• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

K. Bukiel – „odgórne urządzanie” ochrony zdrowia nieefektywne

Autor : Anna Rokicińska

2021-02-22 12:18

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel komentuje ostatnie pomysły Ministerstwa Zdrowia ulepszania systemu ochrony zdrowia. Chodzi m.in. o teleporadę i inne pomysły na centralizację.

Przewodniczący pisze o „urządzaniu świata odgórnie. Porównuje to dokonywane w ochronie zdrowia do wytyczania ścieżek na nowych osiedlach. „Najczęściej urządzano je sposobem odgórnym, rozrysowując ich plan na deskach projektowych i dbając o to, aby wszystko było ładne, proste i symetryczne. W praktyce, najczęściej, obok tych zaplanowanych odgórnie ścieżek pojawiały się – szybko - drugie, wydeptane na trawnikach i wytyczone „oddolnie” przez samych pieszych, którzy wybierali najwygodniejsze drogi dotarcia np. do przystanku autobusowego, do „dziury w płocie” itp. Nie miały one tak ładnego przebiegu jak te zaplanowane, ale ludzie korzystali właśnie z nich. Tylko w przypadku niektórych osiedli projektanci rezygnowali z odgórnego planowania ścieżek, obsiewając cały teren trawnikiem i czekając, gdzie pojawią się wydeptane oddolnie ścieżki, które później legalizowano” - pisze w komentarzu Bukiel.

Przy tej okazji ocenia, że odgórnie urządzony świat nie odpowiada zwykle oczekiwaniom ludzi: jest niepraktyczny i wymaga wysiłku, aby się do niego dostosować. Dlatego ludzie tworzą alternatywne sposoby funkcjonowania, niezgodne z tymi zaplanowanymi. Powstają w ten sposób jakby dwa światy: jeden oficjalny, zaplanowany, „piękny”, ale niesprawny i niewygodny z którego mało kto chce korzystać i drugi: nieoficjalny, pozornie chaotyczny, ale wygodny i sprawny, z którego korzystają prawie wszyscy. W jego ocenie „urządzając świat” odgórnie trudno przewidzieć wszystkie sytuacje i wprowadzić elastyczne rozwiązania, które odpowiadałyby licznym zmianom pojawiającym się w rzeczywistym życiu. Przypomina czasy PRL, który to dla większości ludzi kojarzy się z „udręką” codziennego życia. „Dlatego sytuacja, gdy w określonej dziedzinie pojawiają się znowu jakby dwa światy: jeden oficjalny i drugi nieoficjalny, jest w mojej ocenie sygnałem, że coś niedobrego w organizacji tej dziedziny się dzieje. Mądry rząd powinien bowiem tak organizować daną dziedzinę, jak przytoczeni wyżej, nieliczni, projektanci ścieżek na nowych osiedlach, którzy dostosowywali się do oddolnych planów wytyczonych przez samych ludzi” - stwierdza przewodniczący.

„Odgórne urządzanie” w ochronie zdrowia

Bukiel stwierdza, że takie „odgórne urządzanie świata” dominuje teraz w ochronie zdrowia. Jako przykład podaje teleporadę. „W świecie urządzonym oddolnie, jakim jest prywatna ochrona zdrowia, teleporada istniała od zawsze, bo dawała korzyści pacjentom i lekarzom. W publicznej ochronie zdrowia, organizowanej odgórnie, teleporada była zakazana. Dopiero stan epidemii spowodował, że stała się ona dopuszczalna. Przez pewien niekrótki okres uznano nawet, że jest to jedyna możliwa forma udzielania świadczeń zdrowotnych w przychodniach. Nawet fakt, że pozbawiono w ten sposób wielu ludzi odpowiedniej pomocy lekarskiej i – być może – przyczyniono się do ich śmierci, nie spowodował rezygnacji z wyłączności teleporady. Po raz kolejny okazało się, że „odgórne urządzanie świata” nie nadąża za zmieniającą się sytuacją i utrudnia życie obywatelom. W ostatnim czasie znowu (odgórnie) zmieniono zasady udzielania teleporad: dla niektórych pacjentów będzie ona dopuszczalna, dla innych nie. Nie zależy to – bynajmniej – od faktycznych potrzeb czy możliwości chorego lub lekarza, ale od wieku chorego. Pacjent dzisiaj uprawniony do uzyskania teleporady, jutro będzie jej pozbawiony, bo akurat ukończył określoną liczbę lat życia” - komentuje przewodniczący OZZL. Kolejnym przykładem na takie zarządzanie są zdaniem przewodniczącego zasady refundowania leków w Polsce. „Jeśli w CHPL (charakterystyka produktu leczniczego – red.) określonego produktu napisano, że można go stosować do 5 roku życia, to już nazajutrz po 5 urodzinach u tego samego pacjenta, z tą samą dolegliwością lek refundowany zmienia się w pełnopłatny. Lekarze od lat zwracali uwagę kolejnym ministrom zdrowia na te absurdy, podobnie jak obecnie zwracają uwagę na absurd sztywnego ograniczania teleporad, ale na kolejnych rządach nie robi to żadnego wrażenia” - stwierdza Bukiel.

