• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

CBA zatrzymało 3 osoby podejrzewane o udział w mafii lekowej

Autor : Anna Gumułka

2022-12-06 09:05

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 3 osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniającej przestępstwa w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków – poinformował we wtorek zespół prasowy CBA. Zatrzymani mieli skupować leki, a następnie eksportować je poza granice Polski.

To osoby związane z firmami, które prowadziły zarówno hurtownie farmaceutyczne, jak i ogólnodostępne apteki. Według ustaleń śledztwa, pełniły w rozbitej grupie przestępczej różne, z góry ustalone role. Jedna z nich była właścicielem spółki zarejestrowanej w Czechach, poprzez którą eksportowano nielegalnie skupione z terenu Polski leki, kolejny z zatrzymanych to właściciel sieci aptek współpracujących z grupą, z których w ramach przestępczego procederu sprzedano leki o wartości ok. 3,5 mln złotych. Ostatnia z zatrzymanych osób miała pomagać w przejmowaniu firm, które następnie były wykorzystywane przez grupę w przestępczym procederze.

Działania CBA w tej sprawie prowadziło na terenie województw: pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego. Zatrzymani zostaną przewiezieni do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty, dotyczące m.in. udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

To kolejne działania w tej sprawie, wcześniej zatrzymano 11 innych osób. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków to nie mniej, niż 7,5 mln złotych.

 

Odwrócony łańcuch dystrybucji leków to pojęcie stworzone w polskiej Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej dla opisu nielegalnej praktyki stosowanej w celu niezgodnego z prawem pozyskania leków dla celów eksportowych. Wynika z korzystnych cen leków w Polsce, głównie refundowanych, co podnosi atrakcyjność eksportu. Powoduje problemy z dostępnością leków na polskim rynku.

Większość wywożonych produktów to produkowane przez globalne koncerny, leki oryginalne i rozpoznawalne na rynkach europejskich. Proceder w mniejszym stopniu dotyczy leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych.

W ramach tego procederu preparaty pozyskane przez apteki i hurtownie w nielegalnym łańcuchu dystrybucji zamiast do polskich pacjentów, trafiają do sieci eksportujących leki zagranicę. Zgodnie z polskim prawem apteki mogą sprzedawać produkty lecznicze jedynie pacjentom, hurtownie natomiast nie mogą zaopatrywać się w aptekach. W ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystywali różne mechanizmy, aby leki z aptek trafiały do hurtowni eksportujących leki. Symulowali konieczność utylizacji leków przechowywanych w niewłaściwych warunkach, błędy w zamówieniach, które skutkowały „cofnięciem” towaru do hurtowni, wysyłali podstawionych pacjentów z plikami recept. Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, szczególnie niebezpieczny jest proceder tworzenia przychodni, których celem jest wystawianie zapotrzebowania na produkty lecznicze, a nie przyjmowanie pacjentów.

Polecamy także:

Analiza listy braków leków GIF - co wysłał lekarzom, a co farmaceutom?

Rynek apteczny w październiku - podsumowanie

Lekarze mogą już sprawdzać bieżącą dostępność leków. Ale...

#przestępczość #leki #CBA #zatrzymania
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl