• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

"Pluszakoterapia" na dziecięcych oddziałach onkologicznych

Autor : Magdalena Kopystyńska

2022-11-24 13:00

Rusza projekt „Pluszakoterapia z Jelonkiem Jankiem” stworzony z myślą o najmłodszych pacjentach przebywających w szpitalach. Celem akcji jest przełamanie strachu i ograniczenie stresu związanego z leczeniem. Pluszakoterapia ma także przygotować pracowników szpitali oraz rodziców i opiekunów do rozmów z dziećmi na temat hospitalizacji.

Pobyt w szpitalu dla każdego jest trudnym, stresującym doświadczeniem, do którego niełatwo jest się przygotować. O ile dorośli pacjenci starają się jak najwięcej dowiedzieć o swojej dolegliwości i planowanym zabiegu, to w przypadku dzieci powszechne jest unikanie lub nieumiejętność rozmowy na temat choroby czy pobytu w szpitalu. Odpowiedzią na ten problem ma być program Pluszakoterapia z Jelonkiem Jankiem, skierowany do najmłodszych pacjentów i ich opiekunów. Ma on za zadanie pomóc w złagodzeniu stresu związanego z pobytem w szpitalu, a jednocześnie ułatwić komunikację na temat trudnych procedur medycznych. Program składa się z dwóch elementów: pluszowego bohatera Jelonka Janka i programu bajkoterapii, który zostanie wdrożony w wybranych dziecięcych oddziałach onkologicznych. 
- Już od wielu lat, na świecie dąży się do wypracowania rozwiązań, które pomagają dzieciom możliwie bezboleśnie i bezstresowo przejść przez pobyt w szpitalu. O ile dawniej skupiano się przede wszystkim na sferze medycznej, o tyle obecnie coraz więcej uwagi poświęca się także kwestiom dobrostanu psychicznego dziecka i minimalizacji stresu wszędzie tam, gdzie to możliwe. Zgodnie ze standardami zapisanymi m.in. w Europejskiej Karcie Praw Dziecka, przebywające w szpitalu dziecko ma prawo do uzyskania informacji w sposób dostosowany do jego wieku i percepcji. Taka idea przyświeca właśnie naszemu projektowi Pluszakoterapii z Jelonkiem Jankiem, który pilotażowo wprowadzamy w pięciu szpitalach w Polsce. Wierzymy, że wypracowane w ramach projektu narzędzia pomogą lekarzom w lepszej komunikacji z małymi pacjentami, a rodzicom i opiekunom w odpowiednim przygotowaniu i wsparciu dzieci w trakcie pobytu w szpitalu mówi Tomasz Skrzypczak, Dyrektor Zarządzający Janssen Polska.

Pluszaki - fantomy i bajka - metofora zmagania się z chorobą

W ramach pilotażu programu powstało 5 pluszaków edukacyjnych dla lekarzy, które zostały zaprojektowane tak, aby w łatwy sposób wytłumaczyć procedurę medyczną małemu pacjentowi. Jelonek edukacyjny (fantom) został wyposażony w pluszowe organy m.in. serce, nerkę, wątrobę, trzustkę, żołądek i jelito, dzięki czemu dziecko może zrozumieć i oswoić się z myślą co je czeka, a lekarz w łatwy sposób będzie mógł wytłumaczyć na czym polega dany zabieg. 

