• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Fundusz Medyczny do nowelizacji. Czy powstaną nowe subfundusze?

Autor : Marta Markiewicz

2022-06-26 10:43

Trwają rozmowy Ministerstwa Zdrowia oraz Kancelarii Prezydenta na temat nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. O tym w jakim kierunku powinny iść zmiany, a także co o Funduszu Medycznym sądzą posłowie dyskutowano w Sejmie?

Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia, podkreślał, że na Fundusz Medyczny należy patrzeć, jak na koncepcję wieloletnią. W sumie do 2029 roku w ramach środków na niego przekazanych na zdrowie Polaków ma zostać wydatkowane 40 mld złotych. Przyznał jednocześnie, że trwają rozmowy Ministerstwa Zdrowia z Kancelarią Prezydenta dotyczące zmian w ustawie o funduszu. - Rozmowy są na etapie finalizacji w zakresie wprowadzenia nowelizacji ustawy o funduszu medycznym. Puentując chciałbym powiedzieć, że ten fundusz jest czymś czego dotychczas dotychczas w Polsce nie było. Jednocześnie należy podkreślić, że duża część alokacji dotyczy kwestii infrastrukturalnych, a środki te nie mogą być wydatkowane w ciągu roku, bo nie wyobrażam sobie żeby inwestycje - nawet o wartości ponad 300 milionów złotych - były realizowane w ciągu jednego roku - wskazał wiceminister zdrowia.

PiS ma zastrzeżenia do Funduszu Medycznego

Bolesław Piecha (PiS) przyznał, że istnieje wiele zastrzeżeń do działania Funduszu Medycznego – szczególnie w kontekście wykorzystania środków. – Ale są również racje – nie takie małe – po stronie Pana ministra. To fundusz o rachunku ciągnionym a nie budżetowym, czyli musimy pamiętać, że ma on perspektywę 10-letnią. Ten fundusz nie ma również charakteru doraźnego- o czym powinniśmy pamiętać- wskazał Piecha. Dodał, że cieszy się z uruchomienia funduszu i liczy na to, że wkrótce będzie można zauważyć efekty modernizacji podmiotów leczniczych.

Poseł i jednocześnie były wiceminister zdrowia zwrócił jednak uwagę przedstawicielowi resortu zdrowia na potrzebę nowelizacji ustawy o funduszu medycznym w zakresie kadr medycznych, które wymagają dostępu do nowoczesnego szkolenia. – Warto byłoby zatem stworzyć subfundusz, który wspierałby uczelnie i kliniki. Taki, który pomagałby młodym lekarzom i pielęgniarkom w sposób nowoczesny zdobywać specjalizacje- wskazał Bolesław Piecha.

 

Fundusz Medyczny zabawką rządzących?

Zdaniem poseł Katarzyny Lubnauer (Nowoczesna) czas by Polska przestała być krajem, gdzie rodzice chorych dzieci muszą zakładać zrzutki by ratować swoje dzieci. - Fundusz Medyczny powstał po to by pomagać chorym dzieciom, by pomagać ludziom chorym na choroby rzadkie, żeby finansować oryginalne, rzadkie terapie, albo operacje zagranicą. Po to powstał fundusz. Wy z tego funduszu zrobiliście zabawkę, która służy temu by pokazywać, że więcej wydajecie na ochronę zdrowia. Z posłanką Moniką Wielichowską byłyśmy z kontrolą poselską w MF i dowiedziałyśmy, że w 2022 roku pieniądze przeznaczone na Fundusz Medyczny znowu nie zostaną wydane, co daje już w sumie kwotę 5,5 mld złotych niewykorzystanych pieniędzy, które zostaną zrolowane na kolejny rok- wskazała Katarzyna Lubnauer. W swojej wypowiedzi powołała się również na wnioski z kontroli NIK i wskazała, że „fakt, że nie zrealizowano 4 z 8 zadań funduszu świadczy o słabości instytucjonalnej MZ”.

- Jak funkcjonuje prezydencki Fundusz Medyczny w praktyce? Zamiast realnej pomocy dzieciom mamy ogromne niewykorzystane środki: z 6 mld zł w 2020 i 2021 wykorzystano 171 mln. W 2021 r. przeznaczono tylko 21 proc. całego budżetu. Nie wykorzystano 3,5 mld zł- punktował Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

W trakcie dyskusji głos zabrał również Marek Hok (KO). Podsumował, że w 2020 oraz 2021 roku ze środków przekazanych na Fundusz Medyczny nie wydano w sumie 7,5 mld złotych,. Poseł KO wytknął, że od samego początku nie wydatkowano środków m.in. z subfunduszu profilaktycznego, subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych, subfunduszu infrastruktury strategicznej. – A tymczasem setki Polaków czekają w kolejkach na pomoc medyczną- wskazał poseł.

W nadchodzącym tygodniu (27.06 - 3.07 2022) o Funduszu Medycznym, jego realizacji oraz możliwości zmian, dyskutować będą senatorowie.

Polecamy również:

MZ pokazało listę technologii o wysokim poziomie innowacyjności

Szykuje się zmiana w strategii wydawania decyzji refundacyjnych

Fundusz Medyczny: więcej na leki?

Przygotowanie: MAR, JJ

#leki #Piecha #Martyniak #Fundusz Medyczny #leczenie #Lubnauer #Hok
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Branża o nowelizacji ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
EDM w gabinecie szkolnej higienistki. Od kiedy obowiązkowa?
Czytaj więcej...
Nawet 40 proc. poradni POZ stoi przed ryzykiem zamknięcia
Czytaj więcej...
GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Szczepienia przeciwko grypie w aptekach: na jakich zasadach?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl