Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-03-15 13:33
W dniach 17-18 marca 2023 roku odbędzie się 86. Wiosenna Konferencja PTK oraz Jubileuszowa XV Konferencja „Kardiologii Polskiej”. Podczas wydarzenia zostaną omówione m.in. wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology). Konferencja będzie miała charakter stacjonarny.
Wiosenna Konferencja PTK to coroczne spotkanie środowiska kardiologicznego, które koncentruje się na aktualnych problemach związanych z leczeniem chorób sercowo-naczyniowych. Tegoroczny program obejmuje ok. 40 sesji, z udziałem ok. 180 wykładowców i moderatorów. Program tegorocznej konferencji będzie się skupiał na omówieniu najnowszych wytycznych ESC z 2022 r. Nowością będzie próba odpowiedzi na pytanie, jak je skutecznie wdrożyć do codziennej praktyki klinicznej w Polsce. Tematyka pozostałych sesji jest bardzo zróżnicowana i obejmie praktycznie wszystkie podspecjalności kardiologii, o co zadbał Komitet Naukowy Kongresów PTK. Kilka ważnych i ciekawych zagadnień praktycznych zostanie zaprezentowanych w atrakcyjnej konwencji warsztatowej.
- Warsztaty cieszą się bardzo dużą popularnością, dlatego i tym razem nie mogło ich zabraknąć. Od rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej w diagnostyce kardiologicznej, poprzez optymalizację stylu życia w chorobach sercowo-naczyniowych, aż po warsztaty prowadzone przez prawnika i dotyczące omówienia tematyki odpowiedzialności karnej za działanie w zespole medycznym. Bardzo dużo praktycznej i przydatnej wiedzy – podkreśla prof. dr hab. n. med. Marek Gierlotka, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 86. Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego & XV Konferencji „Kardiologii Polskiej”.
W tegorocznym programie konferencji przewidziano sesję poświęconą Kardiologii Polskiej. – W tym roku podjęliśmy decyzję, aby sesja dotycząca Kardiologii Polskiej skupiła się na podsumowaniu roku 2022, gdzie będą omawiane najlepsze artykuły i najlepsi badacze - poinformowała prof. dr hab. n. med. Anetta Undas, redaktor naczelna „Kardiologia Polska”.Kardiologia Polska to oficjalne czasopismo naukowe PTK, które jest wydawane od ponad 60 lat.
- Dzięki szeroko zakrojonej współpracy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z decydentami w 2022 r. udało się doprowadzić do refundacji nowych, ważnych technologii w leczeniu polskich pacjentów. Co ważne odpowiadają one na zalecenia i wytyczne ESC. Zliberalizowano również kryteria włączania chorych do programu dedykowanego pacjentom z hipercholesterolemią rodzinną oraz pacjentom wysokiego ryzyka po zawale serca, co było przez nasze środowisko postulowane od dawna – podkreśla prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
- Podczas nadchodzącej konferencji wielu wybitnych specjalistów dostarczy jej uczestnikom niezbędnej wiedzy przydatnej do ich codziennej praktyki. Będzie to również okazja do podsumowania zeszłorocznych osiągnięć w kardiologii - dodaje prof. Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W tym roku kontynuowana jest również współpraca ze studenckimi kołami naukowymi, w programie zaplanowano sesję dotyczącą wytycznych w przypadkach klinicznych. Organizatorami są „SKN Cardios” przy Klinice Kardiologii Uniwersytetu Opolskiego – informuje dr n. med. Piotr Feusette, współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego – i zwraca uwagę, że Konferencja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych kardiologią - kardiologów i kardiochirurgów, internistów, lekarzy rodzinnych, rezydentów medycyny, oraz studentów medycyny – dla tych ostatnich udział w konferencji jest bezpłatny.
86. Wiosenna Konferencja PTK & XV Konferencja „Kardiologii Polskiej” została objęta patronatami honorowymi: Prezydenta Miasta Opola, Marszałka Województwa Opolskiego, Prezesa Agencji Badań Medycznych, Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
Polecamy także:
Niedzielski: Krajowa Sieć Kardiologiczna w całym kraju w 2024 r.
Prof. M. Łukowicz: niewydolność serca leczymy wysiłkiem
Prof. P. Mitkowski o leczeniu niewydolności serca
Miażdżyca - co ją powoduje, i jak się przed nią zabezpieczyć?