne (m.in. ważne orzeczenie o niepełnosprawności), złoży odpowiedni wniosek dostępny na stronie PFRON oraz wniesie kaucję zwrotną w stałej wysokości 2 proc. wartości sprzętu. Doradcy zatrudnieni przez PFRON będą pomagali wybrać optymalne rozwiązanie.
Sprzęt, dobrany do potrzeb użytkownika, będzie wysyłany przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Za przyjmowanie, przemieszczanie i doręczanie przesyłek (kurierskich, paletowych i ponadgabarytowych) będzie odpowiedzialna Poczta Polska.
Uruchomienie wypożyczalni blisko dwa lata temu zapowiedział wiceminister Wdówik, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz wyjaśniał podczzas konferencji prasowej na początku wrzesnia, że proces uruchomienia wypożyczalni przedłużał się ze względu na „konieczność zmian legislacyjnych”. - Na przyszły rok 49 mln zł zabezpieczone na zakupy nowoczesnego sprzętu powołamy zespół ds. zakupów tego sprzętu i będzie ciałem opiniodawczo-doradczym dla prezesa PFRON żeby w sposób świadomy kupować sprzęt najbardziej potrzebny i użyteczny dla osób z niepełnosprawnością - powiedział.
Cowzdrowiu - Rusza wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych. „To ważny dzień”
Liderem projektu jest PFRON, natomiast operatorem organizacyjnym jest RARS. - Agencja będzie sprzęt na polecenie funduszu kupować, serwisować i wysyłać do osób wskazanych przez fundusz, dostosowywać go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wysyłać do osób wskazanych przez fundusz, a następnie odbierać, serwisować przygotowywać do kolejnego wypożyczenia – wyjaśnił prezes RARS Michał Kuczmierowski, zwracając uwagę, że wypożyczalnia pozwoli m.in. na optymalne wykorzystanie sprzętu przeznaczonego dla dzieci, które potrzebują jego częstszych wymian, ponieważ rosną. Zapewnił, że RARS ma odpowiednie doświadczenie. – Obsługujemy rezerwy strategiczne, również medyczne, bardzo skomplikowany sprzęt, dostarczany w razie kryzysu do szpitali.
Każdy, kto:
ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
Jeśli jednak:
Stan zdrowia pacjenta pogorszył się na tyle, że nie może korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utracił (np. kradzież, zniszczenie) – może zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, pacjent będzie mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.
Jeśli wniosek dotyczy wypożyczenia technologii wspomagającej wymienionej w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, to do wniosku o wypożyczenie należy dołączyć zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, wystawione przez uprawnionego lekarza.
Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).
W celu złożenia elektronicznego wniosku należy kliknąć link: Przejdź do sow.pfron.org.pl
W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji należy skontaktować się z najbliższym oddziałem CIDON.
Foto: Poczta Polska
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl