Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-02-01 15:10
Każdego roku w Polsce u 3 862 kobiet diagnozuje się raka szyjki macicy, a 2 137 umiera z powodu tej choroby. Rak szyjki macicy jest trzecim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet w wieku od 15 do 44 lat. Zgodnie z opinią Rady Przejrzystości oraz WHO, wszystkie dostępne na rynku szczepionki przeciwko HPV w równym stopniu są w stanie spełnić cel programu, czyli prewencję raka szyjki macicy. Zdaniem prof. Marcina Czecha z Zakładu Farmakoekonomiki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, proces podejmowania decyzji o refundacji szczepień powinien być uproszczony, a dostęp do szczepień szeroki, aby jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę chłopców i dziewczynek.
Obejrzyj rozmowę:
Centrum Informacji o HPV i raku prognozowało, że typy HPV 16 i 18 odpowiadały w 2021 r. w Polsce za 88,1 proc. inwazyjnych raków szyjki macicy. Zgodnie z opinią Rady Przejrzystości oraz WHO, wszystkie dostępne na rynku szczepionki przeciwko HPV w równym stopniu są w stanie spełnić cel planowanego programu, czyli prewencję raka szyjki macicy. Charakteryzują się podobną immunogennością, skutecznością kliniczną i rzeczywistą w profilaktyce zmian przedrakowych i raka szyjki macicy. W związku z tym decyzja o wyborze optymalnej szczepionki do programu szczepień powinna być oparta o analizę farmakoekonomiczną (HTA, EBM, opinie niezależnych ekspertów).
- Kluczowa jest szybkość dotarcia z tą szczepionką i ze skuteczną akcją szczepień do ludzi, do tych dziewczynek i chłopców. Ja wiem, że być może efekt nie będzie od razu widoczny, będzie trochę odsunięty w czasie, ale jeżeli my zadecydujemy czy to będzie ta szczepionka czy tamta, a poniesiemy klęskę z poziomem wyszczepialności i zaszczepimy 10 czy 15 proc. ludzi to nie będziemy mieli efektu populacyjnego – mówi prof. Marcin Czech. - Światowa Organizacja Zdrowia mówi wyraźnie, że wszystkie te preparaty, które są dostępne niosą ze sobą korzyści ze szczepienia i że są dowody, które to popierają, w dodatku wzmocnione jeszcze real world evidence – dodaje.
- Wszystkie trzy szczepionki chronią przed czymś, co jest największym wyzwaniem polskiego systemu ochrony zdrowia, czyli przed rakiem szyjki macicy i przed tym powinniśmy polskie kobiety chronić, a mężczyzn chronić przez - na to są słabsze dowody - ale żeby nie mieli nowotworów odbytu, nowotworów głowy i szyi (…). Moim zdaniem powinniśmy tę decyzję podjąć jak najszybciej, skoro są środki, by je refundować– apeluje ekspert.
Polecamy także:
Opieka onkologiczna w Polsce. Raport OECD i KE nie pozostawia złudzeń
Szczepienia przeciw HPV. Eksperci: nie marnujmy czasu
Dr A.Dańska-Bidzińska: Podwoiła się liczba chorych na raka endometrium
Rak szyjki macicy: pakiet propozycji zmian w badaniach, także w POZ