Równie ważnym elementem projektu jest bajka edukacyjna pt. „Góry Nadziei” autorstwa Marcina Mortki, która trafi do dzieci i ich opiekunów z mini maskotką Jelonka Janka. Bajka, oparta na metaforze przygód Jelonka Janka i jego drużyny, przemierzających górskie szlaki, ma na celu przygotować dzieci na często długi i niełatwy proces leczenia oraz dać im nadzieję na powrót do zdrowia. W książeczce znajdują się także instrukcje i scenariusze rozmów dla opiekunów dzieci, które mają pomóc w rozmowie na trudne tematy związane z chorobą. 
- Znana od dawien dawna praktyka opowiadania historii i czytania bajek może pomóc przejść proces choroby zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. W jaki sposób? Głośne czytanie może zminimalizować u dziecka lęk i strach, tworzy się przestrzeń do bycia razem, rozmowy o emocjach i o tym, co dla dziecka najcięższe. W radzeniu sobie z chorobą pomoże dziecku zachodzący podczas słuchania opowieści proces naśladowania i emocjonalnego utożsamienia się z bohaterami. “Skoro mały jeżyk poradził sobie z chorobą i wędrówką, to ja też dam radę!” Warto dodać, że metafory z bajki możemy używać przez cały proces zdrowienia, odwoływać się do niej, rozmawiać, tworzyć nowe historie i opisy. Dziecko i rodzic dzięki historii mogą wspólnie odnaleźć motywację do działania i walki z przeciwnościami: “Zobacz, zwierzątkom się udało, nam też się uda! Wyjdziemy z tego silniejsi”. Dzięki pracy z bajką dziecko wie, jak nazywać swoje emocje, otrzymuje narzędzia do opisania tego, co się dzieje - mówi Agnieszka Machnicka, Prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Pracownicy Janssen w ramach wolontariatu spakowali wyprawki dla dzieci przebywających w szpitalach. W każdej paczce można znaleźć pluszowego Jelonka Janka, książkę z bajką edukacyjną pt. „Góry Nadziei” oraz personalizowaną kartkę z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Dodatkowo każdy pluszak ma przyczepioną metkę z kodem QR, który odsyła do strony z audiobookiem „Góry Nadziei”. 

Historie do posłuchania - dla każdego

Organizatorzy akcji stworzyli także bajkę w formie audiobooka, który jest dostępny na stronie Fundacji Zaczytani. Dzięki takiej formie z jej terapeutycznych właściwości będą mogły skorzystać dzieci i opiekunowie z każdego szpitala w Polsce. Audiobook został nagrany w ramach wolontariatu pracowniczego Janssen, gdzie pracownicy firmy użyczyli swojego głosu bohaterom bajki. W wyborze głosów do audiobook’a Fundacji Zaczytani pomógł Marek Niedźwiecki, który także użyczył głosu do audiobooka – można go usłyszeć w części przeznaczonej dla rodziców. Głosu w audiobooku użyczyła również Monika Mrozowska. 

Projekt jest wspólną inicjatywą firmy Janssen, spółki farmaceutycznej Johnson&Johnson oraz Fundacji Zaczytani. 

Polecamy także:

Pseudobezrobotni - rząd ukróci rejestracje dla składki w NFZ

Terapia za 3,5 mln dolarów z rejestracją FDA. O którą chorobę chodzi?

KIF zachęca do szkoleń m.in. z fizjoterapii pulmonologicznej

Europa kupuje koleje dawki leku przeciwko COVID-19

Prof. A. Antczak: Bać należy się chorób, a nie szczepień

#pluszakoterapia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Kopystyńska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Klub "30" PTK poparł prof. Jankowskiego w wyborach na prezesa elekta
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (29.05-4.06)
Czytaj więcej...
28 maja: Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Czytaj więcej...
Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
Czytaj więcej...
26. Piknik Naukowy - kogo spotkacie w strefie zdrowia?
Czytaj więcej...
Resort zdrowia chce odchudzić Polaków? Planuje nowy pilotaż
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (22-26 maja)
Czytaj więcej...
Niedzielski o in vitro: jest w Polsce dostępne
Czytaj więcej...
Koniec z aptekami „na słupa”? Resort chce uszczelnić przepisy
Czytaj więcej...
Tadeusz Zielonka o tym, przeciwko czemu powinni szczepić się dorośli
Czytaj więcej...
W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciwko HPV
Czytaj więcej...
Będzie więcej świadczeń stomatologicznych na NFZ?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl