Autor : Anna Gumułka
2023-01-10 12:47
Rusza zapowiadany w ubiegłym roku przez resort zdrowia pilotażowy program badania stóp dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat. Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie ukazało się właśnie w Dzienniku Ustaw. Wkrótce ruszy nabór realizatorów badań.
Celem programu jest wczesne wykrywanie wad, które są powszechne wśród polskich dzieci, dotykając nawet 50-90 proc. populacji. Nieleczone wady stóp prowadzą zaś do zaburzeń pracy i ruchomości stawu kolanowego i mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinetyczny dziecka.
Zgodnie z rozporządzeniem, etap organizacji pilotażu ma się zakończyć pod koniec kwietnia, a sam program świadczeniodawcy będą prowadzić przez 2 lata od chwili podpisania umowy. Kolejne 3 miesiące to czas na ewaluację.
Realizatorem programu pilotażowego może być świadczeniodawca posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju rehabilitacja lecznicza w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna, dysponujący sprzętem niezbędnym do wykonywania badań – to podoskop i podobarograf lub inny sprzęt do komputerowego badania stóp na platformie - oraz zapewniający dostęp do fizjoterapeuty.
Program będzie realizować 12-16 placówek, wyłonionych w drodze otwartego naboru przeprowadzanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń. Pilotaż ma objąć nie mniej niż 500 i nie więcej niż 1500 pacjentów w wieku od 5 do 16. roku życia u każdego z realizatorów programu. Nie potrzebują oni skierowania. Będą przyjmowani według kolejności zgłoszeń. Przejdą manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie.
Rozliczanie świadczeń będzie się odbywać z wykorzystaniem dodatkowej jednostki rozliczeniowej stanowiącej iloczyn liczby pacjentów oraz kwoty 120 zł brutto.
Jeśli fizjoterapeuta stwierdzi u dziecka wady stóp, zaplanuje i przeprowadzi postępowanie fizjoterapeutyczne stosowne do stwierdzonych wad. Następnie przeprowadzi ponowne badanie, dokona końcowej oceny i opisu stanu funkcjonalnego pacjenta po zakończeniu fizjoterapii, a także przekaże mu zalecenia o charakterze fizjoprofilaktycznym, obejmujące m.in. naukę odpowiedniego zaopatrzenia stopy.
Narodowy Fundusz Zdrowia po zakończeniu realizacji programu pilotażowego sporządzi raport z oceną jego efektów, który przekaże ministrowi zdrowia. Ma na to 3 miesiące od dnia zakończenia realizacji programu pilotażowego.
Polecamy także:
MZ powołuje program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży
Szczepienia w aptekach będą łatwiejsze? Sejm proceduje zmiany