• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

"Dzisiejsza AI jest dobra we wszystkim, ale świetna w niczym"

Autor : Redakcja

2023-05-18 10:14

"Aby naprawdę zmienić opiekę zdrowotną, sztuczna inteligencja będzie musiała uczyć się tak jak my" – uważa Vijay Pande, specjalista w zakresie opieki zdrowotnej. ​​„Dzisiejsza sztuczna inteligencja jest dobra we wszystkim – ale świetna w niczym” – napisał w amerykańskim tygodniku "Time".

​​„Dzisiejsza sztuczna inteligencja jest dobra we wszystkim – ale świetna w niczym” – napisał Vijay Pande w "Time". „Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja może nieodwołalnie zmienić sposób, w jaki patrzymy na zapobieganie chorobom i ich leczenie” – napisał Pande. I tu należałoby dodać: "ale...", gdyż uważa on, że by naprawdę przekształcić ochronę zdrowia, konieczne jest inwestowanie w stworzenie ekosystemu modeli „specjalistycznej sztucznej inteligencji, które uczą się tak, jak robią to nasi najlepsi lekarze i twórcy leków”.

Wpierw biologia i chemia, potem decyzje

Pande przywołuje tradycyjną ścieżkę rozwoju i kariery, która pozwala w końcu wejść na szczyt. Niemal zawsze zaczyna się ona od lat intensywnego przyswajania informacji, formalnego kształcenia, po którym następuje jakaś forma praktyk zawodowych, pozwalających na ugruntowywanie wiedzy, dzięki bezpośrednim kontaktom z najwybitniejszymi praktykami w danej dziedzinie. „To prawie niezastąpiony proces”  - zwraca uwagę Pande. I dodaje: „Większości informacji, które przyswaja rezydent słuchając i obserwując doświadczonego chirurga, nie podano w żadnym podręczniku”. Szczególnie trudno jest posiąść pewną intuicję, która wykształca się wraz z latami zdobywania wiedzy i gromadzenia doświadczenia. „Dotyczy to zarówno sztucznej inteligencji, jak i ludzi, ale w przypadku sztucznej inteligencji problem jest większy za sprawą metod, dzięki którym AI obecnie się uczy”.

Pande uważa, że zamiast uczyć AI wyłącznie na podstawie ogromnych ilości danych i oczekiwać, że jeden model rozwiąże wszystkie problemy, powinno się szkolić sztuczną inteligencję za pomocą modeli, które nakładają się na siebie. Wpierw biologia, potem chemia, następnie dane na przykład związane z opieką zdrowotną lub opracowywaniem leków. Tak to wygląda w tradycyjnym modelu studiów. Studenci medycyny chcą zostać lekarzami, ale ich zajęcia zaczynają się od podstaw chemii i biologii, a nie od subtelniejszych kwestii związanych z diagnozowaniem chorób - zwraca uwagę Pande. Bez tych podstaw ich zdolność do zapewnienia wysokiej jakości opieki zdrowotnej pewnego dnia napotkałaby znaczne ograniczenia - uważa. Podobnie naukowiec, który opracowuje nowy lek, przechodzi lata studiów z zakresu chemii i biologii, zdobywa stopnie, pracuje pod okiem doświadczonych naukowców. Ten styl uczenia się może pomóc poruszać się w sytuacjach, gdzie decyzje zależą od subtelnych różnic. "Na przykład estrogen i testosteron różnią się tylko nieznacznie, ale mają diametralnie różny wpływ na zdrowie człowieka" - podaje przykład Pande.

Analiza i raport z badań diagnostycznych w 60 sekund? Z AI to możliwe

Wąska specjalizacja kluczem do sukcesu

Co w takim razie należałoby zmienić w modelowaniu? Jak twierdzi Pande, opracowanie modeli AI z uproszczonymi mapami złożonych danych, które pomogą jej zrozumieć wzorce i relacje, odzwierciedlałoby zdolność zrozumienia lub przewidywania każdego podstawowego elementu. Początkowo proces uczenia się byłby zgodny z edukacją ludzi i obowiązującymi paradygmatami, ale prawdopodobnie z czasem wyspecjalizowałby się w nowych rodzajach wiedzy specjalistycznej w zakresie uczenia się AI. „Jak na ironię, stworzenie sztucznej inteligencji, która specjalizuje się w określonej dziedzinie, takiej jak opieka zdrowotna, może być łatwiejsze niż stworzenie czegoś bardziej podobnego do HAL 9000 (fikcyjny komputer przedstawiony w książce "2001: Odyseja kosmiczna" Arthura C. Clarke'a i w filmie o tym samym tytule w reżyserii Stanleya Kubricka – red.), z typową wiedzą na poziomie człowieka w różnych dziedzinach” – uważa Pande.

"Potrzebujemy bardziej wyspecjalizowanej sztucznej inteligencji w określonych domenach, niż nadrzędnej sztucznej inteligencji, która może zrobić wszystko, co potrafi przeciętny człowiek. Przewiduję stworzenie nie jednej specjalistycznej sztucznej inteligencji, ale wielu, z różnymi podejściami do kodowania, danych i testowania, tak aby te modele mogły w razie potrzeby zapewnić drugą (lub trzecią lub czwartą) opinię".

AI: nie taka "czarna skrzynka" jak nam się wydaje

Jednocześnie Vijay Pande uspokaja emocje związane z ryzykiem AI. Według niego sztuczna inteligencja nie jest aż tak "czarną skrzynką", jak sugeruje to wyobraźnia, a podejmowanie decyzji przez ludzi, od których dziś jesteśmy zależni, być może jest bardziej nieprzejrzyste. W pracy nad AI nie powinny powstrzymywać ludzi uprzedzenia i stereotypy, a z czasem - krok po kroku - "tworząc systemy analizujące wewnętrzne działania wyspecjalizowanej sztucznej inteligencji, stworzymy uczące się koło zamachowe". Aż w końcu wyspecjalizowana sztuczna inteligencja mogłaby wyjść poza rolę eksperta w danej dziedzinie i stać się nauczycielem następnej generacji specjalistów — zarówno ludzi, jak i AI" - kończy swój wywód Vijay Pande.

Dr Vijay Pande jest amerykańskim naukowcem, pochodzącym z Trynidadu, wspólnikiem w firmie Andreessen Horowitz, gdzie koncentruje się na inwestycjach w biofarmację i opiekę zdrowotną

Czytaj też:

Eksperci: Sztuczna inteligencja stanowi ryzyko dla zdrowia ludzi

 

 

#AI #sztuczna inteligencja
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Redakcja

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl