Autor : Aleksandra Kurowska
2020-04-01 18:07
Samorządy zawodów medycznych chcą, by rząd opłacił ubezpieczenia dla pracowników medycznych udzielających wszelkich świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii, w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, doznania uszczerbku na zdrowiu lub poniesienia śmierci w następstwie zakażenia.
APEL
samorządów zawodów medycznych
z dnia 1 kwietnia 2020 r.
do Prezesa Rady Ministrów
o objęcie personelu medycznego udzielającego świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii
ochroną ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków
Samorządy zawodów medycznych apelują do Prezesa Rady Ministrów o zapewnienie na koszt państwa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków personelu medycznego udzielającego wszelkich świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii, w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, doznania uszczerbku na zdrowiu lub poniesienia śmierci w następstwie zakażenia.
Ryzyko uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia, jakie przyjmują na siebie w pierwszej kolejności lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki i położne, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, farmaceuci, ratownicy medyczni, a także inny personel medyczny zaangażowany w niesienie pomocy pacjentom w okresie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, wymaga natychmiastowych działań osłonowych, które powinny zapewnić niezbędne wsparcie finansowe na wypadek zachorowania lub śmierci.
Podpisane w ostatnich dniach porozumienie Ministra Zdrowia z Prezesem PZU S.A. niestety obejmuje tylko osoby z wytypowanych szpitali jednoimiennych – dedykowanych do opieki nad zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2, podczas gdy ryzykiem objęte są wszystkie osoby z personelu medycznego, udzielające świadczeń zdrowotnych w innych podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
Z uwagi na rozszerzający się zasięg epidemii, bezobjawowy przebieg zakażania u zdecydowanej większości osób oraz konieczność zapewnienia ciągłej opieki medycznej w ramach systemu ochrony zdrowia, adekwatne zabezpieczenie finansowe personelu medycznego i jego rodzin na wypadek zakażenia lub śmierci będącej jego następstwem jest warunkiem koniecznym dla bezpieczeństwa zdrowotnego całego społeczeństwa.
Podpisane przez:
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małas
Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alinę Niewiadomską
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbietę Piotrowską-Rutkowską
Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyję
Prezesa Krajowej Izby Fizjoterapeutów Macieja Krawczyka
Polecamy także:
NFZ uruchomi infolinię o łamaniu procedur w placówkach?
Rusza akcja chorych na raka #nasNIEuciszycie
Nowe ustawy ws. COVID-19 już podpisane i opublikowane w Dz.U.