Według niego obecny minister zdrowia, w tym „odgórnym urządzaniu świata” publicznej ochrony zdrowia chce pójść jeszcze dalej, tak daleko, jak nikt wcześniej nie poszedł. „Jak zapowiedział niedawno w wywiadzie, chce on przebudować „piramidę świadczeń”, która dzisiaj jest odwrócona, bo za dużo świadczeń wykonuje się w szpitalach i AOS, a za mało w POZ. Planuje zrobić to „odgórnie”: Opracuje się w tym celu liczne modele opieki koordynowanej, „takie ścieżki pacjenta” (jak to tłumaczy minister Niedzielski), czyli – zapewne- ustalone odgórnie algorytmy postępowania przez lekarza POZ w każdej chorobie. Tylko w określonej (przez ministerstwo?) sytuacji lekarz POZ będzie mógł przekazać pacjenta „wyżej”, a na samym końcu do szpitala. Dla lepszego zarządzania „siłami i środkami” szpitalnymi, szpitale będą upaństwowione i poddanej jednolitemu (ministerialnemu?) zarządzaniu.

Taki schemat funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia, narysowany na tablicy lub wyświetlony na „slajdach” może wyglądać atrakcyjnie, będzie „piękny” i symetryczny, jak zaplanowane odgórnie ścieżki na nowym osiedlu. Jednak doświadczenia z wielu dziedzin życia, które w ten sposób zorganizowano pokazują, że – obok tego oficjalnego świata – szybko pojawi się alternatywny, z którego ludzie będą musieli korzystać, żeby żyć. W polskiej publicznej ochronie zdrowia ten drugi, nieoficjalny świat nigdy zresztą nie zniknął, a jedynie zmniejszył się nieco po wprowadzeniu kas chorych. Teraz zyska silny impuls do ponownego rozwoju” - komentuje Bukiel.

Źródło: OZZL

Polecamy także:

Pracodawcy RP o pilotażu sieci kardiologicznej [stanowisko]

Rada Przejrzystości AOTMiT o lekach o wysokim poziomie

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (22-28.02)

Prof. K.J. Filipiak: bon diagnostyczny to pierwszy krok

#OZZL # Krzysztof Bukiel # teleporada # centralizacja # komentarz #ochrona # zdrowia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Na Śląsku mieszają się różne warianty wirusa SARS-CoV-2. Jakie?
Czytaj więcej...
Zmiana zasad: rozmowy o płacach medyków bez izb i części związków
Czytaj więcej...
B. Dziuk o Narodowym Planie dla Chorób Rzadkich
Czytaj więcej...
Zespół MZ od szpitali nie wyrobi się do 28 lutego. Ile dostał czasu?
Czytaj więcej...
Prezydent wręczył nominacje profesorskie 8 medykom
Czytaj więcej...
Prof. Ewa Mojs: depresja u najmłodszych nie jest oczywista
Czytaj więcej...
MZ: AstraZeneca dla seniorów 65 – 70 lat
Czytaj więcej...
MZ daje nowe propozycje ws. płac. Zmiana przeliczników i terminów
Czytaj więcej...
Nowy portal dla opiekunów domowych: znajdą tam wiedzę i wsparcie
Czytaj więcej...
Dzisiejsze dane MZ - 11,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem
Czytaj więcej...
Dziś rozmowy z MZ o płacach. Diagności mówią o tym, co trzeba zmienić
Czytaj więcej...
Lekarze wciąż nie wiedzą co MZ będzie robić z sesją egzaminacyjną
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl