Autor : Agata Szczepańska
2023-12-22 22:56
Największa liczba pacjentów czeka na wizytę w poradni okulistycznej. W szpitalu najtrudniej dostać się na oddział otorynolaryngologiczny. Długie kolejki są także do fizjoterapii ambulatoryjnej. Tak wynika ze sprawozdania NFZ za trzeci kwartał tego roku.
Jeśli chodzi o niechlubnych liderów, w ciągu ostatnich miesięcy nic się nie zmieniło. W poprzednich kwartałach te same poradnie i oddziały były najbardziej oblegane przez pacjentów. Pojawiły się jednak nowe dziedziny na liście.
Polecamy: Od profilaktyki po leczenie. Pacjent czeka, system nie pomaga
Jak wynika ze sprawozdania NFZ, na koniec III kwartału br. najwięcej osób zakwalifikowanych do kategorii medycznej „przypadek stabilny” oczekuje do następujących poradni:
okulistycznej (456 642 osoby), średni rzeczywisty czas oczekiwania to 81 dni (mediana);
stomatologicznej (294 327 osób),
neurologicznej (265 597 osób),
chirurgii urazowo-ortopedycznej (201 285 osób),
dermatologicznej (191 483 osoby)
kardiologicznej (190 612 osób).
Poradnia dermatologiczna jest nowa w tym zestawieniu, pozostałe znalazły się również w sprawozdaniu za III kwartał 2022 r. wśród tych z największą liczbą osób oczekujących. Były także w zestawieniu z poprzedniego kwartału br.
Najwięcej pacjentów zakwalifikowanych jako „przypadek stabilny” oczekuje na przyjęcie do następujących oddziałów szpitalnych:
otorynolaryngologicznego (87 386 osób), średni rzeczywisty czas oczekiwania to 118 dni (mediana);
chirurgii urazowo-ortopedycznej (79 084 osoby),
chirurgicznego ogólnego (65 692 osoby),
neurochirurgicznego (29 986 osób)
położniczo-ginekologicznego (27 791 osób).
Polecamy: Kolejki do lekarzy: nie jest gorzej - czy to znaczy, że jest lepiej?
Najwięcej osób zakwalifikowanych jako „przypadek stabilny” oczekuje na następujące świadczenia:
fizjoterapii ambulatoryjnej (774 621 osób), średni rzeczywisty czas oczekiwania to 128 dni (mediana);
rezonansu magnetycznego (209 960 osób),
kolonoskopii (146 266 osób),
leczenia protetycznego (124 053 osoby),
tomografii komputerowej (113 667 osób),
rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych (93 150 osób).
Te świadczenia znalazły się również w sprawozdaniu za III kwartał 2022 r. wśród świadczeń z największą liczbą osób oczekujących. Podobnie było w poprzednim kwartale.
Tymczasem, jak pokazał niedawny sondaż przeprowadzony dla Rzeczpospolitej, Polacy chcą rozwiązania problemu dostępu do specjalistów. Skrócenie kolejek do specjalistów jako najważniejsze wyzwanie dla minister zdrowia Izabeli Leszczyny wskazało 49,3 proc. ankietowanych.
Badani są tu zgodni niezależnie od sympatii politycznych. Uważa tak 56 proc. popierających PiS i 58 proc. zwolenników rządzącej koalicji. Na problem z dostępem do lekarzy najbardziej narzekają mieszkańcy największych miast i osoby po 70. roku życia.
Nowa minister również uważa to za jeden z priorytetów. Wspominała o tym już w pierwszym dniu urzędowania. Był to też jeden ze 100 konkretów na 100 dni, z którymi KO szła do wyborów. Także jej koalicjanci stawiali to sobie za cel. Izabela Leszczyna po objęciu resortu zamierzała spotkać się z dyrektorem Centrum e-Zdrowia, by rozmawiać z nim w szybkim wdrożeniu e-rejestracji, która „zdecydowanie pozwoli nam lepiej zarządzić wolnymi miejscami i dostępnością lekarzy”.
Polecamy także:
100 konkretów na 100 dni: pierwszy na stole, co z kolejnymi?
Dłuższe kolejki do rezonansu i tomografii, choć NFZ ich nie limituje
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//