• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Patomofrologia: jest zlecenie MZ na nowe wyceny

Autor : Anna Rokicińska

2020-01-21 20:24

O dramatycznej sytuacji w patomorfologii od lat mówi m.in. konsultant krajowy. MZ wreszcie podjęło działania i zleciło analizy modelu finansowania diagnostyki w placówkach leczniczych.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji poinformowała, że dostała od Ministerstwa Zdrowia zlecenia na "Przeprowadzenie analiz wdrażalności modelu finansowania i propozycji taryf świadczeń diagnostyki patomorfologicznej, realizowanych w podmiotach leczniczych". Od lat o zmiany procedur i wycen zabiega m.in. prof. dr hab. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii, prezes Polskiego Towarzystwa Patologów oraz kierownik Zakładu Patologii Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Warto tu zwrócić uwagą na ostatnie słowa w zleceniu - "realizowanych w podmiotach leczniczych". Ze względu na fakt, że procedury nie są osobno wyceniane, tylko stanowią część większych JGP (jednorodnych grup pacjentów - przez które rozliczane są świadczenia), wiele placówek zrezygnowało z własnych pracowni. Outsourcują badania, co może opóźniać otrzymanie wyników, a na dodatek wpływać w niektórych przypadkach na jego jakość. Problemów jest więcej, choćby ten, że badania często wykonywane są w minimalnym zakresie, który uniemożliwia dobranie np. najlepszej formy farmakoterapii. Odpowiedni zakres diagnostyki może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, zdarza się, że to wręcz więcej niż wartość całej procedury rozliczanej z Funduszem.

 

Wiek i liczba specjalistów

Niskie stawki za pracę patomorfologów nie zachęcały do tej specjalizacji młodych lekarzy. Niespełna rok temu prof. Marszałek opowiadał o tym w Senacie. Alarmował, że w Polsce na jednego patomorfologa przypada 84 tys. mieszkańców  - najmniej w Europie. Na dodatek średnia wieku specjalistów rośnie.  - Standardem dla patomorfologa na Zachodzie jest ok. 4 tys. szkiełek na rok. W Polsce nierzadko jeden patomorfolog wykonuje nawet do 200 tys. badań  - podkreślał prezes Polskiego Towarzystwa Patologów.

 

Poza ceną ważna też jakość

Prof. Marszałek zwraca też uwagę na jakość badań. Odpowiednie rozpoznanie i opis to kluczowa kwestia w leczeniu m.in. onkologicznym. Jako konsultant krajowy wraz z MZ przygotował pilotażowy projekt „Wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi”. Akredytacje te mają ustandaryzować organizację badań i zadbać o wysoką jakość oraz bezpieczeństwo. Projekt finansowany jest z funduszy europejskich.

Pilotaż ma  na celu doprowadzenie w ciągu 2 lat do opracowania standardów, które mają objąć cały kraj. Ma też dać czas na przygotowanie placówek i środowiska do wprowadzenia akredytacji zakładów patomorfologii. Przygotowywane zostaną m.in. kryteria uszczegóławiające zasady funkcjonowania jednostek patomorfologicznych w zależności od rodzaju opracowywanego materiału oraz profilu jednostki, a także zasady postępowania z materiałem. Zaplanowano też szkolenia pracowników medycznych.

Za swoje działania prof. Marszałek w zeszłym tygodniu otrzymał Nagrodę Specjalną Czasopisma „Kurier Medyczny” w konkursie „Sukces Roku”.

Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Gruźlica lubi klęski, wojny i nieszczęścia, a wojnę mamy za granicą
Czytaj więcej...
Obywatelski projekt ws. finansowania in vitro już w Sejmie
Czytaj więcej...
Pacjenci będą oceniać badania kliniczne - można się zgłaszać
Czytaj więcej...
Patient Design, MEDmeetsTECH już po raz 15 - zapowiedź
Czytaj więcej...
Spór ministerstw - jeden resort chce leczyć więźniów, drugi – niezbyt
Czytaj więcej...
I Ogólnopolska Konferencja Medycyny Ratunkowej - zapowiedź
Czytaj więcej...
Mama Ginekolog przeprasza i deklaruje, że zapłaci karę
Czytaj więcej...
DGP: Psychiatria na kredyt. Z wysokim oprocentowaniem
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl