• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Chemioterapia w warunkach domowych dla wszystkich pacjentów?

Autor : Marta Markiewicz

2021-01-22 15:08

Wszystko wskazuje na to, że po tygodniach starań i zabiegów wszyscy pacjenci z rakiem jelita grubego będą mogli skorzystać z bezpieczniejszej dla nich chemioterapii w warunkach domowych. Fundacja EuropaColon Polska poinformowała, że Narodowy Fundusz Zdrowia przychylił się do argumentów i zaproponował by chemioterapia w warunkach domowych przysługiwała także chorym, którzy jednocześnie zakwalifikowani zostali do programu lekowego.

- Chcemy się podzielić z Wami wspaniałą wiadomością. Z początkiem grudnia wysłaliśmy do prezesa NFZ pismo z prośbą, aby rozwiązać problem niemal połowy pacjentów, którym rekomendowana jest chemioterapia domowa, a nie mogli oni z niej skorzystać, ponieważ pacjentom, którzy byli jednocześnie w programie lekowym, chemioterapia domowa nie przysługiwała. Jak zwykle diabeł tkwi szczegółach. Nie upłynęły dwa miesiące i mamy gotowe rozwiązanie. na razie to propozycja, ale wszystko idzie w dobrym kierunku i jest szansa, że już w przyszłym miesiącu chemioterapia domowa będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących- napisała Iga Rawicka, wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska. Środowisko pacjentów nie kryje zadowolenia z decyzji podjętej w centrali funduszu - 20 stycznia do konsultacji trafił bowiem projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia, które dopuszcza możliwości rozliczania, jako świadczenia hospitalizacji jednego dnia z zastosowaniem jednorazowych pomp elastomerowych do terapii infuzyjnej w sytuacji jednoczesnego stosowania przez pacjenta leków posiadających kategorię dostępności refundacyjnej w ramach programu lekowego "Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego" oraz leku zawierającego substancję czynną Fluorouracilum.

Klinicyści: zmiany pilnie potrzebne

Wsparcie dla zmian, o które apelowali pacjenci, zapewnili przedstawiciele biura Rzecznika Praw Pacjenta, a także prof. Lucjan Wyrwicz oraz prof. Maciej Krzakowski - konsultant krajowy w dziedzinie onkologii. Obaj klinicyści jak podkreślają pacjenci, okazali ogromne wsparcie merytoryczne w trakcie procedowania zmian. - To nasz pierwszy taki wielki sukces już w tym roku i to dobry początek- wskazała Iga Rawicka.

Oceniając merytorycznie zaproponowane zmiany prof. Maciej Krzakowski wskazał, że problem niedostatecznej dostępności leczenia z wykorzystanie infuzorów (pomp stosowanych w chemioterapii domowej) wynika z niewłaściwych zasad finansowania.

- Obecnie program lekowy jest rozliczany w ramach hospitalizacji do programu lekowego - wycena obejmuje koszt leków, ale nie uwzględnia wydatków związanych z wykorzystaniem infuzorów. Wskazane jest zatem ustalenie nowej wartości wyceny kosztów hospitalizacji do programu lekowego, które objęłaby również stosowanie infuzorów - wskazywał w piśmie do RPP prof. Maciej Krzakowski.

Uwolnimy łóżka szpitalne

Informacje o publikacji projektu zarządzenia skomentował również prof. Lucjan Wyrwicz, który pozytywnie odniósł się do zmiany, o którą apelowali pacjenci.

- Czy można bezpiecznie leczyć chorych z rakiem jelita grubego bez konieczności hospitalizacji? Oczywiście. Infuzory to jednorazowe urządzenia medyczne zastępujące dwudobową hospitalizację dla chorych z rakiem jelita grubego. Od marca 2020 roku infuzory były refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla chorych poddawanych chemioterapii. Niestety dodatek 30-minutowego wlewu leku biologicznego do tej samej chemioterapii powodował, iż szpitale onkologiczne musiały kupować infuzory dla swoich chorych na własny koszt. Liczne szpitale uznawały to za świadczenie „poza koszykowe” i tym samym nie było ono dostępne. Policzmy: 2000 chorych rocznie średnio 20 kursów chemioterapii rocznie 2 doby / 365 dni w roku / 70 proc. średnie obłożenie łóżek na onkologii. Tym ruchem uwalniamy średnio-rocznie 313 łóżek szpitalnych! Doskonały ruch!- nie krył zadowolenia Lucjan Wyrwicz.

Projekt zarządzenia– leczenie szpitalne – chemioterapia 

Zobacz także:

NFZ proponuje zmianę wyceny za elektrochemioterapię

PZU zmienia definicję chemioterapii po interwencji Prezesa UOKiK

Leki: podsumowanie zmian z projektu nowej listy refundacyjnej

#chemioterapia w domu #chemioterapia #programy #lekowe #rak #jelita #onkologia #leczenie #lek #\domu #domu #szpitalu #poradni #podanie #łączenie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

MZ - nowy standard teleporady dziś albo jutro
Czytaj więcej...
Psychoonkolog: nieocenione wsparcie od pierwszego podejrzenia
Czytaj więcej...
A. Niedzielski – liczba nowych przypadków wzrosła o 1/3
Czytaj więcej...
Plan dla Chorób Rzadkich: 90 mln zł i 40 zadań. Prekonsultacje
Czytaj więcej...
Raport GUS o stanie zdrowia Polakówi i systemie ochrony zdrowia
Czytaj więcej...
Co nowego na liście bezpłatnych leków dla seniorów?
Czytaj więcej...
GUS: publiczne wydatki na zdrowie spadły względem PKB
Czytaj więcej...
Co mówią dobowe dane o pandemii w Polsce
Czytaj więcej...
OZZL pyta premiera czy zlikwiduje publiczną ochronę zdrowia
Czytaj więcej...
Związek pracowników fizjoterapii z nowym zarządem. Kto przewodniczy?
Czytaj więcej...
Czy Obajtek klął bo ma syndrom Tourett'a? Eksperci – to brak kultury
Czytaj więcej...
Ograniczeń w udzielaniu teleporad chwilowo nie będzie
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl